Energetyków / Große Lastadie

Izba Administracji Skarbowej w detalu 

Budynek Izby Celnej też ma trochę zdobień!

Dziś nie jest łatwo przyjrzeć się detalom gmachu Izby Celnej, który przetrwał wojenną zawieruchę - z jednej strony Odra, z drugiej ruchliwy wjazd na Most Długi w Szczecinie. Jednak jeżeli uniesiemy głowę lub skorzystamy z pewnego urządzenia, zauważymy, że budynek posiada zdobione szczyty, a okna i drzwi "chronią" wizerunki postaci.

Gmach, który mimo apokalipsy całej okolicy po II Wojnie Światowej stoi do dziś! Ostatnio „kręciłem śmigłem” przy Starej Chemii, później przy szczecińskiej Wenecji, teraz wpadłem pod budynek, który część osób delikatnie błędnie (mi też się zdarzyło!) nazywają urzędem celnym. Poprawna nazwa tego ładnego gmachu to Izba Administracji Skarbowej, Izba Celna, ewentualnie też Urząd Skarbowy, który również ma tam swoją tabliczkę nad jednym z wejść. W tym poście, pod koniec, powiem Wam też jak „włączyć” szczecińskich prawicowców 😉 Oj, jak się dowiedzą to się mogą „odpalić” jak pochodnia! Wszystkie fotografie – łącznie niemal 30 – znajdziecie na naszej historycznej grupie na Facebook.
 
Niestety budynek nie przetrwał do czasów dzisiejszych w idealnie niezmienionym kształcie od momentu wybudowania – brakuje mu zdobionej wieżyczki. Dziś dach na rogu, tuż przy Moście Długim jest skośny. Przed wojną pomiędzy szczytowymi zdobieniami znajdowała się jeszcze wieżyczka, którą możemy zobaczyć na dawnych kartach pocztowych. Niewielu z nas zadziera głowę tak wysoko, by dostrzec, jakie stwory kryją się na zdobieniach budynku. Jednak jak pisał kiedyś Michał Rembas w swoich „Cudach na Fasadach” część można dojrzeć z ziemi – budynek dawnego Hauptzollamt zdobią nad oknami i wejściami różne ciekawe postacie. Chociaż czy patrzący na nas chciwym wzrokiem jeden z panów wygląda zachęcająco? Można tutaj się spierać 🙂
Postacie te chciałem sfotografować z bliska, ale wykonując zdjęcia już ktoś mnie obserwował z okna izby.
W sumie… Izby.
W mojej skromnej ocenie „Izba Administracji” brzmi nienowocześnie. Słowo „izba” pochodzi z starszych czasów, określając najczęściej pomieszczenie w chacie lub wyższy urząd administracji. Ale… również określenie te jest równe z pomieszczeniem mieszkalnym na wsi, które najczęściej zawierało zarówno łózko, jak i kuchnię, pokój dzienny, a czasami nawet i łazienkę. Czy nie dostojniej dla takich spraw byłoby przejść już do nazwy „urząd”? Takie tam moje… gadanie… 🙂
 
Warto wspomnieć, że miejsce to z cłami i opłatami tego typu ma wiele wspólnego od stuleci. Przed dzisiejszym budynkiem (w sensie „czasowym”) istniał tu powstały w XVIII wieku Packhof, który zobaczyć możemy na bardzo starych fotografiach. Starą pakownię rozebrano, a na jej miejscu na początku XIX wieku powstał późniejszy Hauptzollamt, zaś po II Wojnie Światowej znana nam dzisiaj Izba Administracji Skarbowej. Można powiedzieć, że miejsce to z cłem „kojarzone” jest od przynajmniej 300 lat. Za gmach odpowiada znana w Szczecinie postać – Wilhelm Meyera-Schwartau – autor między innymi układu Wałów Chrobrego.
 

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin