Ulice się zmieniają

Dziś (w 2023 roku) trwa remont alei Wyzwolenia. Jadąc od strony CH Fala i Placu Rodła zjeżdżamy w dół, w lewą stronę, w kierunku Ronda Giedroycia. Po lewej stronie widzimy wtedy blok 75 i 75a. Niemal w tym miejscu znajduje się opisywana lokalizacja. Dziś to górka z blokami, dawniej teren ten był niższy, a wokół znajdowały się kamienice. Kto w nich mieszkał i prowadził biznesy?

Na pierwszy rzut oka ciężko załączoną fotografię umiejscowić w Szczecinie, równie ciężko domyślić się jakie litery znajdują się na szyldzie narożnej kamienicy. Dziś ogromna część zabudowy tej okolicy nie istnieje, dlatego warto „przysiąść” i zobaczyć, kto miał swój biznes na parterze oraz jaka była jego historia. Zdmuchnąć na chwilę kurz zapomnienia z postaci oraz lokalizacji. Wiele lat temu załączona fotografia pojawiła się w prześwietnej galerii Sediny, nosząc na sobie znak sprzedawcy w portalu aukcyjnym. Nie jest świetnej jakości i dziś albo zalega na dnie klasera jakiegoś kolekcjonera, albo jak wiele innych mogła ulec zniszczeniu albo zapomnieniu. Ja spróbuję zrobić „poof” i powiedzieć Wam kto i co prowadził na rogu dawnych Petrihofstraße i Pölitzerstraße w Stettinie, czyli na rogu Niedziałkowskiego i Wyzwolenia w dzisiejszym Szczecinie. Ktoś może krzyknąć, że takiego skrzyżowania nie ma, bo ulice się nie łączą! To nie znaczy, że… się nie łączyły… 😉

Willy Wagner

Jego biznes uwieczniony na pocztówce znajdował się przy dawnym adresie Pölitzerstraße 83, czyli dzisiejszej Wyzwolenia. Pan Willy miał również ciekawy numer telefonu – na początku XX wieku można było do niego zadzwonić pod 1223. Później w rozszerzeniu numerów będzie posiadał 21223. Nim swoje delikatesy otworzy pod omawianą lokalizacją w ostatnich latach XIX wieku można go prawdopodobnie spotkać w innym miejscu – na dawnej Lindenstraße 11, na parterze, dzisiaj to ulica 3 Maja. Dzisiaj to plomba z przejazdem do oficyny, ciąg od wschodniej strony tuż przy zjeździe z 3 Maja w Narutowicza. Jeżeli to ten sam Willy Wagner, o którym mówimy, to pod uwiecznionym adresem pojawi się w 1905 roku. Przez kolejne niemal 40 lat będzie prowadzić swój sklep z delikatesami i produktami importowanymi w tym samym miejscu – na narożniku Niedziałkowskiego i Wyzwolenia

Willy Wagner miał sporo szczęścia – chociaż czy szczęściem można nazwać naloty alianckie i utracenie przynależności miasta – wyprowadził się ze swojego adresu, który zajmował niemal 40 lat, tuż przed wybuchem II Wojny Światowej. W 1938 roku widnieje pod dawnym adresem Passewalker Chaussee 121. Dzisiaj to ulica Ku Słońcu w kierunku Mierzyna. Kilka lat po jego wyprowadzce adres, jaki zajmował kilka dekad zostanie zniszczony pod nalotem alianckich bomb. W przeciwieństwie do innych obszarów ta kamienica zdaje się, że przetrwała w dość dobrym stanie – zawalonym dachem lub górnym piętrem, co widzimy na fotografiach lotniczych krótko po najcięższych nalotach. Pan Willi występuje w ostatniej księdze adresowej z 1943 roku. 

Można podejrzewać, że jako starszy mężczyzna był zmuszony zapakować swój dobytek i uciekać na zachód lub opuścić miasto krótko po wojnie. Kadr dzisiejszy porównujący lokalizację jest nieaktualny – w 2023 roku trwa remont ulicy.

 

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin