Pomysł na to, by mylić przeciwników ma tyle lat, ile ma historia ludzkości. Dmuchane czołgi nie były niczym niezwykłym na polach I i II Wojny Światowej. W trakcie tego drugiego konfliktu Niemcy próbowali mylić alianckie lotnictwo tworząc fałszywe lotniska, samoloty, a w przypadku Polic i Szczecina fałszywe zbiorniki z paliwem. Wiemy, że mogły się tu znajdować dzięki alianckim mapom.
Przeglądając różne dokumenty, zdjęcia raportów, opracowując kolejne „bombowe” sprawy związane z nalotami nad Szczecin i Police przypomniałem sobie o tej mapce. Postanowiłem ją przypomnieć, albo wrzucić jeżeli nigdy jej nie było na tej grupie. Datowanie 1942 rok, cel: sieć kolejowa w Szczecinie, charakterystyczne oznaczenia tzw. „dummies”. To fałszywe atrapy, zdaje się, że jedna była gdzieś po lewej stronie jadąc w kierunku Głębokiego. Centrum mapy pokazuje planowany cel bombardowania – każdy kolejny okrąg ma odległość około 1 mili od poprzedniego.
Na północy dostrzec możemy czerwone okręgi i wyraźnie zaznaczone oraz podkreślone słowo „dummies”. Oznaczające właśnie fałszywe instalacje mające mylić lotnictwo. Jeden z dużych okręgów znajduje się przy jeziorze Głębokim, na południe, mniej więcej w pobliżu obszarów ćwiczebnych za dzisiejszą 12 BZ przy Wojska Polskiego. Kolejne dwie kropki wyznaczone są już poza mapą – na północy i dwie na zachodzie. Część takich instalacji dostrzec możemy na wykonanych przez aliantów zdjęciach lotniczych służących do rekonesansu i lokalizacji obiektów. Wśród nich znajdują się sztuczne zbiorniki przy Policach oraz przy Zalesiu, a także w innych miejscach. Tworzenie „dummiesów” na niewiele się zdało, alianci posiadali doskonały wywiad oraz fotografie lotnicze wysokiej jakości.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku!