Dziś ciężko wyobrazić sobie coś równie dużego u stóp Wałów Chrobrego. Lotniskowiec Graf Zeppelin miał długość 262 metrów i szerokość kadłuba 31 metrów. Był jednym z największych okrętów, które cumowały w Szczecinie. Znana jest też całkiem spora kolekcja fotografii, w tym poniżej znajdziecie kilka mało znanych oraz z kolekcji autora.
Jego budowę rozpoczęto w Kilonii w 1937 roku, a następnie w 1938 zwodowano pod nazwą Graf Zeppelin. Przez kolejny rok do 1940 trwał konflikt na linii Erich Raeder – Hermann Goring. Władze centralne Rzeszy nie były zachwycone pomysłem lotniskowców. Graf Zeppelin rdzewiał najpierw w Kolonii, następnie w lipcu 1940 roku trafił do Gdyni. Później uznano, że okręt można doposażyć przenosząc go w lipcu 1941 do Stettina. Następnie znów powrócił do Gdyni. Dopiero japoński atak na Pearl Harbour zmienił losy lotniskowca – 13 maja 1942 roku podjęto decyzję o kontynuacji prac.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku!