Niemierzyn / Nemitz

Budowy kanalizacji w Nemitzer Tal (Dolina Niemierzyńska) 

Do dziś z wielu niemieckich projektów korzystamy

Mimo tego, że w wielu częściach Szczecina wymieniano instalacje, jeszcze przez dekady będziemy korzystać z rozwiązań niemieckich. W poniższym temacie warto "doznaczyć" niebieski budynek wodociągów na Tatrzańskiej, którego lokalizacja i praca w tym miejscu ma już blisko 120 lat!

Budowy kanalizacji  w Nemitzer Tal (Dolinie Niemierzynskiej), która miała miejsce na przełomie roku 1934/35. Przebiegała od Conrad-Plötz-weg (ulicy Harcerzy), przez Nemitzer Talgrund (ulicę Słowiańską) zakręcając na skrzyżowaniu z Johannistalstrasse (ulicą Serbską) do Nemitzer Tal Promenade (promenady Doliny Niemierzynskiej, czyli dzisiejsza ulica Fałata). Kolejny etap obejmował budowę kanalizacji od Falkenwalder Straße (Alei Wojska Polskiego) przez Weg am Botanischen Garten (ścieżkę między Ogrodami Botanicznymi) łącząc się z ciągiem przy Nemitzer Tal Promenade oraz przez Eichendorffweg (ulica Solskiego ) przez Goetheallee (ulica Kochanowskiego) i Mörike Weg (ulica Skłodowskiej Curie) łączyła się ponownie z Falkenwalder Straße. Przedsięwzięcie wykonywane było na zlecenie Städtische Baudeputation, Tiefbauamt. Stettin (miejskiej delegacji budowlanej, biura inżynierii lądowej w Szczecinie), którą prowadził Gottfried Schirmer. Pan Schirmer prowadził swoją działalność przy Barnimstrasse 42 (Aleja Piastów), pod nazwą „Tief- und Strassenbaugoschöft Stettin”.
Poniżej na pierwszym i ostatnim zdjęciu to właśnie właściciel firmy, Pan Gottfried Schirmer, prezentuje jeszcze jeszcze niedokończoną budowę kanalizacji przy Nemitzer Tal, a w tle Niemierzyńskie Łąki 🌾 oraz na wzgórzu, wieża Quistorpa 🗼, zaś nieco po prawej w oddali za drzewami możemy dostrzec zabudowania przy Eckerbergstraße (ulicy Arkońskiej). Kolejne zdjęcia to prezentacja robotników pracujących przy kanalizacji. Załączam również mapki z przebiegiem prac oraz pieczęć firmy zajmującej się robotami. Na mapach oprócz rozrysowanego ciągu kanalizacji naniesiono również fragmenty ogrodów botanicznych wraz z alejkami.
Jako ciekawostkę na jednej z map możemy zauważyć ” Biologische Kläranlage Nemitz” – Niemierzyńską Oczyszczalnie Biologiczną przy Johannistalstrasse (ulica Serbska).

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin