Postacie ze Szczecina i Stettina

Urodziny Paula i setne urodziny stacji ornitologicznej 

Mimo, że Niemiec ze Stettina dziś ma ulicę w Szczecinie

Po wojnie planowano, by niemiecki ornitolog i pacyfista Paul Robien pracujący na stacji ornitologicznej na swojej wyspie również pracował dla nowego Szczecina. Niestety, gdy władze postanowiły się z nim skontaktować... zniknął. Prawdopodobnie został z partnerką zabity przez Rosjan.

Jedną z do dziś nie do końca rozwiązanych zagadek jest śmierć jednego z dawnych szczecińskich badaczy oraz jego partnerki. Tak się ciekawie złożyło, że byliśmy dziś na Wyspie Robiena, która bardziej oficjalnie nosi nazwę Sadlińskie Łąki, wg dzisiejszych nawigacji, na dawnych kartach występująca też jako Mętna. Kim był Paul Robien? Urodził się 2 września 1882 roku w dawnym Bublitz, czyli dzisiejszych Bobolicach, ale nie jako Robien, a prawdziwie Paul Ruthke.
Możecie dokładniej przeczytać tutaj:
Oraz tutaj:
 
Dziś z Lukasz i Marta byliśmy na wyspie o przedwojennej nazwie Mönne, na której założył stację ornitologiczną. Mieszkał tam ze swoją partnerką Evą Windhorn. Przy okazji rzuciła mi się w oczy dachówka z Jatznick 😉 Gdy wracaliśmy zaczepili nas też panowie i panie z policji na patrolowej motorówce. Pogadaliśmy, pozdrawiamy, ale niestety na fotkę jednak się nie załapaliście – maszyna latająca była o kilkanaście metrów ustawiona w innym kierunku niż wasza pędząca na spotkanie łódź 😛 

Wyspa Robiena

 Postać Paula warto przypomnieć akurat teraz nie tylko z uwagi na jego okrągłe 140 urodziny, ale również ze względu na poglądy. Paul Robien całe życie był samoukiem, ale przede wszystkim pacyfistą i dawnym pracownikiem szczecińskiego muzeum. Już pod koniec lat dwudziestych mówił o zagrożeniu dla natury ze strony rozwijającego się przemysłu. Słynął z niezwykle spokojnego podejścia do ludzi, ale również ostrego podejścia do kwestii ochrony przyrody oraz ptactwa. „Samouctwo” Robiena dało podwaliny pod powstanie w latach dwudziestych stacjo ornitologicznej – pierwsza była zwykłą barką, następnie przy wsparciu lokalnych zapaleńców ornitologii i znajomych zbudował pierwszy mały dom. Historia jego stacji badawczej rozpoczyna się właśnie 100 lat temu – w 1922 roku. Jego aktywność i oddanie przyrodzie zauważyło też miasto. Paul Robien utrzymywał przyjacielskie kontakty z Friedrichem Ackermannem, nadburmistrzem Szczecina, otrzymując dotacje i fundusze na budowę prawdziwej stacji badawczej. Początki stacji to właśnie rok 1922, dziś mamy sto lat od tamtych wydarzeń 😉 Ostatecznie murowana stacja powstała w 1926. Stojąca na podmokłej wysepce stacja stała się również ciekawym zakątkiem dla żeglarzy.
Jeszcze nim powstała stacja Paul Robien przedstawiał poglądy pacyfistyczne, w trakcie I Wojny Światowej apelował o zakończenie działań wojennych i przerwanie tego bezsensownego konfliktu. Nie inaczej w czasach „brunatnych”, gdy potrafił ostro krytykować działania Rzeszy, kwestie nieodległego lotniska dla wodnosamolotów przy dzisiejszej Przestrzennej.
Niestety, nie wiadomo dokładnie kiedy wraz z partnerką stracił życie. Przyjmuje się symbolicznie 15 listopada 1945 roku. Wątek jego zaginięcia wiąże się z porzuconym nieopodal wyspy lotniskowcem Graf Zeppelin, który był przez Rosjan pilnowany.

Paul Robien i jego śmierć

Podaje się, że Paul Robien z partnerką bardzo dobrze traktowali polskich robotników przymusowych, którzy pojawiali się ich okolicy i na wyspie.
Uznaje się, że Paul Robien z partnerką mogli być zamordowani przez rosyjskich żołnierzy, gdy ci strzegli stojącego niedaleko lotniskowca. Tu można podejrzewać różne teorie – Paul Robien był po pierwsze Niemcem, po drugie pacyfistą, po trzecie ostro bronił przyrody, a Rosjanie patrolowali okolicę lotniskowca bardzo często. Jeszcze innym wątkiem może być fakt, że Robien posiadał na wyspie ogrody i sady, dające jemu i partnerce żywność. Już w 1945 roku pojawiały się pomysły na to, by Robien mógł pracować w swojej stacji dalej, ale Rosjanie skutecznie nie dopuszczali polskich wysłanników na wyspę aż do 1947 roku. Wtedy okazało się, że zabudowania zostały zniszczone, a mieszkańców stacji nigdzie nie ma. Ciał nigdy nie odnaleziono.
 
Dziś pamięć po tej postaci jest utrzymywana – na schodach dawnego budynku na wyspie znajduje się tablica pamiątkowa ustawiona w 1995 roku, a w Szczecinie mamy małą uliczkę Paula Robiena

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin