Niektórzy mieszkańcy Szczecina nie zdają sobie sprawy, że ich blok mieszkalny stoi praktycznie obok dawnego kościoła, którego dzisiaj już nie ma. Inni mijają miejsce, w którym stał przedwojenny Kościele Chrystusa Króla na Łasztowni wjeżdżając lub wyjeżdżając z miasta.
Byliście kiedyś w tym kościele? Nie? Ja również nie 🙂 Może dlatego, że ten obiekt nie istnieje? Poniżej zobaczyć możecie dawne wnętrze kościoła w koloryzowanej wizji. Przedwojenny Katholische Christus-Königkirche mieścił się przy ulicy Große Lastadie 102, czyli przy aktualnej ulicy Energetyków, dosłownie obok Mostu Parnickiego (Parnitzbrücke), który dziś znamy pod nazwą Most Portowy. Istniał bardzo krótko, bo jego budowę rozpoczęto w 1931 roku i ukończono bardzo szybko – jeszcze tego samego roku. Wpisywał się w nurt tamtych lat – zbudowany z żelbetu, otoczony cegłą klinkierową. Architektem był Karl Heinrich Ernst Brand. Na tarczy zegarowej świątyni mogliśmy zobaczyć napis „Herr Der Welt” (Pan Świata).
Niestety prawdopodobnie jedną informację z tego można zdebukować – według artykułów i różnych informacji kościół został zniszczony w nalocie z 17/18 sierpnia 1942 roku. Jednak zdjęcia lotnicze datowane na 23 czerwca 1943 ukazują kościół jeszcze w stanie nietkniętym. Zniszczenia znajdują się kawałek dalej na zachód, jednak sam kościół stoi na fotografii dalej. Oznacza to, że powszechnie przyjmowana data jego zniszczenia może nie być precyzyjna. Po wojnie ostał się sąsiadujący z świątynią budynek – dom marynarza katolickiego oraz mieszkanie proboszcza, przebudowane następnie na komisariat milicji, później policji. Dzisiaj pozostała część kompleksu świątyni wygląda jak typowy PRLowski klocek. Dokładnie ten widok mamy na kolorowanej fotce. Mocno na prawo od tego kadru znalazłaby się wieżyczka portowej straży pożarnej, którą widzimy jadąc mostem po prawej stronie.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Ostatnia aktualizacja 2 lata temu
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!