II Wojna Światowa

Trumny przed urzędem w Szczecinie 

Schemat jest dokładnie ten sam...

Analizując życie Hitlera oraz Putina dostrzec można identyczne zachowania - jeden i drugi dyktator panicznie bał się zamachu, robiąc z siebie zbawcę narodu, a atakując inne państwo przedstawiał swój kraj jako ofiarę międzynarodowego układu. Do tego dochodzi ten sam styl propagandy.

Nie każdy okres w historii Szczecina był dobry. Nie każdy okres w historii świata był dobry. Czasami ludzie pytają – po co pokazywać takie fotografie i wydarzenia? Czy to poparcie dla tamtego ustroju? Nic z tych rzeczy. Historia jest jedna i nie możemy wybierać, co w niej powinno być, a co nie. Jeżeli wycinamy z historii jakieś rzeczy, stoimy z ludźmi z tej fotografii ramię w ramię, chcąc mieć „swoją” historię. Oni również próbowali napisać historię po swojemu, gdzie to oni są głównymi bohaterami. Wielu pyta też dlaczego na fotografii nie ma symboli? Cóż, korzystamy z platformy, która ma swoje zasady – fotografia początkowo była umieszczona na Facebooku, który ma swoje zasady odnośnie takich symboli. Jaka historia stoi za dość nietypowym nagłówkiem tego postu? Nim jednak ktoś z Was napisze, że to może powrót mieszkańców dawnego Stettina z frontu II Wojny Światowej – w trumnach – dostrzeżcie, że po środku znajdują się dwie… MAŁE… trumny. Dlaczego?

Załączona wyżej fotografia przedstawia propagandowe wydarzenie z 1940 roku. Pisząc ten post (a raczej go przenosząc z grupy Facebook) trwa właśnie wojna na Ukrainie. Przypomina to dokładnie ten sam rodzaj propagandy, gdy atakujący uznaje się za ofiarę – rosyjska propaganda regularnie „karmi” swoje zombie przekazem, jakoby to rosja była krajem zaatakowanym. Podobną propagandową logikę mamy na tej fotografii. W 1940 roku w ówczesnym Stettinie władze niemieckie zorganizowały wydarzenie z użyciem… ciał… zabitych cywili. Już rok po wybuchu II Wojny Światowej, która rozpoczęła się od inwazji na Polskę na niemiecki Stettin spadły pierwsze bomby – nie były to naloty precyzyjne oraz na ogromną skalę, a z użyciem garstki bombowców, które miały bardziej wywołać efekt zaskoczenia. Te najsilniejsze naloty bombowe nadejdą dopiero w 1943 i 1944 roku. Mimo tego w późniejszym Szczecinie zniszczonych zostanie niewielka ilość budynków już w 1940 roku, razem z gruzami zginą cywilni mieszkańcy.

Ich śmierć wykorzysta władza. Przed wejściem do ówczesnego Landeshaus (głównego budynku administracji publicznej), a dzisiejszego Urzędu Miasta wystawiono trumny ofiar nalotów. Dwie duże i dwie malutkie, prawdopodobnie dzieci. Po ówczesnej propagandzie nie możemy mieć pewności, czy te ofiary były realne, czy tylko władza chciała pokazać siebie – agresora w II Wojnie Światowej – jako ofiarę. Po ciepłym ubiorze osób i dygnitarzy na fotografii można podejrzewać, że był to nalot z nocy z 14 na 15 października 1940 roku. W ustaleniu fotografii pomógł Jarosław, któremu dziękuję za dociekliwość.

Nie dziwi to, w jaki sposób ówczesna władza wykorzystała sytuację – celem było pokazanie opinii publicznej, że to nazistowskie Niemcy zmuszone były do reakcji, a teraz ci „źli alianci” atakują cywili. To samo dzieje się dzisiaj w kwestii wojny na Ukrainie, gdzie państwo kierowane przez zbrodniarza na Kremlu czuje się ofiarą agresji, samemu tej agresji dokonując. Co znamienne – władza na Kremlu też potrafi owijać trumny w flagi ze swoim symbolem… Historia zatacza koło w innym miejscu świata.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 2 lata temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin