I to od dawna! Folwark Habichtshorts zdaje się pojawiać na kartach historii od kilku stuleci. Dziś to skraj królestwa ptaków - wokół wiosną masa kaczek, w oddali słychać innych skrzydlatych. Kto tu mieszkał? Kto tu żył? Kto się tu urodził i ruszył w świat? Jak wyglądały ostatnie chwile, kiedy ostatni mieszkaniec opuścił Habichtshorst i zostawił stary świat za swoimi plecami? Dokąd poszedł? Tego niestety możemy się tylko domyślać.
Kliknij i rozwiń spis treści
Są miejsca, które zatarły się nawet na mapach po II Wojnie Światowej oraz nie otrzymały swojej nazwy “urzędowej” w 1947 roku, gdy nazwy niemieckie zmieniano na polskie. Na temat opisywanej dziś lokalizacji i dawnego folwarku w polskich opracowaniach są tylko strzępy informacji. Opisując powoli podszczecińskie osady dotarłem też do nieistniejącego Habichtshorst, który leżał na północ od jeziora Świdwie. Wędrując dziś na miejsce musimy trochę „przedreptać”, a po samym folwarku nie zostało wiele – Niemcy byli dokładni w rozbieraniu swoich dawnych osad, chociaż ostał się wysoki kopiec po dawnym piecu do wytwarzania węgla drzewnego. Niestety, śladów po dzikich poszukiwaczach skarbów, których od kilku(nastu) lat pojawia się coraz więcej jest dużo. Szkoda, bo często znaleziony przedmiot traci kontekst znaleziska i bezpowrotnie oderwany jest od historii miejsca, w jakim znalazł się w ziemi.
Wśród źródeł pojawiają się wzmianki mówiące o średniowiecznym pochodzeniu nieistniejącego dziś folwarku i osady Habichtshorst – między innymi w książęcych opisach smolarni w obszarze późniejszego majątku Stolzenburg (Stolec), gdzie wśród nich wymienia się właśnie Habichtshorst. W 1551 roku książę szczeciński Filip I Wołogoski miał potwierdzić przynależności majątków w okolicy – w tym folwark w Habichtshorst pod dzisiejszym Stolcem. Następnie chronologicznie, w Archiwum Państwowym w Szczecinie zachowały się dokumenty (sygnatura 65/6/0/16/1218 i 65/6/0/16/1217) z lat 1611-1617 dotyczące nieuprawnionego wyburzenia domu w dawnej osadzie Habichtshorst. Osadę widzimy również na mapach szwedzkich z końcówki XVII wieku, a także później w XVIII wieku w opracowaniu Brüggemanna, gdzie prócz wzmianki o smolarni jest informacja o istniejącej w osadzie chacie rybackiej. W dawniejszych źródłach z nazwy znika czasami litera “s”, mimo że chodzi o to samo miejsce – Habichthorst. W poszukiwaniach należy uważać na kilka innych miejsc o tej nazwie, między innymi po niemieckiej stronie, na zachód od Gryfina. Majątek folwarku był własnością dzierżawioną, która leżała w obszarze Stolzenburg (Stolec), podzielony był na dwie części: północno wschodnią z siedmioma budynkami, z których 5 stało wokół prostokątnego placu oraz południowo wschodnią złożoną z dwóch budynków.
Dzisiaj z folwarku niewiele zostało, a dotarcie do tego miejsca wymaga od nas albo roweru albo spaceru – od najbliższej publicznej drogi do dawnego Habichtshorst mamy około półtora kilometra. Należy zaznaczyć, że mimo ubitej drogi nie jest to droga publiczna – na zjeździe z asfaltowej trasy na Dobieszczyn znajduje się wyraźny zakaz wjazdu oraz szlaban. W osadzie znajdował się piec do wypalania węgla drzewnego, smolarnia oraz pola uprawne. Dzisiejsze ledwie widoczne pozostałości po Habichtshorst leżą w lesie, który w sekcjach jest wycinany do pozysku drewna, a następnie ponownie obsadzany, cyklicznie. W kwestii zadrzewienia zmniejszyło się od północy dzisiejsze jezioro Świdwie (Neuendorfersee), zarastając lasem w północnej części. W XIX wieku folwark leżał na łąkach, nieco oddalony od najbliższych drzew.
Habichtshorst… a nazwa polska?
Nie było jej. Czy nie nadano jej po wojnie urzędowo, jak wielu innym opustoszałym, a później rozebranym osadom? Nie! Nazwy polskiej dla tej lokalizacji nie było wcale – opustoszała i najprawdopodobniej została rozebrana już przed II Wojną Światową. Lokalizacja nie pojawia się na mapach sprzed konfliktu. Pokazuje to pewną oszczędność surowców i dokładność – inne osady zlikwidowane już przed II Wojną Światową są równie dokładnie uprzątnięte. W przypadku innych osad opuszczonych w końcu II Wojny albo po konflikcie pozostawały całe gruzowiska cegieł. W przypadku Habichtshorst zostało na powierzchni tylko garść, niektóre z nich głęboko pod ściółką i mchem. Prawdopodobnie dużo więcej cegieł pozostawiono na wzgórzu, jakie pozostało po wielkim piecu węglowym. Ten jednak jest bardzo mocno zarośnięty nie tylko mchem i trawą, ale i ostrymi pnączami.
Dawni mieszkańcy Habichtshort
W 1816 roku wg spisu w dawnym Habichtshorst miało mieszkać 15 osób, w 1835 roku podaje się 8 domów mieszkalnych i 26 mieszkańców, spis Huhna z 1845 roku wymienia 3 domy i 26 mieszkańców, następnie 31 osób w 1858 roku, około 1875 roku liczba ta spada do 11 osób. W 1856 roku (Amts-Blatt) jako zarządcę podaje się nazwisko von Eickftedt-Peterswald z niemieckiego dziś Rothenklempenow. W 1875 roku zarządzającym miał być Haafe z Dorotheenwalde. Jednym ze źródeł z nazwiskiem dawnych mieszkańców jest Königlich Preußischer Staats-Anzeiger z roku 1866. Tam znajdziemy wzmiankę o postaci nazwiskiem Carl Dumm z Habichtshorst w Kreis Randow. Właśnie z tej lokalizacji, jaką opisuję. To się “zazębia” z inną postacią – urodzoną w pobliskim Poddyminie panią Ida Albertine Caroline Dumm. Można podejrzewać, że w osadzie te nazwisko było ówcześnie dominujące – w 1876 roku pojawia się jeszcze Anna Auguste Henriette Dumm oraz jej siostra Amanda Auguste Beate Dumm, ich matką była Wilhelmine Dumm (z domu Radowitz), a ojcem August Dumm. Kolejną postacią, jaka miała w 1876 roku zamieszkiwać osadę był Otto Wilhelm Gustav Arndt, ojcem był Heinrich Arndt, a matką Minna Arndt z domu Peter.
Wszystkie informacje oraz detale znajdziesz na stronie Galerii Wspierających.
W imieniu redakcyjnego kiciucha dzięki za rozważenie wsparcia 💝
Wirtualna karma
Redakcyjny kiciuch i jego pełna miska- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Mini Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Wirtualna piona! Dzięki takim ludziom jak Ty możemy opłacać licencje, serwer oraz domenę.
Na serwer
Koszty, licencje... 💝- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Średni Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem
Zdecyduję samemu
Dzięki za 5 zł lub nawet 500 zł!- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym zależna od kwoty (Mini 50+, Średni 100+, Wielki 200 +)
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem przy wsparciu od 100 zł
W osadzie miała się też urodzić Emma Marie Luise Richter, 14 marca 1876 roku. Jej ojcem był dzierżawca Johann Richter zamieszkały w 1903 roku w Pölitz (Police), a matką Anna Marie Richter (z domu Retzlaff), która przed ślubem córki zmarła w Policach. Dane Emmy pochodzą z wypisów ślubów w Kyritz. Według leksykonu z 1885 roku ilość mieszkańców folwarku wzrosła do 22 osób. Na początku XX wieku osada zdaje się zanikać – nie pojawia się na mapach z lat trzydziestych oraz na mapie Wielkiego Miasta Szczecin. Mimo tego, wyraźnie zaznaczana jest górka po piecu węglowym, która widoczna jest do dziś – dawny Habichtshorst mocno broni swojej historii, całe wzgórze obrośnięte jest ostrymi pnączami. W przeciwieństwie do osad, które przetrwały wojnę, ale nie zostały zasiedlone folwark Habichtshorst jest dokładnie wysprzątany z cegieł. Niewiele widać też pozostałości po dawnych mieszkańcach.
Dodatkowe nazwisko udało się ustalić po pracach na cmentarzu we wsi Buk (Böck), które prowadził Marek Łuczak, gdzie odnaleziono głowicę płyty z inskrypcją: Carl Friedrich Hermann Huhn, jaki urodził się w Leśnie Górnym (Hohenleese, 18 maja 1860 roku. Jego i jego żony (Marie Henriette Wilhelmine Schmiege) córką była pani Bertha Mathilde Anna Huhn, ta wyszła za mąż za dawnego mieszkańca osady Habichtshorst – był nim Wilhelm Hermann Gustav Dumm urodzony 6 czerwca 1887 roku w Świerczewie (Schwarzow), a ślub wzięli 6 kwietnia 1900 roku. Potwierdza to fakt, że osadę od wielu wielu lat zamieszkiwała ta sama rodzina oraz kilka innych.
O ciągłości nazwiska Dumm w dawnym Habichtshorst Kreis Randow (z dopiskiem powiatu, by się nie pomylić) świadczy jeszcze jedno źródło – grenadier Carl Dumm z właśnie tej wsi wymieniany jest jako żołnierz 8 kompanii 1 Pommersches Grenadier-Regiment nr 9, jaki brał udział w starciu pod Gitchin 29 czerwca 1866 roku. Opisywane starcie miało miejsce w pobliżu miasta Jiczyn w dzisiejszych Czechach pomiędzy armią pruską (Armia Łaby), a armią austriacką (Armia Izery) w trakcie wojny prusko-austriackiej o hegemonię, która była jednym z elementów późniejszego powstania zjednoczonych Niemiec. Bitwa zakończyła się klęską wojsk austriackich.
Dziś o osadzie Habichtshorst niewielu wie, niewielu pamięta, a opracowanie te jest jednym z nielicznych dotyczących historii tej wsi. Ciekawe jest to, że opowiadając o niej leśnikom z okolicy wielu było zaskoczonych – nie wszyscy są pasjonatami lokalnej historii i nie wszyscy muszą być, ot ciekawostka! 🙂
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 miesiąc temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.