Podgórna / Rosengartenstraße

W zakładzie ślusarskim pana Chinow 

40 lat

Przez taki okres czasu bohater poniższego postu prowadził swój zakład ślusarski pod tym samym adresem. Dziś? Dziś ciężko poznać tę okolicę w dawnej formie. Niemal cała zabudowa w promieniu kilkudziesięciu metrów dziś nie istnieje. Dawniej stromy zjazd pomiędzy kamienicami, aktualnie to dość otwarta okolica, chociaż na miejscu zakładu ślusarskiego powstał niedawno nowy budynek mieszkalny.

Zakład ślusarski, który prowadził pan Albert Chinow znajdował się przy dawnej Rosengartenstraße 33, na parterze, dzisiaj to ulica Podgórna. Dziś ten obiekt nie istnieje, znajdował się po prawej stronie Podgórnej, tuż przed zakrętem w stronę Św. Ducha. Do niedawna stał w tym miejscu budynek Szczecińskiej Energetyki Cieplnej (SEC), dziś stoi tam nowy budynek mieszkalny z (co może być szokujące dla niektórych) parkingiem podziemnym. Kamienica razem z okolicą została uszkodzona i spalona, podobnie jak cała okolica, po wojnie rozebrana. Pan Chinow był właścicielem zakładu przez dekady. Ciekawe jak ówcześnie wyglądał świat – czy dawna Rosengartenstraße w Szczecinie kojarzyła się wtedy mieszkańcom z jego biznesem? Tego się chyba już nie dowiemy 🙂

Pan Albert Chinow pojawia się w Szczecinie w 1867 roku, jednak wtedy na chwilę ma swój zakład przy dawnej Baumstraße 22. Dzisiaj ta ulica nie istnieje w dawnej formie. Rozciągała się od Panieńskiej, od narożnika zamku, w miejscu gdzie stały dawniej armaty, do Odry, aktualnie jej część nosi historyczną nazwę Kłodna . Przed nim w Szczecinie mieszkało kilka osób o jego nazwisku – był to między innymi cukiernik, oberżysta oraz krawcowa. Czy byli spokrewnieni? Możliwe. Kimś z jego rodziny mógł być pan Otto Chinow, który w 1900 roku również występuje jako ślusarz, ten później zmieni swój zawód na mechanika, a właśnie Albert był również zatrudniony w tematach mechanicznych. Prawdopodobnie pan Albert był od Otto starszy – pojawia się w księgach pierwszy.

Ponownie (albo jak zawsze?) musimy podziękować paniom! To dzięki nim wiemy, kiedy zmarł bohater tego postu. Klasycznie dzięki temu, że w księgach pojawia się żona Alberta, wdowa Emilie Chinow z domu Meewe mamy okolicę śmierci jej męża – 1913. Niestety pani Emilie zniknie z ksiąg dość szybko, w 1916 roku już nie występuje, zaledwie trzy lata po śmierci Alberta. Możliwe, że sprzedaje parter – w 1915 roku mieszka na piętrze. Czy umiera w tym roku, czy wyprowadza się z miasta? Tego nie wiemy. Można tylko podejrzewać. Pan Albert Chinow prowadził swój zakład 40 lat, w jednym miejscu. Dziś raczej mało kto spodziewałby się, że taka kamienica jak na uwiecznionej fotografii z tak wieloletnim zakładem pracy znajdowała się przy Podgórnej

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin