Roosevelta / Odcinek Pölitzerstraße

Albert Hipke i jego papierosy na Roosevelta 

Kiedyś centrum Szczecina było takie zielone!

To nieprawdziwa teoria... Udowadniają nam to setki kart pocztowych i fotografii lotniczych z czasów II Wojny Światowej. Jednym z takich przykładów jest zabudowa przy ulicy Mazowieckiej i Roosevelta - na miejscu dawnej zabudowy dziś znajdują się trawniki i drzewa. W tym poście wpadniemy do kawiarni, sklepu oraz kina, które mieściło się na nieistniejącym dziś narożniku.

Jedną z najciekawszych kamienic centrum Szczecina w czasach przedwojennych była ta z dawnym adresem Pölitzerstraße 106. Na początku warto dokładnie opisać różnicę w dzisiejszej miejskiej tkance. Numer ten znajdował się na miejscu trawnika przedszkola w trójkącie ulic Mazowiecka i Roosevelta, zaś ta ostatnia – Roosevelta – to właśnie końcówka dawnej Pölitzerstraße, czyli dosłownie po tłumaczeniu ulicy Polickiej. II Wojna Światowa mocno przemodelowała ten obszar miasta i ciągnąca się na północ dzisiejsza Wyzwolenia właśnie kończyła się na skrzyżowaniu z Matejki i Mazowieckiej. Mało tego! Tym odcinkiem „dyndał” niegdyś tramwaj. Dzisiaj uliczka Roosevelta jest bardzo spokojna i tak trochę „wciśnięta” w rosnące po prawej stronie kadru drzewa. Budynek, którego biznes na parterze dziś przed Wami znajdował się po lewej stronie – na miejscu trawnika przedszkola i niestety padł ofiarą II Wojny Światowej. 

W przekonaniu niektórych mieszkańców panuje błędne myślenie, że w dawnym Szczecinie była bieda i nie mieszkali żadni bogaci ludzie – wystarczy przejrzeć właścicieli mieszkań i adresów, by jednak zauważyć, że było inaczej. Przykładem jest właśnie załączona kamienica – mieszkał tam w 1918 roku dyrektor banku Richard Mettegang, menadżer firmy Julius Kapischitzke, radny okręgowy Wilhelm Bergmann, prawnik Radelmann i pracownik kina Rüdiger. Nie byli to raczej ludzie biedni. Numer wcześniej mieszkał również dyrektor banku, radny, rachmistrz, architekt, urzędnik celny, sekretarz w magistracie szczecińskim, nadleśniczy i kolejnych dwóch dyrektorów.

Możesz skorzystać z wpłaty poprzez zrzutka.pl przyciskiem poniżej, otrzymując personalne podziękowania na naszej grupie Facebook!
DZIĘKUJEMY!
Utrzymanie strony WWW i licencji 55%

Albert Hipke, handlarz tytoniem, cygarami i papierosami

Po lewej stronie nad wejściem do ciekawie zdobionej kamienicy widzimy szyld – cigarren, A Hipke. Za tym szyldem kryje się tytułowy Albert Hipke. W Szczecinie pojawia się w 1912 roku jako mieszkaniec dawnej Schillerstraße 4 (I piętro), czyli na Mazowieckiej. Niestety ten adres też wojny nie przetrwał – znajdował się po przeciwnej stronie ulicy, w stosunku do tyłu dzisiejszej „kostki” Urzędu Marszałkowskiego. Swój sklep na parterze uwiecznionej przy Roosevelta kamienicy otwiera rok później – w 1913 roku występując już ze swoim sklepem, ale dalej mieszkając na Mazowieckiej, tym razem na II piętrze. Od 1915 roku przeprowadza się na dawną Loewestraße 13. Adres ten znajdował się niedaleko od jego sklepu z cygarami, papierosami i tytoniem, ale dziś… leży w Galaxy. Ta ulica biegła od dzisiejszego „rdzenia” hotelu Radisson po okolice uliczki pomiędzy blokami przy Matejki, a biurowcem Oxygen. Dowiadujemy się również, że jest importerem tytoniu i papierosów. Narożnik ten z lekko wcześniejszej perspektywy – ulicy Matejki – zobaczyć możemy w pocztówce, którą posiada 👤 Wojciech, pod tym linkiem.

Szybka rezygnacja, przeprowadzka pana Rüdiger

Pan Albert Hipke ze swoim sklepem przy opisywanym miejscu występuje tylko do 1918 roku, następnie przez 2 lata widnieje jako mieszkaniec ulicy Loewestraße 13, by następnie zniknąć ze Szczecina. Okazuje się, że kopniaczka z parteru dał panu Albertowi jego stary sąsiad, o którym pisałem wyżej – parter zajmie stare kino, które prowadzić będzie pan Rüdiger, który prowadził „Lichtspiele am Königstor„. Te kino również nie utrzyma się długo – kilka lat i przestaje istnieć. 

Co ciekawe, pod dawną Pölitzerstraße 106, w kamienicy narożnej mieszkał krótko ktoś kto spoczął na niewielkim cmentarzyku na rogu Broniewskiego i Chopina Heinrich Paul Johannes Kalmus – był opisywany w tym poście. W miejscu dawnego kina swoją kawiarnię otwiera później Bruno Frank. Ten jednak nie utrzymuje biznesu długo, bo już krótko po nim parter narożnej kamienicy zajmuje sklep kolonialny z produktami importowanymi oraz kawiarnia, którą prowadzi Walter Prüfer

Ciekawostką jest, że nowi właściciele przejęli szyldy, a jedyne co wymienili to swoje nazwiska na froncie. Wspólnikiem, który doklei się do logotypu nad wejściem do pana Waltera będzie Franz Diener. Narożnik zostanie mocno uszkodzony w trakcie nalotów II Wojny Światowej – runą ściany zewnętrzne oraz stropy górnych kondygnacji. 

Ostatecznie zdecydowano o rozbiórce tej części zabudowy. Co ciekawe budynek po prawej stronie kadru – dawniej z „czapeczką”, a już przed wojną jej pozbawiony – przetrwał w szkielecie do dzisiaj. Wielu mieszkańców nie zwraca uwagi i ma wrażenie, że to obiekt powojenny, gdy jego „rdzeń” jest dużo dużo dużo starszy niż wiele innych budynków w okolicy. Wielu czytelników interesują dodatkowe detale o mieszkańcach, tuż przed przełomowym 1945 rokiem – według ostatniej księgi w narożniku Pölitzerstraße 106 działał punkt ubezpieczeniowy, dozorca o polsko brzmiącym nazwisku Bruno Stachowski, działała firma Vahll & Co, doktor położnik, sprzedawca książek i chemik. Po wojnie ten krótki odcinek otrzyma dzisiejszą nazwę Roosevelta.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 2 lata temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin