Altdamm / Dąbie

Zabawa, orkiestra i święto na ulicach dawnego Dąbia, tuż przed apokalipsą 

Na rok przed zdobyciem dawnego Altdamm

Nie minie rok, a tło kadru legnie w gruzach. Na fotografii tłum ludzi, zabawa, trąbki, przemarsz. Dzieci spoglądają na maszerujących żołnierzy, inny w tle gra na trąbce. Nikt nie spodziewa się, że cała okolica zamieni się w gruzy za niemal równo rok. Cóż to za wydarzenie?

Mimo to, że fotografię podpisuje się jako rok 1944, mieszkańcy zdają się kompletnie nie spodziewać nadchodzącego exodusu z dawnego Altdamm. W tle kadru widzimy dwie kamienice, które mają na sobie szyldy działających tam biznesów. Po środku kadru widzimy niewielki zajazd, w którym mogliśmy coś zjeść. Prowadził go Helmut Behm, jaki swój szyld wykonał nieco inaczej – “Hellmuth Behm”. To dawny adres Furstenstraße 35 w przedwojennym Altdamm. Obok niego po prawej stronie swój biznes prowadził Richard Frank. Ten zaś zajmował się ślusarstwem, wyrobami metalowymi i zamkami. Jego dawny adres to Furstenstraße 34.

Jak przenieść ten widok na dzisiejszy? Mamy dokładny opis tej fotografii – jest to tzw. Dzień Wehrmachtu, wiemy zatem, że mowa o 17-19 marca 1944 roku. Dokładnie za rok wszystko na tym kadrze zamieni się w ruiny, a zamiast uroczej orkiestry, którą przewodził widoczny na froncie Feri Stick, będzie swąd spalenizny oraz dymu.
Stoimy na łączniku z dawną Stargarderstraße. Dzisiaj to obszar pokrytego płytami parkingu przy ulicy Drukarskiej, w stronę ulicy Ustki. W tle – tam gdzie znajdował się wyszynk pana Behm oraz zakład ślusarski pana Frank stoi dziś blok Otwocka 28-30. Gdy wykonano załaczoną fotografię mieliśmy drugą połowę marca 1944 roku, w drugiej połowie, ale 1945 roku Rosjanie będą oblegać Dąbie masakrując zabudowę.

Krótki film propagandowy z walk o Dąbie zobaczyć możemy na Festung Stettin:
https://www.facebook.com/watch/?v=578828242267645

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin