Budynek w takim kształcie jaki dziś mijamy przy Arkońskiej, powstał niecałe 84 lata temu, wcześniej stał w tym miejscu inny budynek otoczony ogrodem, ale zacznijmy od początku…
 
Pierwsze wzmianki archiwalne tego miejsca to rok 1883, kiedy Pan Julius Karow przedłożył dokumenty związane z rozbudową swojej stodoły na posesji przy Dorfstrasse 11, na której stał już dom  oraz niewielki punkt sklepowy. Pan Karow bowiem handlował materiałami, ale również pełnił bardzo ważną funkcję społeczną –  był ‘Gemeindevorsteher‘ – termin ten był zwyczajowym określeniem burmistrza mniejszej gminy, w tym przypadku Nemitz (lider społeczności, zarządca społeczności). Swój niewielki sklep detaliczny z materiałami  prowadził do 1914 roku, później już tylko zajmował się swoim gospodarstwem, zaś w 1918 roku przeniósł się do Treptow a. R. (Trzebiatów) pozostając do 1921 roku właścicielem całej posesji. W momencie przeprowadzki Julius Karow podnajmuje swoją własność dwóm osobom: Kanietky Max, właścicielowi hurtowni piwa  i napojów przy Grüne Schanze 16 (ulica Dworcowa) oraz nauczycielowi Roderich Eichel . Panowie długo nie mieszkali przy Eckerbergstrasse 11 (Arkońska 11), w 1922 roku Julius Karow sprzedaję swoją ziemię drukarzowi książek – był nim Carl Meister, który przez rok jako właściciel całej posesji, prowadzi swoją działalność handlarza książkami w przekształconej na te cele wcześniejszej stodoły.
 
Lata 1923 do 1938 to już nowy właściciel, zajmujący się naprawą samochodów i handlem jego częściami, był nim Gustav Anscheit, który w tym miejscu otwiera swój punkt warsztatu samochodowego, prowadząc go do połowy 1937 roku.
 
W połowie roku 1937 całą posesję zakupuje Wilhelm Sabban, właściciel firmy budowlanej mieszczącej się przy Dunkerstrasse nr 9 (Ulica Konopnickiej). W tym samym czasie ulica Eckerbergstrasse (Arkońska  w związku z rozbudową kanalizacji zostaje poszerzona, pojawiają się chodniki , i niestety tym samym części posesji zostaje
“zagarnięta” na poczet ulicy, zburzone zostają wszystkie zabudowania i rozpoczyna się budowa nowych. W sierpniu 1938 roku zostaje oddany budynek mieszkalny  dla 16 rodzin, zaś rok później pojawia się na tyłach domu ciąg 16 garaży z domem dozorcy / stróża. Posesja zostaje odgrodzona. Pierwsi lokatorzy wprowadzają się tu pod koniec 1938 roku. Na początku 1941 roku Pan Wilhelm Sabban chciał zbudować podobny budynek tuż za garażami, ale już dla 10 rodzin, jednak mimo posiadanych zezwoleń nigdy nie zaczął budowy.
 
Dziś budynek zachwyca, prosta bryła z nietuzinkowymi detalami nad wejściami do klatek schodowych oraz okiennicami  przyciąga wzrok.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin