Betania / Bethanien

Betania, szwalnia i domek doktora 

Starsi ludzie na jeszcze starszych kartkach...

Gdy patrzymy na stare karty pocztowe zawsze zastanawiają na nich ludzie - kim byli? Co robili? Czy spodziewali się, że po wykonaniu im fotografii ktoś będzie się im przyglądał po kilkudziesięciu latach albo ponad wieku? Pani z lewej zmarła prawdopodobnie niemal 100 lat temu...

Kim były dwie panie z pocztówki popełnionej na szczecińskiej Betanii? Chyba nigdy się już nie dowiemy. Jeżeli kartkę wysłano 23 września 1918 roku pod Hamburg, panie uwiecznione przy wejściu do ciekawego domku na pewno już od dawna nie żyją – starsza pani po lewej stronie już wtedy mogła mieć 70-80 lat? Dzisiaj ciężko znaleźć w aktualnej tkance miejskiej takie urocze domki, jak ten – ceglane, obrośnięte krzewami, bluszczem lub różami. Chociaż ten domek nie był kawiarnią lub restauracją. Od zapisania tej kartki pocztowej z szczecińskiej lokalizacji minęło ponad 100 lat. Znajdujemy się w dawnym kompleksie Bethanien, dzisiejszej Betanii, który znajduje się w „trójkącie” ulic Wawrzyniaka i Mickiewicza.

Na fotografii mamy konkretny podpisany obiekt – Nähstube oraz Doctorhaus. Była to szwalnia oraz dom doktora. Kompleks Betania był obiektem szpitalnym, opiekuńczym i rehabilitacyjnym, powstał w drugiej połowie XIX wieku z inicjatywy pochowanego na jej obszarze znanego w Szczecinie filantropa Johannesa Quistopra. Tutaj warto dodać, że na tyłach kompleksu – wchodząc od ulicy Wawrzyniaka, uliczką od przystanku tramwajowego – znajduje się cmentarzyk rodziny Quistorp. By łatwiej nakreślić lokalizację – wychodzimy z Piotra Skargi na Wawrzyniaka i za przystankiem lekko z lewej widzimy uliczkę z tablicą informacyjną po lewej. Nią idziemy do końca, jakieś 200 metrów, aż znajdziemy się w małym parku. Tam w 2022 roku odbyły się wydarzenia związane z dwusetną rocznicą urodzin tej istotnej dla Szczecina postaci. Również dzisiejszego Szczecina – powojennego i polskiego – wszak korzystamy z rzeczy zbudowanych z inicjatywy Johannesa do dziś! W 2022 roku Betanię odwiedziła potomkini znanego filantropa.

O Betanii słów kilka

Warto dodać, że fotografia załączona do postu mogła być nieco starsza niż rok jej wysłania – w kompleksie Betania powstał kilka lat wcześniej (1911) dom przeznaczony dla lekarzy, dużo większy niż taki mały ceglany domek, który przetrwał do dzisiaj. Po II Wojnie Światowej zakład znalazł się pod kontrolą armii radzieckiej, tworząc w tym miejscu szpital.

Aktualnie teren Betanii jest inny niż przed wojną – w dużej mierze przedzielony płotkami różnych działek i części, które powstały w tym miejscu, jednak „klimat” i zabytki zachowały się. Wśród nich główny zdobiony ceglany budynek z charakterystyczną wieżą. Stoi do dziś kapliczka cmentarna. Podrosła też zieleń – przed wojną znajdująca się przy Wawrzyniaka i na terenie wnętrza Betanii, dzisiaj obrosła teren dookoła. Aktualnie zabudowania Betanii również służą ludziom – znajduje się tu między innymi stowarzyszenie pomocy dzieciom i młodzieży, bursa szkół artystycznych.

 Na rogu Mickiewicza Wawrzyniaka w reprezentacyjnym i zabytkowym budynku mieści się Wyższa Szkoła Edukacji oraz szkoła policealna. W mojej ocenie? Jeden z bardziej urokliwych zakątków Szczecina, szczególnie gdy zaczynają kwitnąć znajdujące się wokół kompleksu oraz w nim samym kasztanowce!

Dużo więcej informacji, w tym mapkę kompleksu z zaznaczonymi adresami, dawnymi funkcjami budynków oraz datami przeczytać można na Wikipedii klikając w ten odnośnik. Tablica informacyjna kompleksu w formie fotografii również znajduje się w bazie Wikipedii, jej fotografię w wysokiej rozdzielczości wykonano w 2009 roku i dostępna jest pod tym linkiem.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 2 lata temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin