Wiecie, że szczeciński okręt uwieczniono w grze komputerowej? Nie? Wiecie, że bohaterstwo załogi szczecińskiego krążownika uwieczniono we Włoszech? Nie? No to czytajcie do końca, bo będzie ciekawie! 🙂
Więcej na temat budowanych w Szczecinie statków i okrętów w osobnej kategorii - u góry, nad tytułem postu.
Dziękujemy za WASZE wsparcie! 💝
Bohaterska pomoc załogi krążownika Bogatyr
Trafia następnie na Morze Śródziemne, gdzie załoga wykazuje się pomocą – tuż przed nowym rokiem, 28 grudnia 1908 roku Sycylia i okolica pada ofiarą potężnego trzęsienia ziemi. Epicentrum znajduje się w Mesynie. Pochłonęło życie nawet 82000 ludzi i zaliczane było do ekstremalnie silnych. Bogatyr i załoga pomagała wydostać spod gruzów ludzi w Mesynie, niestety kilku marynarzy zginęło w akcji. Bogatyr wyciągając 25 węzłów transportuje rannych do innych portów w okolicy. Dwa lata później – mieszkańcy Mesyny stawiają monument upamiętniający bohaterstwo, w tym marynarzy z zwodowanego w Szczecinie krążownika Bogatyr.
Za odwagę załogom dziękuje nawet Mikołaj II, kierując do dowódcy szwadronu V. Litvinowa słowa: „Admirale, w kilka dni ty i twoi marynarze zrobiliście więcej niż moi dyplomaci osiągnęli przez całe moje rządy„. Później okręt wraca do Sankt Petersburga, konkretnie do bazy w Kronstadt, gdzie spotyka inne okręty zbudowane ówcześnie w Stettinie oraz przechodzi gruntowny remont. Otrzymuje między innymi wzmocnienie górnego pokładu oraz wymiany kotłów. Do 1914 roku operuje na północnym Bałtyku w pobliżu Sankt Petersburga.
Jednym z jego sukcesów wojennych jest zajęcie niemieckiego SMS Magdeburg 26 sierpnia 1914 roku, gdy ten wpadł na mieliznę niedaleko od wyspy Odensholm. W trakcie próby zajęcia wywiązała się strzelanina, w której śmierć poniosło kilku marynarzy Magdeburga. Sukces załogi Bogatyr polegał też na tym, że zdobyto na pokładzie niemieckie książki szyfrów. Przekazanie jednej Brytyjczykom dało przewagę w kilku bitwach, w tym Bitwie na Dogger Bank i Bitwie Jutlandzkiej. Przez kolejny rok Bogatyr asystuje przy minowaniu i sam zrzuca miny na Bałtyku, jedna z nich w nocy z 24 na 25 stycznia 1915 roku ciężko „rani” niemiecki SMS Augsburg, który daje radę po otrzymaniu pomocy dotrzeć do portu i wrócić do służby. Pół roku później – 2 lipca 1915 roku – Bogatyr w trakcie Bitwy koło Gotlandii (konkretnie rajd na Kłajpedę, lub rajd na Memel) ściga niemiecki lekki krążownik SMS Albatross. Rosjanie obrali doskonałą taktykę – „szli” od strony mgły, co utrudniało Niemcom odpowiadanie ogniem. Bogatyr prowadził celny atak wraz z innymi rosyjskimi okrętami, sprawiając, że SMS Albatross przechylił się na burtę i w końcu decyzją samego kapitana „grzmotnął” w plażę.
Tutaj jest „kocioł”. Bo Rosjanie wypchnęli niemiecki okręt na szwedzką plażę, a ratujący rozbitków inny niemiecki okręt ciężko uszkodził… brytyjski okręt podwodny
Krążownik Bogatyr ze Szczecina… w grze komputerowej
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 rok temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.