Forteczny Stettin

Brama Parnicka w Szczecinie 

99,99% mieszkańców Szczecina nie ma pojęcia...

... że mija wjeżdżając do centrum obiekt, o którym mowa w tym poście. Gdyby zapytać przeciętnego mieszkańca Szczecina o dawne bramy wspomniałby tylko Bramę Portową i Bramę Królewską, a w mieście istniała jeszcze masa innych. Niektóre z nich pojawiały się i znikały już dawno!

Czy to Szczecin? Gdzie to jest do jasnej kanciastej? 😉 Oryginał wykonany w czarno-bieli, ołówkiem i tuszem, ręką Felixa Tredera, który zmarł w Szczecinie w 1908 roku. Koloryzacja wykonana w lipcu 2020 roku przez starego brzydala z brodą, który napisał ten post. Do tego fotka „od pupy strony” (umieszczona w Encyklopedii Szczecina, pierwsza pochodzi z przedwojennej publikacji) oraz lokalizacja na mapie (z własnej kolekcji i Google Earth). Co ciekawe, pozostałości tej bramy istnieją do dzisiaj – znajdują się w Muzeum Narodowym przy Staromłyńskiej, gdzie postawiono między innymi szczytowe zdobienia oraz płyty boczne. Bramę możemy odnaleźć na starych mapach pod podobnymi nazwami różniącymi się dawnym zapisem – była to między innymi Parnitzer Thor oraz Parnitz Tor lub Parnitzer Tor.

Pan Felix miał możliwość widzieć obwarowania Szczecina, nim te zostały rozebrane. Urodził się w Kołobrzegu w 1841 roku, na 33 lata przed decyzją o rozbiórce umocnień grodu gryfa. Wykonał wiele grafik, które ukazują bramy miejskie u schyłku swojego istnienia. Niestety większość, jak nie wszystkie znane są wyłącznie z reprodukcji i fotografii. Ta dostępna jest w muzeum Szczecina.

No dobra… dobra… dobra… pierdu pierdu, ale co przedstawia koloryzowana grafika?! Wyobraźcie sobie, że stoicie na Moście Portowym, macie zaraz wjechać na Trasę Zamkową. Aleeeee… nagle cofacie się lekko ponad 140 lat wstecz. Oryginał podpisany jest taką datą, jednak to prawdopodobnie tylko domysł. Spadacie na ziemię i macie przed sobą Partnitzer Tor, czyli Bramę Parnicką, a przed sobą widok na Łasztownię oraz most. Tak! Mamy tutaj wjazd w Energetyków (Grosse Lastadie) ponad 140 lat temu. W tym miejscu znajdował się później most Parnitzbrücke, podobnie jak wiele innych w dawnym Szczecinie z zdobionymi wieżyczkami. Po wojnie zbudowano tu Most Portowy, którym dziś wjeżdżamy do centrum Szczecina. Jako ciekawostkę można podać, że pan Felix Treder mieszkał tuż przed śmiercią na dzisiejszej Malczewskiego, pod dawnym adresem Birken-allee 14, na III piętrze. Był to narożny adres na Matejki-Malczewskiego, dziś nie istnieje.
Mimo, że mury i obwałowania były już nieco starą formą obrony warto zwrócić uwagę na detale – na moście mamy lampę uliczną! Rysunek wykonano na krótko przed rozbiórką bramy, co pozwoliło ją uwiecznić – niewiele zachowało się jej przedstawień.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin