Niektórzy bywają zaskoczeni, gdy powie im się, że różne domy w Szczecinie wyglądające na powojenne, mają jednak niemal 100 lat. W przypadku małych osiedli, takich gdzie powstawały niedrogie domki jednorodzinne często nie mamy przedwojennych fotografii. A tu niespodzianka, mamy fotkę z osiedla, które jest dziś mało pokazywane w kontekście „dawnym”
Historia tego miniosiedla, które widzicie na drugim kadrze z Google Earth jest dość nietypowa. Zacznijmy może od nazw dawnych – dzisiejsza Sosnowa to Ueckermünderstraße.
Sosnowa w Szczecinie, dawna Ueckermünde w Stettinie
Na początku 1934 roku rozpoczęła się budowa pokazywanego osiedla, które zawierało 60 domków schroniskowych dla osób bezrobotnych i bezdomnych. To właśnie te osiedle domków między Krasińskiego, a Sosnową. Co ciekawe, niektórzy nie wiedzą, ale przez Rapackiego (Industraßeiestraße) przechodziły kiedyś tory kolejowe – łukiem wchodziły pod ceglany budynek dawnej piekarni, a istniejącego do dziś TRAFO.
Domki te postawiło szczecińskie towarzystwo budowlane całkowicie bez oczekiwania zysków z ich wykorzystania – była to budowa „charytatywna”. Domki nie były bogate – w środku znajdował się tylko pokój i malutka kuchnia. Ówcześnie – w 1934 roku – koszty wybudowania takiego domku wynosiły od 3200 do 3600 marek, a domek mógł być wykupiony jeżeli ktoś miał wkład własny w wysokości 1000 marek. Ciekawostką jest to, że każdy dom miał obowiązkowo ogród.
Pierwotnie osiedle było delikatnie większe – zawierało jeszcze 6 domów, na ich miejscu dziś jest blok Rapackiego 6-6a. Również jeden z opuszczonych i straszących domków został rozebrany, na jego miejscu stoi nie taki zły mikro-bloczek. Pozostałe są w oryginale, a kilka innych gruntownie przebudowano robiąc z nich dziwny misz-masz.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla Ciebie.
Post na FB
Skomentuj na Facebooku!