Bez kategorii

Budowa osiedla Stoewera 

Dzisiejsze osiedla przypominające te z PRLu są często przedwojenne

Mijając wiele bloków mieszkalnych na Pogodnie niektórzy mieszkańcy Szczecina mają wrażenie, że mogły być zbudowane w latach pięćdziesiątych lub sześćdziesiątych. Albo nawet później, z uwagi na oklejenie ich styropianem oraz pomalowanie w pastelowe kolory. Okazuje się, że niektóre domki oraz bloki zbudowano na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

Nową inwestycję nazywano w prasie po prostu Stoewersiedlung, czyli Osiedle Stoewera, które powstawało przy dawnym Deutschen Berg. Dzisiaj to okolice tzw. Wzgórza Napoleona przy szpitalu na Unii Lubelskiej. Trzeba przyznać, że mieli rozmach, bo wiele budynków było już na ukończeniu w zaledwie 5-6 tygodni. Rozplanowano 210 mieszkań w około 23 bliźniakach.
Dzięki prasie z 1935 roku wiemy, że około 21 sierpnia budowę wizytowali różni „inspektorzy”. Wśród nich szczeciński okręgowy radca budowlany Fritz Fischer, państwowy mistrz rzemiosła Ztepel, kraisowy (powiatowy) mistrz rzemiosła Wussow oraz sporo przedstawicieli szczecińskich firm budowlanych. Na fotografii widzimy dawną Immelmannstraße, czyli dzisiejszą Frycza-Modrzewskiego. Nie to co dzisiaj! Wtedy na budowie całego tego sektora zasuwało według prasy 500 pracowników! 😉

Ciekawostką jest to, że prace ziemne i fundamentowe wykonano w ciągu 8 do 10 dni. Wspomniany Fritz Fischer w trakcie inspekcji i rozmowy z przedstawicielami firm argumentował, że ważne jest budowanie osiedli dla wszystkich – zarówno solidnie, jak i z odpowiednio niskim czynszem. Okazało się też, że wszystkie mieszkania są już wykupione.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin