Starsi mogą pamiętać wieżę spadochronową w Parku Kasprowicza

Dziś stałaby na wylocie ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w stronę parku, tuż obok ulicy Kochanowskiego. W wielu opowieściach pojawia się wątek mówiący o przedwojennym pochodzeniu wieży spadochronowej. Nie jest to prawdą. Powstała krótko po wojnie z inicjatywy między innymi Ligi Lotniczej w Szczecinie. Skąd o tym wiemy? Dzięki zachowanej dawnej prasie!

Starsze pokolenie może wspominać obiekt, który wznosił się obok ulicy Kochanowskiego, widoczny na fotografii, którą niedawno wrzucił Mariusz:
https://www.facebook.com/…/Szcz…/posts/1212184782751206/
Wśród komentarzy pojawiały się pogłoski jakoby obiekt był przedwojenny i miał służyć wojskom niemieckim do ćwiczeń skoków na spadochronach albo dla „Hjugend”. Niestety… Wbrew wielu legendom mówiącym, że szkoliły się tam oddziały niemieckie prawda jest trochę inna, a ją udowadniają nam wycinki prasy 😉

 

Powstanie wieży spadochronowej w Szczecinie

Obiekt ten jest powojenny, chociaż obok faktycznie znajdowały się jeszcze kilkanaście lat temu pozostałości po niewielkich budynkach ogrodu botanicznego. Te jednak nie miały z wieżą nic wspólnego. O budowie wieży oraz planowanego całego kompleksu przeczytać możemy przede wszystkim w Kurierze Szczecińskim z października 1952 roku. Nagłówek działu sportowego mówi nam: „Na murawie przy ul. Kochanowskiego rośnie obiekt marzeń przyszłych szczecińskich pilotów”. Opisywana wieża spadochronowa miała być początkiem całego lotniczego miasteczka! Stety albo niestety nigdy nie zostało ono zrealizowane, zaś sama wieża słynęła z kilku bardzo niebezpiecznych wypadków, po których niestety ofiary nosiły ślad na zdrowiu do końca życia.
 
Prasa z października 1952 roku opisuje przyjazd wielu ciężarówek oraz roboty przy fundamentach, a także same rusztowania wieży. Wbrew opowieściom istniejąca w Parku Kasprowicza przy skrzyżowaniu Kochanowskiego-Curie Skłodowskiej wieża spadochronowa nie służyła wojskom niemieckim. Powstała na przełomie października i listopada 1952 roku, co opisuje dawna prasa wizytując miejsce budowy, co 10 dni. Według Kuriera Szczecińskiego była to pierwsza na Pomorzu Zachodnim wieża spadochronowa, a za budowę odpowiadała popularna ówcześnie Liga Lotnicza.

Wież spadochronowych miało być więcej

Co ciekawe, wieże spadochronowe miały powstawać w 13 większych polskich miastach, a za konstrukcję odpowiadać miała specjalna brygada z Poznania – tę informację otrzymujemy od przedstawiciela Zarządu Okręgu Ligii Lotniczej o nazwisku Grzybkowski. Skoki z wieży spadochronowej dla członków Ligi miały być całkowicie bezpłatne. Wieża miała być również zalążkiem całego lotniczego miasteczka, które planowano zbudować wokół niej później – miały być makiety samolotów, boisko startowe do rywalizacji za pomocą latających modeli oraz „specjalne aparaty ćwiczebne”. Planów tych nigdy nie zrealizowano. Wiemy, że plany budowy istniały już kilka lat wcześniej – w maju 1948 roku również Kurier Szczeciński informował, że Liga Lotnicza chce stworzyć Dom Lotnika w Szczecinie, a wieża jest już we wstępnych pracach. Fakt, że obiekt powstał po wojnie udowadniają również zdjęcia lotnicze wykonane przez lotnictwo alianckie w 1943 roku – miejsce, w którym wieża stała jest… łyse.
 

Liga Lotnicza w Szczecinie

Można jako ciekawostkę dopisać, że szczecińska Liga Lotnicza miała swoją siedzibę ówcześnie pod adresem Wojska Polskiego 69, zaś modelarze mieli swój oddział w budynku poczty przy ulicy Pocztowej. Mit o przedwojennej historii wieży spadochronowej w Parku Kasprowicza w Szczecinie ostatecznie obala artykuł z Kuriera Szczecińskiego z lipca 1953 roku. Wspomina się w nim wydarzenie z wtorku, 21 lipca, gdy wieżę spadochronową ostatecznie otwarto. Czy udało się wokół niej coś organizować? Z różnych wycinków prasowych dowiemy się, że skoków było dużo, a czasami zdarzały się pokazy i „rzucanie” modelami na pobliskiej łące.

Wybaczcie, że niektórym popsułem opowieści o niemieckiej wieży spadochronowej 😉

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin