Są tematy, które prawdopodobnie nigdy nie były poruszane jako ciekawostki o historii Szczecina. To takie małe historie, które gdzieś rozmyły się na kartach. Jednak, gdy poznamy takie ciekawostki inaczej patrzymy na miejsca, którymi spacerujemy, mając na myśli wizję… jak to kiedyś było 🙂 Odcinek między jeziorkiem Goplana, a Wieżą Quistorpa jest bardzo często odwiedzany, przez spacerowiczów, rowerzystów, biegaczy. A co jeżeli Wam powiem, że w Lasku Arkońskim mógł stać… dom skandynawski? Zaskoczeni?

A gdyby tak… skansen?

Niestety, to wizja nigdy nie zrealizowana. Taki pomysł miał doktor Georg Buschan. Kim był i skąd ta wizja? Urodził się we Frankfurcie nad Odrą 14 kwietnia 1863 roku, a tytuł doktora otrzymał we Wrocławiu. Następnie przez wiele lat pracował jako doktor na statkach i okrętach, od 1911 roku podróżował po wielu krajach Bałkanów, Azji i Afryki, by ostatecznie… Osiedlić się w Szczecinie, otrzymując godność miejskiego radcy lekarskiego. Stał się w mieście istotną personą w kwestii badań prehistorycznych, antropologii, etnologii i geografii. Jedno z jego dzieł do dziś jest bardzo popularne – trzytomowa publikacja „Etnologia Ilustrowana” (Illustrierte Völkerkunde). Część swoich późniejszych dzieł pisał już w Szczecinie. Jego publikacje są dostępne do kupna do dzisiaj.

[ngg src=”galleries” ids=”2″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_width=”320″ thumbnail_height=”220″ thumbnail_crop=”0″]

  Dlaczego grafiki mają na sobie logo strony? Poczytaj o tym tutaj  

Na starość Georg Buschan marzył o stworzeniu w Szczecinie namacalnej kultury muzealnej. Innej niż taka typowa – za szklanymi szybami, gdzieś w gmachu muzeum na Wałach. Chciał innej formy! Był nie byle kim w tkance miejskiej – był przewodniczącym stowarzyszeń. Mieszkał w 1920 roku przy Friedrich-Karl-Str. 7, na I piętrze. To dzisiejsza Piłsudskiego 7. Kamienica stoi do dziś. Ktoś z Was zna kogoś kto tam mieszka? 😉 Możecie dać znać o tym poście! Pod koniec lat 30tych przeprowadza się na Kaiser-Wilhelm-Straße 42. Ten adres również przetrwał wojnę – to Jana Pawła II 42, narożna zdobiona kamienica przy Placu Grunwaldzkim, z apteką i symbolami masonów 😉

Niezrealizowane plany Buschana

Cóż, można też napisać, że miał bardzo konserwatywne i narodowe poglądy. Jak masa ludzi tamtych czasów. Niestety. Plany Georga zakończyły dwie rzeczy – II Wojna Światowa, która została przez Niemcy przegrana. Druga sprawa… to jego śmierć. Georg Buschan zmarł 6 listopada 1942 roku. Co jego postać ma wspólnego z nagłówkiem? W jego wizjach na koniec życia planował utworzenie skansenu skandynawskiego, w formie „naturalnego” muzeum sztuki i wyrobów pradawnych pomiędzy dawnym Sandsee i Quistorpturm, czyli między jeziorkiem Goplana oraz Wieżą Quistorpa. Jak potoczyłyby się losy Lasku Arkońskiego i tej okolicy, gdyby Buschan dożył setki, a wojna nigdy nie wybuchła? 😉 Macie temat na spacer po tej okolicy! Może w lasku mielibyśmy teraz skansen! 🙂 Ciekawostką na koniec jest fakt, że Muzeum Narodowe w Szczecinie ,a trochę „klamotów” historycznych z miejsc, które badał Buschan.