Do szpitala najczęściej chodzimy z niezbyt przyjemnych powodów - leczymy choroby. Jednak wielu z Was na Pomorzanach mija willę, która ma ponad 120 lat. Dziś jest częścią kompleksu szpitalnego.
Kliknij i rozwiń spis treści
Gdy myślimy o szczecińskich willach najczęściej mamy na myśli Pogodno, czasami może Zdroje lub Podjuchy. Co jeżeli Wam powiem, że jedną z willi mijacie na Pomorzanach i nawet o tym nie wiecie? Dlaczego nie wiecie? Bo nawet jeżeli macie świadomość, że budynek ten jest stary to aktualnie jest “wbudowany” w pomorzański szpital. Tak duże obiekty medyczne mają “to do siebie”, że są rozbudowywane – również szpital w północnym Golęcinie też nie przypomina oryginalnej zabudowy, wiele budynków tam też rozbudowano. Gdy powstawał dawny szpital miejski – Städtisches Krankenhaus – przy dzisiejszej Świętego Józefa, Szpitalnej i Powstańców Wielkopolskich kompleks wyglądał nieco inaczej. Większość wydziałów szpitala była od siebie oddzielona.
W dzisiejszych oddziałach mieszkali ludzie, a nawet te budynki miały swoje konkretne mieszkalne nazwy. Wielu z Was udając się do pomorzańskiego szpitala wjeżdża na jego teren od skrzyżowania ulicy Świętego Józefa oraz Grudziądzkiej, pacjentów “wita” tam szlaban, brama oraz tablica “Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny numer 2 PUM w Szczecinie“. Dokładnie na lewo od bramy znajduje się dawna Villa Schuchardt, dziś wbudowana w cały kompleks. Dzisiaj willę dawnego profesora i doktora pracującego w szpitalu zajmuje wydział XVIII – Stomatologia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego numer 2 w Szczecinie.
Widok na dawną willę nim ta została wbudowana w kompleks znamy na dawnych pocztówkach, a także możemy więcej opowiedzieć o samym lekarzu oraz jego losach. Cały szpital i jego historia zasługuje na wielkie opracowanie, ale tutaj zajmiemy się wyłącznie tym konkretnym budynkiem oraz postacią, jaka za nim stała. O szpitalach często myślimy jako o budynkach, gdzie się leczymy, a mało kiedy myślimy o ludziach, jacy tam pracowali lub pracują. Niestety, doktor o jakim poniżej zmarł dość wcześnie. Dzięki temu, że ktoś pochylił się nad pocztówką, na jakiej znajduje się napis “Villa Schuchardt” trochę kurzu zapomnienia z jego losów został zdmuchnięty.
Jako poboczną ciekawostkę można napisać, że dość tragiczne były losy innego szczecińskiego przedwojennego lekarza opisane w starym poście na stronie, którego przydałoby się w dzisiejszym Szczecinie nieco mocniej upamiętnić. To dzięki niemu powstało wiele oddziałów i obiektów, z jakich korzystamy dziś.
Na tej stronie nie ma reklam, treści sponsorowanych, płatnych ani irytujących okien. Wysokiej jakości zdjęcia, grafiki, serwer, domenę i licencje utrzymujemy wyłącznie z Waszych wpłat.
Wszystkie informacje oraz detale znajdziesz na stronie Galerii Wspierających.
W imieniu redakcyjnego kiciucha dzięki za rozważenie wsparcia 💝
Wirtualna karma
Redakcyjny kiciuch i jego pełna miska- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Mini Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Wirtualna piona! Dzięki takim ludziom jak Ty możemy opłacać licencje, serwer oraz domenę.
Na serwer
Koszty, licencje... 💝- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Średni Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem
Zdecyduję samemu
Dzięki za 5 zł lub nawet 500 zł!- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym zależna od kwoty (Mini 50+, Średni 100+, Wielki 200 +)
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem przy wsparciu od 100 zł
Profesor doktor Karl August Schuchardt
Nie pochodził ze Szczecina, urodził się w mieście Göttingen (polska nazwa Gotynga) w Dolnej Saksonii, 12 stycznia 1856 roku. Warto wyobrazić sobie czasy, gdy był mały – lekko ponad 13 lat wcześniej w Szczecinie pojawił się pierwszy pociąg, a kiedy Karl miał lekko ponad 3 lata szczeciński dworzec stał się dworcem przelotowym. Niestety, jego dwóch braci zmarło krótko po narodzinach. Co bardziej tragiczne – bracia byli bliźniakami, jacy urodzili się w 1858 roku (August i Adolf), zmarli w 1859 roku. Kilkanaście lat później urodził się jego kolejny brat Friedrich. Ojcem był Bernhard Schuchardt, matką zaś Isabelle Konradi. W Szczecinie pojawia się w księdze adresowej z 1890 roku.
Tytuł profesora otrzymał prawdopodobnie pod koniec XIX wieku, tuż przed śmiercią, gdy występuje na początku lat dziewięćdziesiątych jeszcze jako doktor, a również w około 1895 roku prowadzi swój gabinet z możliwością konsultacji od godziny 8 do 9 na Niepodległości, pod dawną Paradeplatz 31 na II piętrze. Adres ten dziś umieścilibyśmy na przeciwko dawnej szwalni Odry i Pleciugi, czyli dzisiejszej części Kaskady. Dawny adres Hospitalstraße 60, opisywanej willi, pojawia się pierwszy raz w 1897 roku, a z księgi dowiadujemy się, że profesor doktor Karl August Schuchardt zajmował pierwsze piętro i parter. Prócz niego żył tam na samym początku woźnica Gustav Hilliger. Wiemy też, że w 1896 roku opisywana postać nosi już konkretny tytuł – był Dyrektorem Oddziału Chirurgicznego Szpitala Miejskiego.
Poznajemy też dzieci doktora. W Szczecinie urodziła się 23 maja 1890 roku Edith Schuchardt, a na “poświąteczny” prezent 29 grudnia 1893 roku na świat przyszła córka Elfriede Schuchardt.
Zmarł dość młodo, w wieku 45 lat, 28 października 1901 roku. Z aktu zgonu dowiadujemy się, że jego żoną była Sophie Schuchardt z domu von Kamptz, jaka rok jeszcze mieszkała w Szczecinie. Później pani Sophie znika, prawdopodobnie wyprowadzając się do Berlina. Ciekawe, że przeżyła swojego męża o wiele dekad. Pani Sophie zmarła 17 listopada 1940 roku, a urodziła się 26 października 1857 roku. Oznacza to, że przeżyła ponad 83 lata, prawdopodobnie nie wyszła za mąż ponownie.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 10 miesięcy temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.