Podjuchy / Podejuch

Ceglana Kula – pomnik pamięci poległych mieszkańców Podjuch 

Ślady historii bywają ukryte...

Uliczka Miechowska i Chromowa w podszczecińskich Podjuchach kryje mały sekrecik - obok szczytu niewielkiego wzgórza znajdował się kiedyś dość nietypowy pomnik. Konkretnie była to ceglana kula. Ponad 100 lat temu zdobiła wzgórze w Podjuchach, a dziś po obiekcie prawie nie został żaden ślad - odrobina gruzu i kilka cegieł. Co upamiętniał monument i kto był jego autorem?

Takie ciekawe „coś” znajdowało się kiedyś w Szczecinie 😉 Gdy myślimy o różnych pomnikach pierwsze, co przychodzi nam na myśl to na przykład „ścięty” obelisk. Ewentualnie jakaś tablica lub głaz pamiątkowy. Tutaj mamy pomnik w formie ceglanej kulki, która faktycznie zrobiona była z cegieł, po ręcznej koloryzacji. Gdzie się znajdował ten monument i co symbolizował? Starsze pokolenie może jeszcze pamiętać fragmenty tego pomnika, który przez wiele lat po wojnie stopniowo „znikał”, gdy mieszkańcy „pożyczali” z niego cegły, aż w końcu zniknął niemal całkowicie. Po bokach znajdowały się wystające z kuli krzyże oraz napisy „1914-1918”. Monument powstał w 1931 roku z inicjatywy mieszkańców przedwojennego Podejuch, czyli dzisiejszych Podjuch. Jego autorem był Walter Labes. Kilka jego dzieł do dziś przetrwało w Szczecinie, to wille na Prawobrzeżu, o których pisał Architektura w Szczeciniehttps://www.facebook.com/architekt…/posts/1756205294517989
Kilka dodatkowych ciekawostek oraz fotografii znaleźć można na wSzczecinie.pl, warto też porównać widok na pomnik z widokiem dzisiejszym – to kolejny przykład błędnej teorii mówiącej, że Szczecin i okolica była gęsto zielona przed wojną. Pomnik stał jeszcze przed wojną pośród tylko lekko zarośniętych pagórków. Dziś resztki znajdują się na zalesionym wzgórzu. By dziś udać się na miejsce, gdzie stał pomnik pamięci ofiar I Wojny Światowej z dawnego Podejuch (Podjuchy) udać się musimy na skrzyżowanie dwóch ulic – Miechowska i Chromowa – tam na szczycie górki, która prowadzi od Miechowskiej na wschód znajdziemy resztki fundamentu po monumencie. Dla ułatwienia można skorzystać z mapy historycznych lokalizacji i postów, która znajduje się pod treścią.
Ceglana kulka upamiętniała poległych mieszkańców i ofiary I Wojny Światowej, którzy mieszkali w dawnym Podejuch (Podjuchy). Na dole widniał napis w języku niemieckim „Sie starben in aller Welt” („Zginęli na całym Świecie”). Powód takiego kształtu jest nieprzypadkowy – kula symbolizowała ziemię. Na mapach opisywany jako Gefallenen Denkmal (Pomnik Poległych). Z „naszej” perspektywy może to wydać się dziwne, ale po I Wojnie Światowej w Niemczech zwyczajem było upamiętnianie nawet kilku mieszkańców wsi, którzy polegli na froncie – do dziś tuż za granicą spotkać można pomniczki wspominające poległych ponad 100 lat temu. To dość „specyficzne”, że wieś licząca 100 osób potrafi mieć swój pomniczek poświęcony paru osobom, które mieszkały w danej wsi, a poległy na wielkiej wojnie.

Wystarczy przejechać się do Ueckermünde i obserwować pobocze.
Pomniczek-kulka zachował się dziś tylko w podstawie przy ulicy Miechowskiej, trzeba trochę „wleźć” w krzaczory. Niektórym może się już robić jakaś niechęć do takich obiektów, ale musimy pamiętać, że w armii niemieckiej I Wojny Światowej służyła masa Polaków. Byliśmy wtedy „między młotem, a kowadłem” – jedni służyli po stronie wschodniej, inni po stronie zachodniej. I strzelali do siebie na wzajem. Część z nich miała dość zawiłe losy – trafiali do niewoli francuskiej, by potem trafić ponownie do niewoli niemieckiej, za czasów wolnej Polski. Wbrew pozorom polskie nazwiska znajdują się na niemieckich pomnikach pamięci ofiar I Wojny Światowej w Niemczech – to coś znaczy…

Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 rok temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym. 

Zajrzyj w okolicę postu!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin