Altdamm / Dąbie

Czternastoletni jeńcy wojenni w Altdamm 

Jaka byłaby twoja reakcja?

Wyobraź sobie, że jesteś fotoreporterem na początku XX wieku. I Wojna Światowa chyli się ku końcowi. Masz możliwość wstępu do obozu jenieckiego pod dawnym Altdamm (Dąbie). Przed tobą do fotografii staje mężczyzna oraz dwóch nastolatków, o chłopięcych jeszcze rysach twarzy, w za dużych spodniach i butach. Litość? Lekki szok? A może sprawiedliwość dziejowa?

Brzmi szokująco? Jeszcze dziecko, w obozie jenieckim. Na froncie. Na wojnie. Oczywiście w ponad sto lat temu dzieci były zmuszone dorastać wcześniej niż dziś – często pracowały w wieku kilkunastu lat. Jednak na front nie często wysyłano nastolatków – wiązało się to z kosztami, a „pożytek” z takiego „żołnierza” był niemal zerowy. Kraj orków, zwany kiedyś rosją nie zmienia się od dekad. Logika jest stale ta sama – na front posyła się u nich dzieci. Dziś również, chociaż chyba jeszcze tak młodego „mięsa armatniego” nie wysyłają. Zdarzają się jednak chłopcy, których wyciągnięto z poprawczaków na potrzeby wojny ukraińsko-rosyjskiej, którzy maja po 16-17 lat. Wpisuje się im w dokumentację zawyżony wiek, tylko po to, by zasilić i tak bezsensowną machinę wojenną. Nie będą protestować. Wszak nikogo nie mają i nikt nie stanie w ich obronie.

Na fotografii widzimy dwóch więźniów w obozie jenieckim w Altdamm, dzisiejszym Dąbiu, w okresie I Wojny Światowej. Podpis tej chyba nie pokazywanej jeszcze fotografii dość charakterystyczną czcionką mówi nam, że są to dwie sieroty, w wieku 14 lat. Musieli iść w bój grając na bębnach. Wśród jeńców znajdowali się najróżniejsi ludzie z najróżniejszych krajów. Nawet… Australijczycy i Kanadyjczycy. Losy kilku takich postaci opisywałem w innych postach – można je odnaleźć za pomocą kategorii „I Wojna Światowa” lub „Altdamm”. Na drugiej fotografii w galerii znajdziemy Azjatę, którego podpisano jako „Japs”. Wszystkie trzy załączone fotografie wykonał ten sam autor w swojej wizycie w dawnym obozie jenieckim pod Altdamm w okresie I Wojny Światowej.
Możesz skorzystać z wpłaty poprzez zrzutka.pl przyciskiem poniżej, otrzymując personalne podziękowania na naszej grupie Facebook!
DZIĘKUJEMY!
Utrzymanie strony WWW i licencji 55%

Jak trafili do obozu? Skąd byli? Gdzie się urodzili? Kiedy zmarli? Kim byli? Są strzępki informacji i dokumentów z tamtych czasów. Jednak 99% jeńców, którzy rok-dwa-trzy przeżyli w obozie jenieckim w dzisiejszym Szczecinie zatarło się na kartach historii. Nie wszyscy jednak zamienili się w pył i zniknęli z kart – wśród nazwisk ludzi, którzy swój wojenny i powojenny czas spędzili pod Szczecinem są też Polacy. Ich nazwiska są znane, a pisałem o nich w tym poście. Inną postacią był pan o nazwisku Pozizelski, który miał umrzeć w obozie jenieckim, a o którym zachowały się do dziś niewielkie wzmianki – o nim poczytać możemy w tym poście.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 2 lata temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin