Tutaj możecie wpisać jakąś bardzo ciekawą zajawkę zawierającą najważniejsze użyte w poście słowa - albo zostawcie to mi, to zrobię przy okazji wrzucania postu na stronę. Dla mnie to minuta roboty, by coś tu wysmarować 🙂
Dzisiaj piszemy setki wiadomości za pomocą „łazapa” albo „mesendżera”, a kiedyś rozmowa telefoniczna to było wydarzenie, na które czekało się cały dzień, albo nawet tydzień. Ba! Chodziło się do specjalnego miejsca, w którym działał aparat telefoniczny, bo tylko niektórzy mieli taki rarytas we własnym domu. Mało tego! Telefon działał tylko w określonych godzinach, w przypadku końca XIX wieku i Niemiec najczęściej w godzinach 8 do 20 lub do 21. Kupując aparat telefoniczny często jego montaż odbywał się przez specjalistę, jaki dodatkowo wręczał nam instrukcję „zachowania” na linii. W niej było rozpisane jak obsługiwać aparat oraz przede wszystkim nie „zajmować” łącza poprzez nieodpowiednie odłożenie aparatu na hak.
DZIĘKUJEMY!
Oczywiście to „instrukcja” z lat osiemdziesiątych XIX wieku. Wiemy jednak, że Szczecin podpięto pod Berlin w 1883 roku. Na fotografii widzimy dokładnie szczecińską centralę. Tak w Szczecinie rozdzielano połączenia na przełomie XIX i XX wieku. W dawnych księgach możemy znaleźć przy nazwiskach bogaczy lub firm „fr nr” albo szerzej „fernsprecher” – to właśnie ówczesne oznaczenie numeru telefonu. Czasami wystarczyło wbić… TRZY… cyfry, bo więcej numerów nie było. Z czasem pula w Szczecinie zapełniała się i dodawano kolejną cyfrę, a w ostatniej przedwojennej księdze adresowej z 1943 roku możemy zauważyć, że wiele numerów miało już pięć cyfr. Mimo, że od wykonania załączonej fotografii minęło ponad 40 lat do ostatniej księgi, nie każdy z mieszkańców miasta mógł pochwalić się tym, że posiadał telefon. Załączoną fotografię najprawdopodobniej wykonano w gmachu budynku poczty przy ulicy Dworcowej – załączono ją do krótkiej publikacji o tematyce telefonów z pierwszych lat XX wieku. Wtedy gmach poczty przy alei Niepodległości jeszcze nie istniał.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Ostatnia aktualizacja 2 lata temu
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!