Wielu starszych mieszkańców Szczecina pamięta, że była tam Gontynka - duże odkryte kąpielisko między 1 Maja i Sczanieckiej. Niewielu jednak pyta, kiedy ono powstało. Okazuje się, że to kąpielisko poniemieckie o nazwie Grüne Wiese.
Dziękujemy za WASZE wsparcie! 💝
Grüne Wiese – Gontynka – Fabryka Wody
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Ostatnia aktualizacja 2 lata temu
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!
2 Comments
Czy mógłbym posłużyć się cytatem z Pana strony “Niewielu wie, że kaskadowy basen na północnej części powojennej Gontynki to jeszcze projekt niemiecki. Składał się z kilku basenów o różnej głębokości, podzielonego na trzy sekcje budynku z szatniami oraz miał swoją własną stację filtracji wody. Do tego znajdował się teren do opalania i zabaw.” oczywiście podpisując źródło. Pisze tekst o fabryce wody. Dariusz Religa Radio Nasz Goleniów.
Cześć Darek! Projekt tego kaskadowego czegoś pochodzi sprzed wojny – widzimy to na pocztówkach, zdjęciach lotniczych itp., ale dokładna funkcja nie jest mi znana. Możliwe, że była to ówczesna forma oczyszczania wody za pomocą spadku na niższe “piętra” lub po prostu forma fontanny. Znajdowała się poza głównym obszarem kąpieliska, dlatego raczej nie była to typowa przestrzeń basenów kąpieliskowych.