Police / Pölitz, Jasenitz

Dawny kościół Najświętszej Marii Panny w Policach 

Dziś symbol Starych Polic, kiedyś kościół!

Oczekujący na autobus na pętli Police Rynek często spoglądają na gotycką kaplicę, albo według niektórych na ceglany stary domek. Ta budowla nie była domkiem, była częścią całego kościoła, który znajdował się w dawnym Pölitz. Jaka była jego historia?

Gotycka kaplica w starych  Policach

Gdy pojedziemy do miasta, które mocno związane jest ze Szczecinem – do Polic – zauważymy, że na starym rynku znajduje się niewielki ceglany budyneczek. Dzisiaj nazwa tego obiektu jest prosta – kaplica gotycka w Policach. Jednak cała historia za tym obiektem jest dużo większa! Niektórzy myślą, że może to stara kaplica pocmentarna, albo pozostałość po średniowiecznym domku. Niewiele z takich różnych opowieści jest prawdziwych. W tym miejscu stał… kościół! Grafiki pochodzą z krótkiej publikacji „Pommerscher Bau und Kunstdenkmäler„, którą wydano w 1899 roku. Wszystkie po lekkim masteringu. Prawdą jest, że obszar wokół tego obiektu służył do chowania zmarłych – masa kościołów w czasach średniowiecza miała wokół siebie cmentarze. Ta mała część jaka nam pozostała do dziś była fragmentem całej świątyni – stał tutaj kościół Najświętszej Maryi Panny. 

Warto też rzucić okiem na publikowaną wcześniej grafikę po ręcznej koloryzacji, dostępną pod poniższym adresem:

https://www.facebook.com/…/Szcze…/posts/783290442307311/

Wielu myśli, że widać na tej grafice aktualny kościół pomiędzy Wojska Polskiego i Mazurską w Policach. Właśnie… NIE. Ten kościół na powyższej grafice to właśnie kościół mariacki, którego pozostałość mamy dziś na starym rynku. Opowieści o znajdującym się wokół obiektu cmentarzyku są prawdziwe – ten jednak zniknął już kilka stuleci temu. Do dziś nieodkrytą tajemnicą obiektu są jego podziemia – znajdujące się pod kaplicą. Kościół mariacki w Policach był w tragicznym stanie i uznano, że należy go rozebrać, pod koniec XIX wieku. Zachowane grafiki mamy dzięki postaci nazwiskiem E. Wechselmann, pochodzą z 1884 roku. Sama kaplica została niedawno (2009) ładnie odremontowana, również w środku 🙂 To, co może irytować niektórych mieszkańców Polic, którzy kultywują odzyskaną niezależność tego miasta od Szczecina – na kaplicy znajduje się reper z napisem „Stettin”. 

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 1 rok temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin