Wojska Polskiego / Falkenwalderstraße

Willa doktora Schallehn, na rogu Wojska Polskiego 

Kto pomógłby w ciąży lub porodzie w dawnym Szczecinie?

Jadąc samochodem lub tramwajem przez Wojska Polskiego mijamy ładny narożnik, w którym swój gabinet prowadził Georg Schallehn. Piękna willa stoi do dzisiaj, a jej cechą charakterystyczną jest "nadmuchana" wieżyczka. Dzięki kartom historii wiemy, kto tam mieszkał!

Jedną z ładniejszych starych kamienic alei Wojska Polskiego jest ta, znajdująca się na rogu Mickiewicza, tuż obok oddziału ENEA i rzut beretem od biurowca telewizji oraz radia. Niestety, wymaga kompleksowego remontu. Dzięki dawnym księgom i opracowaniom wiemy, kto mieszkał w tej willi oraz kim był właściciel. Na pierwszym przedwojennym kadrze widzimy bogato zdobioną kamienicę pod dawnym adresem Falkenwalderstraße 72 w Stettinie, dzisiaj Wojska Polskiego 72 w Szczecinie. Tym razem w trochę większym opracowaniu niż dostępne ogólnie w szczecińskiej sieci. Należy podkreślić, że numeracja dla alei Wojska Polskiego zmieniała się – analizując adresy zauważymy inne numery tego samego adresu.

W widocznej na pierwszym kadrze willi swój gabinet i mieszkanie miał od 1931 roku Georg Schallehn, ginekolog i położnik. W wielu krótkich wzmiankach o właścicielu willi z Wojska Polskiego 72 podaje się go wyłącznie z nazwiska. Dzięki dawnym księgom wiemy, że należał do Pomorskiego Towarzystwa Historii oraz w 1924 roku mieszkał przy dawnej Bismarckstraße 12, dzisiejszej Edmunda Bałuki. Swój gabinet miał na II piętrze, zaś prywatnie mieszkał na III. Co ciekawe, jego dawne mieszkanie w kamienicy… Stoi do dziś! To ładnie (z zewnątrz) wyremontowana narożna kamienica przy ulicy rogu Śląskiej, widoczna na jednej z załączonych fotografii. Wcześniej – w czasach I Wojny Światowej miał krótko swój dodatkowy gabinet pod dawnym Am Königstor 12 (II), przy dzisiejszej Bramie Królewskiej. Swój pierwszy biznes w Szczecinie zakłada prawdopodobnie w 1900 roku, gdy pierwszy raz pojawia się w księgach – pod dawnym adresem Karkutschstraße 7, na parterze. Dzisiaj to ulica Świętego Wojciecha i okolica szpitala.

Warto wspomnieć opisy nowej siedziby gabinetu pana Schallehn, którą przytaczał dr hab. Paweł Gut: na parterze znajdowało się mieszkanie i gabinet przyjęć, a na piętrze klinika położniczo-ginekologiczna dla 12 pacjentek. Willę przy Wojska Polskiego 72 Georg Schallehn zajmował do ostatniej księgi z 1943 roku. W kwestii jego możliwej rodziny można dopisać, że w mieście żył jeszcze Ferdinand Schallehn, kupiec oraz dawny wicekonsul Republiki Argentyny, również na pewno bardzo majętny człowiek oraz wdowa Marie Schallehn, która była żoną radnego budowlanego – ta musiała być spokrewniona z Ferdinandem, gdyż mieszkali w tej samej kamienicy, na różnych piętrach. Czy Georg był spokrewniony z panią Marie i Panem Ferdinandem? Tego niestety nie wiem. Dziś budynek chyba również służy sprawom medycznym – na kamienicy znajdowały się tablice Narodowego Funduszu Zdrowia, a także gabinet dentystyczny.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin