Znikające domki

Często bywa, że przy rozbudowie ulic, osiedli lub budowie nowych obiektów te stare znikają. Do 2008 roku przy Arkońskiej stał niewielki domek. Dokładnie na przeciwko wjazdu w Broniewskiego. Miał spadowy dach oraz komin na dachu. Nie pasował do okolicy - stał dość samotnie pośród działek. Okazuje się, że był to dom przedwojenny, w którym mieszkał pan Hermann Boeck ze swoim synem.

Jeszcze do 2008 roku stał między działkami przy Arkońskiej dom 🏡, zniknął z mapy Niemierzyna kiedy przestrzeń wokół została przekształcony, rozbudowana w nurcie nowoczesnego miasta 🛣🚙🅿️😉
Dziś, gdyby się zachował, stałby na środku Arkońskiej przy skręcie w stronę Broniewskiego, zanim powstał parking jego lokalizację można było odnaleźć po 4 brzozach, które kiedyś znajdowały się w jego ogrodzie. Dom 🏡 powstał w 1935 roku, na działce którą rok wcześniej zakupił od Franza Brüggemanna (jego wątek pod tym adresem), inżynier morski Hermann Boeck. Przeniósł się on tu z Herrenwieser 80b / Światowida. W 1937 roku razem z nim zamieszkuje jego syn, Ewald Block – kapitan statku. Dom z dwoma mieszkaniami, na parterze zamieszkuje Pan Hermann, na poddaszu – Ewald. W 1937 roku, kiedy Hermann przechodzi na emeryturę, a właścicielem domu zostaje Ewald. Obydwaj mieszkają w nim do 1941 roku.
 
Miejsce było wyjątkowe, otoczone zielenią, ogrodami i praktyczne bez sąsiadów, oaza spokoju. Z jednej strony, gospodarstwo Franza Brüggemann (zostawiam link do opisu jego majątku wyżej), z drugiej strony gospodarstwo Pana Hermana Witt, zajmującym się uprawą warzyw 🍎🍅🍐🥕. Pan Witt uprawą ogrodniczą zajmował w tym miejscu jeszcze w czasach, kiedy Nemitz / Niemierzyn była wioską.🏘 Na swoim terenie prowadził szkółkę z warzywnymi, posiadał altanę z pomieszczeniem gospodarczym do przechowywania narzędzi oraz upraw, ale także niewielką szklarnię. Początkowo zamieszkiwał on przy Langestrasse 44, od 1936 roku już mieszkał przy Kallmeyerstr. 20. / Lenartowicza. Dziś jego ogrody to w całości parking, parę lat temu były na nich działki.
 
Dom przy Arkońskiej 55, czyli przedwojennej Eckebergstrasse miał wiele numerów: 53a, 54, 55, wpływ na to to miało powstawanie nowych zabudowań wzdłuż ulicy.
Niestety nie mogę Wam pokazać jak dom wyglądał w wersji powojennej, mimo usilnych prób nie udało mi się znaleźć żadnego zdjęcia. Zaś mam dla Was projekty przedwojenne. Pamiętacie ten budynek? Może gdzieś przypadkiem udało Wam się go uchwycić na fotkach? Podzielcie się w komentarzach.
  
Źródło AP Szczecin Adresbuch Stettin

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin