Jaka w tym różnica? Prasa zachowuje standardy obiektywizmu oraz różnorodności światopoglądowej, krytykuje ale i chwali. Prezentuje poglądy niezależne oraz dostosowane do każdego odbiorcy. Niestety jest też "prasa", którą dziś jest Głos Partyjny, niegdyś nazywany Głosem Szczecińskim, jaki dziś jest kontrolowany (w momencie publikacji) przez rząd i bardziej przypomina propagandową gazetkę szkolną. Podobną "prasę" miał dawny Stettin.
Wiele osób myśli, że sztuka “skubania” kamienic z detali i zdobień to nasza – polska – powojenna “sztuka”. To błędne myślenie W przedwojennym Szczecinie jest dużo przykładów, że niechęć do detali, taniość, “nowoczesność” istniała już na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych. Dawne budynki pełne zdobionych detali, ram okiennych, wykuszy, podpór dachowych lub rzeźb uznawano ówcześnie za sztukę “staromodną” i tandetną. Ta kamienica jest jednym z takich przykładów. Szczecinianie uwielbiają narzekać na to, że niektóre kamienice były tak cudownie zdobione, a po wojnie to z pewnością my “oskubaliśmy” je z detali. To błędne myślenie, często oparte o zwykłą niewiedzę. Dzisiejszy narożnik, w którym artykuły klepie Kurier Szczeciński pamięta jeszcze swoimi “kośćmi” czasy XIX wieku. Na parterze znajdowała się bardzo popularna kawiarnia z przedogródkami – tam, gdzie do niedawna (2023) znajdowała się księgarnia. Jak to wyglądało? A tak:
https://www.facebook.com/…/Szcze…/posts/605376776765346/
Po gruntownej “przebudowie” w końcówce lat trzydziestych obiekt przybrał taki kształt, który znamy dzisiaj, a nad wejściem zawisła wielka “wrona z krzakiem”. Ciekawie musiała “pierdutnąć” o ziemię Dlaczego? Bo są fotografie z wczesnych lat pięćdziesiątych, gdy okrągły znaczek z “krzakiem” jest poobijany, a samej “wrony” już na gnieździe niema. Taką fotkę pokazywał kiedyś Yanek:
https://www.facebook.com/…/Szcze…/posts/785609655408723/
DZIĘKUJEMY!
“Brunatny” Haus der Gaupresse w Szczecinie
Dyrektorem wydawniczym był Eduard Henrici, który mieszkał przy Straßburgerstraße 63, dziś to Czorsztyńska na Pogodnie. Domek pana Eduarda stoi do dziś. Ciekawe czy mieszkańcy są świadomi, kto u nich mieszkał przed wojną.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Ostatnia aktualizacja 2 lata temu
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!