Plac Żołnierza / Königsplatz

Dom „prasy”, czyli kamienica Kuriera Szczecińskiego 

Bo jest "prasa" i jest prasa...

Jaka w tym różnica? Prasa zachowuje standardy obiektywizmu oraz różnorodności światopoglądowej, krytykuje ale i chwali. Prezentuje poglądy niezależne oraz dostosowane do każdego odbiorcy. Niestety jest też "prasa", którą dziś jest Głos Partyjny, niegdyś nazywany Głosem Szczecińskim, jaki dziś jest kontrolowany (w momencie publikacji) przez rząd i bardziej przypomina propagandową gazetkę szkolną. Podobną "prasę" miał dawny Stettin.

Wiele osób myśli, że sztuka „skubania” kamienic z detali i zdobień to nasza – polska – powojenna „sztuka”. To błędne myślenie 🙂 W przedwojennym Szczecinie jest dużo przykładów, że niechęć do detali, taniość, „nowoczesność” istniała już na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych. Dawne budynki pełne zdobionych detali, ram okiennych, wykuszy, podpór dachowych lub rzeźb uznawano ówcześnie za sztukę „staromodną” i tandetną. Ta kamienica jest jednym z takich przykładów. Szczecinianie uwielbiają narzekać na to, że niektóre kamienice były tak cudownie zdobione, a po wojnie to z pewnością my „oskubaliśmy” je z detali. To błędne myślenie, często oparte o zwykłą niewiedzę. Dzisiejszy narożnik, w którym artykuły klepie Kurier Szczeciński pamięta jeszcze swoimi „kośćmi” czasy XIX wieku. Na parterze znajdowała się bardzo popularna kawiarnia z przedogródkami – tam, gdzie do niedawna (2023) znajdowała się księgarnia. Jak to wyglądało? A tak:
https://www.facebook.com/…/Szcze…/posts/605376776765346/

Po gruntownej „przebudowie” w końcówce lat trzydziestych obiekt przybrał taki kształt, który znamy dzisiaj, a nad wejściem zawisła wielka „wrona z krzakiem”. Ciekawie musiała „pierdutnąć” o ziemię  😉 Dlaczego? Bo są fotografie  z wczesnych lat pięćdziesiątych, gdy okrągły znaczek z „krzakiem” jest poobijany, a samej „wrony” już na gnieździe niema. Taką fotkę pokazywał kiedyś Yanek:
https://www.facebook.com/…/Szcze…/posts/785609655408723/

Możesz skorzystać z wpłaty poprzez zrzutka.pl przyciskiem poniżej, otrzymując personalne podziękowania na naszej grupie Facebook!
DZIĘKUJEMY!
Utrzymanie strony WWW i licencji 55%

„Brunatny” Haus der Gaupresse w Szczecinie

Wiemy nawet kto jest autorem „ptaszka” nad wejściem. To ten sam rzeźbiarz, który stworzył nieistniejące dziś figury nad głównym wejściem pobliskiego sądu, a dawnej kasy oszczędnościowej. Autorem był Walter Wadephul. Zdaje się, że był to „brunatny” artysta swoich czasów, bo również zrobił rzeźbę SSmana, jaka ponoć zdobiła wejście do budynku od strony Placu Żołnierza. Pisałem o nim parę razy. A kto zaprojektował samą przebudowę budynku? Ten sam jegomość, który był architektem kasy oszczędnościowej (aka dziś sądu) – Gustav Gauss.
 
Co było w budynku w momencie wykonywania tej dobrej jakości fotki? Ówcześnie też był to Dom Prasy, nazywający się oficjalnie „Haus der Gaupresse„, a artykuły smarowano w nim do gazety Pommersche Zeitung. Ówczesny „dom prasy” 1 maja 1941 roku z pompą „poświęcił” nadprezydent pomorza Franz Schwede-Coburg. Nie trzeba mówić, że było to „poświęcenie” ekstremalnie partyjne o wiadomym światopoglądzie 🙂 Należy zaznaczyć, że sprawy prasowe miały się tam już wcześniej, bo do budynku już w latach trzydziestych papier dostarczała papiernia ze Skolwina.
 
W opisie przebudowy i „poświecenia” zachowały się też inne postacie – dyrektorem wydawniczym był ktoś o nazwisku Henrici, a jego zastępcą Graf. Okazuje się, że wg księgi z 1943 roku faktycznie w Szczecinie mieszkała rodzina Henrici. Ciekawe nazwisko
Dyrektorem wydawniczym był Eduard Henrici, który mieszkał przy Straßburgerstraße 63, dziś to Czorsztyńska na Pogodnie. Domek pana Eduarda stoi do dziś. Ciekawe czy mieszkańcy są świadomi, kto u nich mieszkał przed wojną.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 1 rok temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin