Obok opisywanego adresu znajduje się "wdowi domek", po przeciwnej stronie ulicy, kawałek na północ znajdował się mały cmentarzyk. Za to tuż obok domku - po drugiej stronie - znajduje się ujęcie wody, które pamięta początek XX wieku. Jest starsze niż wiele okolicznych budynków.
Zakładając konto na forum otrzymasz dodatkowe opcje.
Domek pana Teschner stoi do dzisiaj i ciekawi drewnianymi elementami szczytu. Mija go wielu mieszkańców okolicy, którzy Tatrzańską wybierają jako drogę dojazdu do domu albo jako skrót między Arkońską i Chopina, a także klienci sklepu obok. O ile pamięć nie myli w 2022 lub 2023 roku domek przeszedł remont otoczenia, chociaż precyzyjnie można napisać – odświeżenie 😉 Adres Tatrzańska 6 znajduje się na rogu z ulicą Sopocką, tuż obok ulicy Arkońskiej. Dom zawierający podpiwniczenie z garażem, parter, piętro oraz poddasze obite od frontu drewnem otoczony jest żywopłotem. Bardzo gęstym. W nim znajdował się stary płot, w wielu miejscach jego betonowe kolumny trzymające metalowe barierki były w kiepskim stanie. Może nie bardzo, ale jednak widać, że były pokruszone. Właściciele zdecydowali się na podcięcie żywopłotu i wykonanie świetnie wyglądającego dziś (2024) płotu z malowanego na jasno-brązowy kolor drewna. Załączone zdjęcie nagłówkowe pochodzi z stycznia 2024 roku, z pewnością żywopłot wyglądałby ładniej na lato, ale na aktualizację fotografii musimy trochę poczekać. Zrobiono też połączony z drewnianymi elementami murek oraz wymieniono bramkę wjazdową i wejściową na posesję. To jednak czasy dzisiejsze! A możemy zajrzeć do historii tego domku przed wojną, opisać kto tam żył i kim był!
Dziękujemy za WASZE wsparcie! 💝
Fritz Teschner, emerytowany ubezpieczyciel
Zaczynając od nazwy ulicy – była to dawna Virchowweg 6 i numeracja w przypadku tego domku nie uległa zmianie od momentu jego budowy. Co ciekawe, po drugiej stronie – na chodniku – mamy płytę z symbolem szczecińskiej fabryki Comet. Dodatkowe posty z tej ulicy znaleźć można na dole w bloku z postami z okolicy oraz na mapie historycznej. W stosunku do następnego domku w ciągu, przed ulicą Księcia Borysa, numer 6 jest delikatnie schowany w głąb działki, następny numer o około 2-3 metry znajduje się bliżej linii jezdni. Domek postawił i zamieszkiwał przed wojną Fritz Teschner z żoną. Z zawodu był urzędnikiem ubezpieczeniowym, już w trakcie budowy na emeryturze. Ale nie był jedynym. Ciekawostką jest dawna nazwa ulicy – przed Virchowweg była to Friedhofstraße, czyli Cmentarna.
Osiedle willowo-mieszkaniowe zaczęło powstawać w latach trzydziestych, co sprawiło że cmentarz przestał być użytkowany, a nazwę ulicy zmieniono. Zaznaczyć trzeba, że istniały tu już wcześniej budynki – jeden z nich jest opisany w bloku z dodatkowymi postami. Pan Fritz Teschner przenosił się w latach trzydziestych – z dawnej Arnststraße 11, I piętro, czyli z adresu Monte Cassino 11, ciągu kamienic niedaleko od Wielkopolskiej i Placu Odrodzenia. Następnie na dawną Friedrich-Karl-Straße 15 (II piętro), czyli Piłsudskiego na odcinku między Placem Odrodzenia, a Placem Grunwaldzkim (północna strona), by w drugiej połowie lat trzydziestych zamieszkać spokojnie w domku Virchowweg 6, czyli Tatrzańska 6. Tu warto zaznaczyć – nazwa ulicy z dawnej Cmentarnej na Virchowweg zmieni się w drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku, w 1937. Wcześniej numer 6 posiadał… cmentarz po drugiej stronie ulicy. Domek państwa Teschner otrzyma ten numer w 1938 roku.
Rodzina Fritza była dość ciekawa! Ojciec Richard Teschner żył w Szczecinie i był asystentem kolei do spraw stacji, matką zaś Emilie Teschner z domu Schlief – zmarli w Szczecinie. Bohater postu – Fritz Richard Paul Teschner – urodził się 8 lutego 1876 roku. Jego żoną była pani Frieda Teschner z domu Diekow, z którą pobrał się 23 sierpnia 1911 roku w Szczecinie.
Niestety, pan Fritz Teschner spocznie w Szczecinie, u zarania II Wojny Światowej – umrze o 2:00 w nocy, 8 grudnia 1939 roku w swoim domu. Krótko po wprowadzeniu się do niego. Z aktu zgonu wynika, że rodzice przenieśli się do Szczecina – urodził się w Schwedt. Powodem śmierci była choroba Addisona-Biermera, inaczej niedokrwistość złośliwa, połączona z zapaleniem płuc. Państwo Teschner nie byli jedynymi mieszkańcami domku. Pierwsze piętro będzie wynajmować pani Else Köhler. Ta przeniosła się prawdopodobnie z Wojska Polskiego. O pani Friedzie jest więcej informacji. Zmarła w Rehlstedt pod Hamburgiem, w 1965 roku i spoczywa na tamtejszym cmentarzu.
A dzisiaj? Dzisiaj domek ma się dobrze. Otacza go zieleń, podobnie jak wiele innych domów tej okolicy, która w latach dwudziestych XX wieku była pokryta piaszczystymi łąkami. Niestety o aktualnych właścicielach nie mogę napisać ani słowa – żyjemy w czasach ochrony danych i prywatności. Może ktoś z Was aktualnych właścicieli zna i wyśle im te krótkie opracowanie. Będzie trzeba też zajrzeć tu ponownie – na wiosnę lub lato – kiedy okoliczna zieleń znów się odrodzi, by dodać poza zimą fotografią jeszcze tą letnią.
Pozostaje mieć nadzieję, że dawny domek państwa Teschner, a dzisiejszy Tatrzańska 6 będzie tylko w lepszym stanie i kto wie, może przejdzie generalny remont z zadbaniem o drewniane zdobienia i okiennice! Tego pozostaje życzyć właścicielom. I zdrowia!
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 11 miesięcy temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.