Tatrzańska / Virchowweg

Domek ubezpieczyciela Teschner, dziś Tatrzańska 6 

Tatrzańska to ulica dość "bogata".

Obok opisywanego adresu znajduje się "wdowi domek", po przeciwnej stronie ulicy, kawałek na północ znajdował się mały cmentarzyk. Za to tuż obok domku - po drugiej stronie - znajduje się ujęcie wody, które pamięta początek XX wieku. Jest starsze niż wiele okolicznych budynków.

Zakładając konto na forum otrzymasz dodatkowe opcje.

Możesz przetłumaczyć całą stronę i forum.

Domek pana Teschner stoi do dzisiaj i ciekawi drewnianymi elementami szczytu. Mija go wielu mieszkańców okolicy, którzy Tatrzańską wybierają jako drogę dojazdu do domu albo jako skrót między Arkońską i Chopina, a także klienci sklepu obok. O ile pamięć nie myli w 2022 lub 2023 roku domek przeszedł remont otoczenia, chociaż precyzyjnie można napisać – odświeżenie 😉 Adres Tatrzańska 6 znajduje się na rogu z ulicą Sopocką, tuż obok ulicy Arkońskiej. Dom zawierający podpiwniczenie z garażem, parter, piętro oraz poddasze obite od frontu drewnem otoczony jest żywopłotem. Bardzo gęstym. W nim znajdował się stary płot, w wielu miejscach jego betonowe kolumny trzymające metalowe barierki były w kiepskim stanie. Może nie bardzo, ale jednak widać, że były pokruszone. Właściciele zdecydowali się na podcięcie żywopłotu i wykonanie świetnie wyglądającego dziś (2024) płotu z malowanego na jasno-brązowy kolor drewna. Załączone zdjęcie nagłówkowe pochodzi z stycznia 2024 roku, z pewnością żywopłot wyglądałby ładniej na lato, ale na aktualizację fotografii musimy trochę poczekać. Zrobiono też połączony z drewnianymi elementami murek oraz wymieniono bramkę wjazdową i wejściową na posesję. To jednak czasy dzisiejsze! A możemy zajrzeć do historii tego domku przed wojną, opisać kto tam żył i kim był!

Fritz Teschner, emerytowany ubezpieczyciel

Zaczynając od nazwy ulicy – była to dawna Virchowweg 6 i numeracja w przypadku tego domku nie uległa zmianie od momentu jego budowy. Co ciekawe, po drugiej stronie – na chodniku – mamy płytę z symbolem szczecińskiej fabryki Comet. Dodatkowe posty z tej ulicy znaleźć można na dole w bloku z postami z okolicy oraz na mapie historycznej. W stosunku do następnego domku w ciągu, przed ulicą Księcia Borysa, numer 6 jest delikatnie schowany w głąb działki, następny numer o około 2-3 metry znajduje się bliżej linii jezdni. Domek postawił i zamieszkiwał przed wojną Fritz Teschner z żoną. Z zawodu był urzędnikiem ubezpieczeniowym, już w trakcie budowy na emeryturze. Ale nie był jedynym. Ciekawostką jest dawna nazwa ulicy – przed Virchowweg była to Friedhofstraße, czyli Cmentarna.

Osiedle willowo-mieszkaniowe zaczęło powstawać w latach trzydziestych, co sprawiło że cmentarz przestał być użytkowany, a nazwę ulicy zmieniono. Zaznaczyć trzeba, że istniały tu już wcześniej budynki – jeden z nich jest opisany w bloku z dodatkowymi postami. Pan Fritz Teschner przenosił się w latach trzydziestych – z dawnej Arnststraße 11, I piętro, czyli z adresu Monte Cassino 11, ciągu kamienic niedaleko od Wielkopolskiej i Placu Odrodzenia. Następnie na dawną Friedrich-Karl-Straße 15 (II piętro), czyli Piłsudskiego na odcinku między Placem Odrodzenia, a Placem Grunwaldzkim (północna strona), by w drugiej połowie lat trzydziestych zamieszkać spokojnie w domku Virchowweg 6, czyli Tatrzańska 6. Tu warto zaznaczyć – nazwa ulicy z dawnej Cmentarnej na Virchowweg zmieni się w drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku, w 1937. Wcześniej numer 6 posiadał… cmentarz po drugiej stronie ulicy. Domek państwa Teschner otrzyma ten numer w 1938 roku.

Rodzina Fritza była dość ciekawa! Ojciec Richard Teschner żył w Szczecinie i był asystentem kolei do spraw stacji, matką zaś Emilie Teschner z domu Schlief – zmarli w Szczecinie. Bohater postu – Fritz Richard Paul Teschner – urodził się 8 lutego 1876 roku. Jego żoną była pani Frieda Teschner z domu Diekow, z którą pobrał się 23 sierpnia 1911 roku w Szczecinie

Niestety, pan Fritz Teschner spocznie w Szczecinie, u zarania II Wojny Światowej – umrze o 2:00 w nocy, 8 grudnia 1939 roku w swoim domu. Krótko po wprowadzeniu się do niego. Z aktu zgonu wynika, że rodzice przenieśli się do Szczecina – urodził się w Schwedt. Powodem śmierci była choroba Addisona-Biermera, inaczej niedokrwistość złośliwa, połączona z zapaleniem płuc. Państwo Teschner nie byli jedynymi mieszkańcami domku. Pierwsze piętro będzie wynajmować pani Else Köhler. Ta przeniosła się prawdopodobnie z Wojska Polskiego. O pani Friedzie jest więcej informacji. Zmarła w Rehlstedt pod Hamburgiem, w 1965 roku i spoczywa na tamtejszym cmentarzu.

A dzisiaj? Dzisiaj domek ma się dobrze. Otacza go zieleń, podobnie jak wiele innych domów tej okolicy, która w latach dwudziestych XX wieku była pokryta piaszczystymi łąkami. Niestety o aktualnych właścicielach nie mogę napisać ani słowa – żyjemy w czasach ochrony danych i prywatności. Może ktoś z Was aktualnych właścicieli zna i wyśle im te krótkie opracowanie. Będzie trzeba też zajrzeć tu ponownie – na wiosnę lub lato – kiedy okoliczna zieleń znów się odrodzi, by dodać poza zimą fotografią jeszcze tą letnią.

Pozostaje mieć nadzieję, że dawny domek państwa Teschner, a dzisiejszy Tatrzańska 6 będzie tylko w lepszym stanie i kto wie, może przejdzie generalny remont z zadbaniem o drewniane zdobienia i okiennice! Tego pozostaje życzyć właścicielom. I zdrowia!

Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 3 miesiące temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym. 

Zajrzyj w okolicę postu!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin