II Wojna Światowa

Dummies! Czyli dmuchane zbiorniki wokół Szczecina 

Były nawet dmuchane czołgi

Pomysł na to, by mylić przeciwników ma tyle lat, ile ma historia ludzkości. Dmuchane czołgi nie były niczym niezwykłym na polach I i II Wojny Światowej. W trakcie tego drugiego konfliktu Niemcy próbowali mylić alianckie lotnictwo tworząc fałszywe lotniska, samoloty, a w przypadku Polic i Szczecina fałszywe zbiorniki z paliwem. Wiemy, że mogły się tu znajdować dzięki alianckim mapom.

Przeglądając różne dokumenty, zdjęcia raportów, opracowując kolejne „bombowe” sprawy związane z nalotami nad Szczecin i Police przypomniałem sobie o tej mapce. Postanowiłem ją przypomnieć, albo wrzucić jeżeli nigdy jej nie było na tej grupie. Datowanie 1942 rok, cel: sieć kolejowa w Szczecinie, charakterystyczne oznaczenia tzw. „dummies”. To fałszywe atrapy, zdaje się, że jedna była gdzieś po lewej stronie jadąc w kierunku Głębokiego. Centrum mapy pokazuje planowany cel bombardowania – każdy kolejny okrąg ma odległość około 1 mili od poprzedniego.

Na północy dostrzec możemy czerwone okręgi i wyraźnie zaznaczone oraz podkreślone słowo „dummies”. Oznaczające właśnie fałszywe instalacje mające mylić lotnictwo. Jeden z dużych okręgów znajduje się przy jeziorze Głębokim, na południe, mniej więcej w pobliżu obszarów ćwiczebnych za dzisiejszą 12 BZ przy Wojska Polskiego. Kolejne dwie kropki wyznaczone są już poza mapą – na północy i dwie na zachodzie. Część takich instalacji dostrzec możemy na wykonanych przez aliantów zdjęciach lotniczych służących do rekonesansu i lokalizacji obiektów. Wśród nich znajdują się sztuczne zbiorniki przy Policach oraz przy Zalesiu, a także w innych miejscach. Tworzenie „dummiesów” na niewiele się zdało, alianci posiadali doskonały wywiad oraz fotografie lotnicze wysokiej jakości.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin