Dubois / Poststraße

Emil Köhler i jego restauracja na Dubois 

Kadr w kadrze...

Oglądanie załączonej niżej pocztówki po ręcznej koloryzacji jest jak przyglądanie się odbiciu w lustrze na fotografii - odbicie to pokazuje coś, co nie jest uwiecznione na głównym kadrze. Tutaj mamy podobnie. Pocztówka ukazuje nam wnętrze dawnej restauracji, ale jednocześnie na ścianach tego miejsca namalowano inne kadry, które pozwalają nam je rozczytać!

Stary Szczecin to również wnętrza budynków, kamienic, urzędów, szkół, a te czasami bywają ciekawe! Dziś mam dla Was fotkę w fotce – czyli obraz w obrazie! Jak to możliwe? Dawna pocztówka została „uwieczniona” w kawiarni, która na ścianach miała inne rysunki i obrazy. Oczywiście po ręcznej koloryzacji. Wśród pocztówek jakie wysyłali mieszkańcy miasta niemal 100 lat temu były również takie, które wydawały kawiarnie oraz restauracje. Była to forma reklamy – można było kupić pocztówkę z lokalu i jednocześnie go zareklamować swoim znajomym. Ta pocztówka zwróciła moją uwagę z jednego powodu, ale najpierw opiszmy co przedstawia! Jesteśmy w restauracji, której właścicielem był Emil Köhler, przy dawnej ulicy Postraße 21, czyli aktualnej Stanisława Dubois na Drzetowie-Grabowie. Gdzie te miejsce znajduje się dziś?

Dzisiaj to zakręt tuż przy Odrze, przy Morskim Parku Przemysłowym. Pocztówkę wysłano 31 lipca 1939 roku, co ciekawe – po sąsiedzku – bo również do Szczecina! Konkretnie na dawną ulicę Horst Wessel Alle 15, czyli na… Księcia Józefa PoniatowskiegoOkej! Co takiego ciekawego na tej fotce? Spójrzcie na malowidła na ścianach – widzimy tam… Elewator Ewa! 😉 Widać, że można było się napić dobrego piwa – szklanki z pianką na dwa palce stoją na stolikach. Niestety miejsce te niemal na pewno nie istnieje w takiej formie, jak dawniej – dziś to okolice firmy Finomar oraz Inocean Poland, w 2021 roku. 

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 2 lata temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin