Od jednego "kurka" do całej historii

Po niewielkich zakładach pracy w przedwojennym Stettinie niewiele zostało pamiątek. Czasami trafi się tabliczka znamionowa, czasami jakiś przedmiot. Wśród pozostałości po dawnym Szczecinie w jednej z willi północy znalazł się niewielki przedmiot z podziałką i wskazówkami. Na tarczy widnieje napis "Erich Dupont, Stettin". Dzięki temu, że nowy właściciel willi postanowił przedmiot pokazać popełniłem poniższą analizę 🙂

Wątek tej postaci oraz firmy, którą prowadził pan Erich Dupont rozpoczął się od znalezionego manometru w dawnej willi szczecińskiego architekta miejskiego. Na północy, przy ulicy Górskiej 3, a dawnej Bergstraße swoją willę postawił Hans Reichow. Historię tej postaci oraz jego domu można przeczytać w dwóch postach na stronie – pod tym oraz pod tym adresem. Wśród przedwojennych przedmiotów znalazł się manometr z widocznym logiem producenta oraz szczecińskiej firmy. Nieźle zachowany, z widocznym imieniem i nazwiskiem. Panu Mariuszowi i Pani Oli – dzisiejszym właścicielom – zaproponowałem dodatkowe opracowanie historii tego małego ale niezwykle ciekawego fragmentu dawnego, nieistniejącego już, Stettina.

Erich Dupont i jego firma

Pod wskazówkami przedmiotu z napisem „hydrometer” kryje się nazwisko – Erich Dupont – był inżynierem okręgowym prowadzącym firmę, która zajmowała się wykonywaniem instalacji centralnego ogrzewania i podgrzewania wody używanej w instalacjach. Można podejrzewać, że Hans Reichow właśnie w tej szczecińskiej firmie zamówił wykonanie instalacji wodnej i grzewczej w swoim domu. Manometr jest o tyle w dobrym stanie, że widać na nim numer seryjny – 1988719. Mając nazwisko producenta, wiemy gdzie znajdowała się jego firma oraz jakie były losy pana Ericha.

Pan Erich Dupont pojawia się w księgach w 1909 roku, mieszkając pod adresem swoich rodziców przy dawnej Pölitzerstraße 95 (dziś Wyzwolenia), na III piętrze. Była to kamienica znajdująca się na przeciwko Galaxy, w miejscu gdzie dziś stoi pierwszy długi blok od strony skrzyżowania z Rayskiego. Co ciekawe, prawdopodobnie pan Erich Dupont miał bardzo duży sentyment do tej okolicy – przez niemal całe życie mieszka na dzisiejszej Wyzwolenia, a na starość wraca mieszkać tuż obok rodzinnego adresu. 

Dzięki temu, że gdy pierwszy raz pojawia się w księgach adresowych mieszkał z wdową możemy ustalić jego rodziców – matką była najprawdopodobniej pani Helene Depont z domu Stoeter, starszą siostrą zaś mogła być malarka i nauczycielka malarstwa, pani Gertrud Dupont. Bratem mógł być Bruno Dupont, który „wyfruwa” z domu pod numerem 95 około 1906 roku. Skoro wiemy, że pani Helene była wdową, możemy zajrzeć wcześniej i ustalić, że jej mężem (a ojcem Ericha) był Leopold Dupont, zmarły prawdopodobnie w 1899-1900 roku, urodzony około 1848 roku. Tu warto zaznaczyć, że pani Helene przenosi się pod opisywany wyżej adres już po śmierci męża będąc wdową z dziećmi.

Krótko mieszka przy Pölitzerstraße 28a na III piętrze, ale co ciekawe w mieście jest jeszcze kilka osób o jego nazwisku, więc możliwe że rodzina dalej się rozrasta od strony Bruna. Inną ciekawostką jest fakt, że pan Erich Dupont znika na chwilę od 1916 do 1918 roku – pobór do armii w I Wojnie Światowej? Dalsza nauka? Wyjazd? Tego nie wiemy. Najprawdopodobniej rodzina wyjechała na chwilę, bo pani Helene powraca do Szczecina w 1921 roku, a Erich Dupont w 1922 roku. W latach dwudziestych jego adres to Pölitzerstraße 37 na III piętrze kamienicy – dzisiaj to ulica Wyzwolenia, kamienica od północnej strony, między Ryneczkiem Kilińskiego, a Felczaka. Pani Helene przeżyła swojego męża o ponad 20 lat, znikając z ksiąg w drugiej połowie lat dwudziestych.

Co ciekawe, adres Pölitzerstraße 37 gdzie w latach dwudziestych mieszkał Erich Dupont już był poruszany – swój kantor miał tam pan Cotta, o którym pisałem pod tym adresem. Następnie pan Erich mieszka przy dawnej Pionierstraße 7, z wejściem od Barnimstraße, czyli na dzisiejszej Księdza Piotra Ściegiennego z wejściem od Piastów. Narożna kamienica nie przetrwała do dziś, w tym miejscu stoi dzisiaj doklejony blok mieszkalny.

W 1932 roku przenosi się tuż przed powolnym zejściem z rynku – tym razem jego adresem będzie dawna Bugenhagenstraße 17. Dzisiaj to nieistniejąca przestrzeń, którą po rozbiórkach nazwano ulicą Księżnej Dobrosławy. Kamienica z numerem 17 została mocno uszkodzona w trakcie II Wojny Światowej, a następnie rozebrana. Dla dokładnych szperaczy to nie problem, by ukazać dawne mieszkanie pana inżyniera! W załączonej galerii znajdziecie porównanie zdjęcia lotniczego oraz widok dzisiejszy – to obszar frontu kompleksu Galaxy od strony alei Wyzwolenia. Jego biznes zaczyna wygasać w 1935 roku, pojawia się w jednak w księgach do ostatniej księgi adresowej z 1943 roku.

Co ciekawe, a dla niektórych szokujące, na rodzinnej kamienicy pana Ericha, pod której adresem pierwszy raz pojawił się na kartach ksiąg adresowych dziś… rosną drzewa.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin