Postacie ze Szczecina i Stettina

Ernst Robert Daenell, historyk ze Szczecina 

Brak uniwersytetu...

Śmiało można zaryzykować stwierdzeniem, że w XIX wieku wielu urodzonych w Szczecinie ludzi, którzy zapisali się na kartach historii musieli wyjeżdżać po wyższą edukację. Wielu tych, którzy zapisali się naukowo na kartach historii studiowało w pobliskim Greifswaldzie. Cóż, Szczecin był ówcześnie fortecą, miastem bardziej militarnym i przemysłowym niż naukowym, ale wielcy uczeni, którzy pozostali... też byli!

W krótkiej serii postów o postaciach urodzonych w Szczecinie, które możemy przedstawić z fotografii, a jakie chyba nie były poruszane w kręgach historycznych naszego miasta pojawia się również… historyk. Tradycyjnie poza samym opracowaniem również detale o jego rodzinie oraz miejscu zamieszkania. Niektórzy mieszkańcy dzisiejszego Szczecina są często zaskoczeni, gdy dowiadują się, że tuż obok nich w dawnym Stettin albo też w ich aktualnym miejscu zamieszkania żył ktoś, kto zapisał się na kartach historii. 

Mamy 28 sierpnia 1878 roku. Na świat przychodzi Ernst Robert Dänell, syn kupca oraz córki pastora (Margarethe Dändell z domu Hasper) usługującego w kościele Świętego Piotra i Pawła w Szczecinie. Dziadkiem bohatera postu był pastor H. G. Hasper, który w księgach występuje do 1880 roku. Tutaj warto zwrócić uwagę, że nazwisko to było zapisywane różnie – Dänell oraz Daenell. Jego ojcem był Robert Wilhelm Daenell / Robert Wilhelm Dänell, a rodzina w momencie narodzin syna mieszkała przy dawnej Parnitz-Thor, czyli Bramie Parnickiej. Konkretnie przed nią. Lekki zarys tego obiektu oraz jej grafikę w koloryzacji można zobaczyć w poprzednim poście, pod tym adresem. Dla ułatwienia – brama ta stała mniej-więcej na wjeździe z Mostu Portowego na ulicę Energetyków, na Łasztowni. Chwilę po narodzinach syna pojawia się pełen adres rodziny – Alt-Dammer Straße 36. Był to północny obszar dzisiejszej ulicy Gdańskiej. Ojciec Ernsta prowadzi spółkę handlową „Lindner & Dänell” przeprowadzając się na początku lat osiemdziesiątych XIX wieku na dawny Victoriaplatz 5 1/2. Dzisiaj to Plac Stefana Batorego, jego północna część.

Możesz skorzystać z wpłaty poprzez zrzutka.pl przyciskiem poniżej, otrzymując personalne podziękowania na naszej grupie Facebook!
DZIĘKUJEMY!
Utrzymanie strony WWW i licencji 55%

Bakcyl do historii złapany już w szkole?

Ernst Robert Dänell / Daenell uczęszczał do szkoły w Szczecinie, a jednym z jego nauczycieli był Otto Blümcke, który właśnie nauczał historii miasta. Może wtedy nasz bohater postu złapał „bakcyla” do historii, co rozwinęło się w kolejnych latach? Następnie wyjeżdża ze Szczecina szkoląc się dalej na uniwersytecie w Marburgu i Lipsku. Studia zakończył rozprawą o konferencji kolońskiej (1367) oraz zastawach skandynawskich, zaś po odbyciu służby wojskowej doktoryzował się w Lipsku w 1897 roku rozprawą o dziejach Hanzy w drugiej połowie XIV wieku. Dwa lata później przeniósł się do pracy na uniwersytet w Kilonii.

Profesor i rozkwit kariery naukowej

Rozpoczął pisanie publikacji o historii Hanzy, jednak po tym, jak jego praca została ostro skrytykowana przez niemieckiego historyka hanzy Walthera Steina, wycofał się z dalszego rozwijania tego tematu. W 1904 roku Ernst Robert Daenell otrzymał profesurę. a w 1906 profesurę nadzwyczajną w Kilonii. Swoje zainteresowania skierował w innym kierunku – historii Ameryki. To zaowocowało wymianą i wykładaniem w semestrze zimowym 1908-1909 w Chicago oraz również zimowym semestrze 1910-1911 w Nowym Jorku.

Dzięki wsparciu swojego dawnego nauczyciela (Karl Lemprecht) uzyskał stypendium z fundacji na pobyt w Stanach Zjednoczonych. Następnie w 1911 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Wisconsin. W 1913 staje się jednym z trzech profesorów zwyczajnych zajmujących się historią średniowieczną i nowożytną na uniwersytecie w Münster. Trzy lata później – 14 maja 1916 roku zostaje pełnoprawnym członkiem Komisji Historycznej Westfalii.

Niestety, podobnie jak opisywany niedawno prawnik i etyk urodzony w Szczecinie, tak i Ernst Robert Daenell cierpi z powodu problemów z płucami – zapalenie doprowadziło do szybkiej śmierci 17 grudnia 1921 roku. Nieukończona pozostała masa jego prac, w tym projekty wydawnicze, dwutomowa historia Ameryki i szczegółowy opis języka hiszpańskiego za czasów kolonialnych w Ameryce Północnej.

Jako końcówkę można podać, że był żonaty – wybranką serca była córka nauczyciela z Salzwedler, mieli syna. Jego publikacje dostępne są do dzisiaj w nowych wydaniach, a także czasami na aukcjach można zdobyć oryginalne książki sprzed ponad wieku.

Źródła i odnośniki

Na bazie niemieckiego opracowania Wikipedii oraz opracowań własnych

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 12 miesięcy temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin