Harcerzy / Conrad Pöltz Weg

Fabryka skrzynek przy Conrad Pöltz Weg / Harcerzy 

Dziś ekoport, a kiedyś zakład produkujący skrzynki

Niektórzy starsi mieszkańcy okolic ulicy Arkońskiej mogą jeszcze pamiętać zabudowania, które mieściły się na terenie ekoportu przy ulicy Harcerzy w Szczecinie. Tam przed wojną znajdowała się firma produkująca drewniane skrzynki, beczki i inne podobne przedmioty.

W naszych czasach to dziś część Ekoportu , wcześniej Zieleni Miejskiej, choć mówiono na to miejsce ‘stary tartak’… Dokładnie chodzi o teren na rogu ulicy Harcerzy i Arkońskiej, czyli dawnej Conrad Pöltz Weg (do 1902 Strasse nr 18) i Eckerbergstrasse 39 (w dawnej wsi Nemitz nr 12 / Dorfstrasse 12).
Ale wszystko od początku… od 1892 roku w tym miejscu istniała:
 
“Kistenfabrik und Dampfsägewerk ( Sägewerk)” 
Fabryka skrzynek i tartak parowy ( Tartak).
 
Właścicielem firmy był Wilhelm Bröse wraz ze swoją żoną Karoline z domu Sammerfeld. Firma Państwa Bröse produkowała różne skrzynki  drewniane zarówno dla lokalnych przedsiębiorców, m.in dla pobliskiej Eckerberg Molkerei (Mleczarni Eckerberg), ale również dla indywidualnych handlarzy czy mieszkańców. Pozyskiwała swój surowiec z pobliskich lasów czy wycinek drzew podczas budowy infrastruktury miejskiej. Oprócz fabryki skrzynek, na swym terenie Pan Bröse posiadał tartak parowy, w którym przerabiano drewno wytwarzając deski, elementy drewniane czy stolarkę budowlaną. Na terenie obiektu oprócz fabryki skrzynek, tartaku znajdowały się pomieszczenia do składowania surowca oraz stajnia z późniejszą wiata na pojazdy użytkowe. W 1899 roku w głębi przedsiębiorstwa wzniesiona została dwupiętrowa kamienica, w której państwo Bröse zamieszkiwali wraz z pracownikami oraz mieścił się w nim niewielkie stoisko/ biuro firmy.
Sam teren fabryki mieścił się wzdłuż Conrad Pöltz Weg, a od strony Eckerbergstrasse dzieliła ją kamienica Pana Marksa (Eckerbergstrasse 39), tylko niewielki ogród między domem nr 39 i nr 37, łączył posiadłości z główną ulicą Nemitz. Za terenem fabryki rozciągały się łąki należące do Pana Bröse. 
Fabryka skrzynek istniała do 1943 roku, a niektóre zabudowania jeszcze do dziś przetrwały – tartak oraz pomieszczenia gospodarcze. Do lat 90 można było jeszcze doszukać się zabudowań fabryki i domu.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin