Staromłyńska / Luisenstraße

Feldmarszałek Mackensen na otwarciu muzeum 

To jest nagłówek dla pozycjonowania

Tutaj możecie wpisać jakąś bardzo ciekawą zajawkę zawierającą najważniejsze użyte w poście słowa - albo zostawcie to mi, to zrobię przy okazji wrzucania postu na stronę. Dla mnie to minuta roboty, by coś tu wysmarować 🙂

Brakuje nam w Szczecinie takiej postaci, która pojawia się dosłownie na każdym możliwym wydarzeniu i nikt nie zarzuca jej bycia po którejś ze stron politycznych, prawda? Taką postacią w dawnym Szczecinie był feldmarszałek August von Mackensen, który w swoim długim życiu widział najważniejsze przemiany przełomu XIX i XX wieku. Nim przejdziemy do opisu fotografii, opiszmy samego głównego bohatera.
Urodził się i dorastał, gdy fotografia raczkowała, a żarówka była niesamowitą nowością techniki. Na świat przyszedł w Leipnitz w Saksonii, w 1849 roku. Możemy tej postaci „nie lubić” za bycie niemieckim feldmarszałkiem, ale to jego decyzje militarne w pewnej mierze wpłynęły na układ granic w Europie Środkowej – jego taktyka doprowadziła do gigantycznych strat u Rosjan w trakcie I Wojny Światowej, co miało przełożenie na późniejszą nieudaną dla Rosji wojnę polsko-bolszewicką. 

Jaki wpływ miał August von Mackensen na okolicę?

Przed I Wojną Światową był związany z dzisiejszym Trójmiastem, gdzie jest trochę rzeczy, z jakich korzystamy dzisiaj, a które są jego zasługą.
Fakt faktem, trochę „ciężko” zniósł porażkę Niemiec w I Wojnie Światowej oczekując rewizji granic z II Rzeczpospolitą. Był jednak monarchistą i mocno sprzeciwiał się zmianie ustroju na republikę, a później na dyktaturę. W listach mocno krytykował Adolfa, jego urzędników oraz zmienianie kierunku zarządzania państwem. Był jednak tylko figurką, z którym władza się nie liczyła. Mackensen był książkowym przykładem postaci, która zarówno dbała o lokalne społeczności, jak i w zamian musiała pokazywać się z przedstawicielami niemieckiego nazizmu. Apelował i „załatwiał” ważne dla społeczności sprawy – pomoc dla domów dziecka, a nawet przebudowę drogi łączącej Police z Tanowem. Jednak w zamian władza traktowała go jak marketingową figurkę. Lokalni politycy odwiedzali go przy każdej możliwej okazji, władza centralna niewiele się z nim liczyła, często ignorując i przypominając sobie „przy okazji” promocji samej siebie.
Władza nie… ale Mackensen miał gigantyczny szacunek ludu oraz wojskowych, co Adolf i jego ekipa musiała brać pod uwagę, zapraszając go na wydarzenia, dekorując i robiąc z niego medialną postać. Udowadnia to osobista wizyta Adolfa w dawnym Falkenwalde (Tanowo), gdzie marszałek mieszkał, z okazji jego urodzin. Wiązało się to oczywiście ze zdobywaniem jego poparcia. Feldmarszałek przyjął jednak Adolfa chłodno i nie okazał mu gorącego poparcia jakiego dyktator oczekiwał.
Wracając do fotografii – pierwotnie różne zbiory historyczne gromadzono na zamku, a następnie utworzono istniejące do dziś muzeum na Wałach Chrobrego. Jednak nie była to jedyna instytucja historyczna i muzealna – inną był gmach przy ulicy Staromłyńskiej, a dawnej Luistenstraße. Budynek w środku przebudowano i unowocześniono, a ceremonia „ponownego” otwarcia odbyła się 2 listopada 1934 roku. Urząd gauleitera (tu Schwede-Coburg) reprezentował zastępca o nazwisku Kauffman.
 
Feldmarszałka w wizycie wspierał dowódca II Okręgu Wojskowego, który krótko służył w Szczecinie – był nim Fedor von Bock. Na fotografii późniejszy feldmarszałek (od 1940) stoi za Mackensenem, po prawej. Jako ciekawostkę można podać, że ten dowódca mieszkał przy dawnej Richard-Wagner-Straße 17. Dzisiaj to ulica Stanisława Moniuszki. To dzisiejszy gmach mieszczący między innymi żandarmerię wojskową.
Wśród przemawiających nie mogło zabraknąć samego dyrektora muzeum. Był nim w 1934 roku Otto Kunkel, który również był inicjatorem całej serii wydarzeń – to jego decyzją przeniesiono tu zbiory z piwnic muzeum na Wałach Chrobrego. Jako ciekawostkę można dopisać, że mieszkał na Hellwigstraße 7, na III piętrze. Dzisiaj to ulica Montwiłła, obok Teatru Polskiego. W wydarzeniu brali udział również inni przedstawiciele, spoza Szczecina, jednym z nich był dyrektor muzeum z Berlina Friedrich Albert Kiekebusch.
 
I tyle historii za jednym zdjęciem! 😉

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin