Krzyczy i ostrzega dawna przedwojenna prasa 😉 
Na dawnej fotografii prasowej widzimy masę dzieci i młodzieży, która stoi na otoczeniu dawnej Maznelbrunnen, czyli Fontanny Manzla, bardziej znanej niektórym jako Sedina. Część z dzieci wchodzi nawet na górne głazy, a inni trzymają się aż kompozycji figuralnej kilka metrów nad głównym basenem niżej.
O “bezczelności” młodzieży postanowiła napisać prasa w 1934 roku, argumentując że miejska fontanna to nie jest prywatna łaźnia i plac zabaw dla młodych, którzy wręcz opanowali takie miejsca. Prasa jednak zaznaczyła, że nie ma problemu w ochłodzie, zaś problem leży w wysokości monumentu. Kąpiel i zabawa na śliskim obiekcie może być niebezpieczna.

Jednak dzięki takim prasowym informacjom dowiadujemy się o detalach – wiemy, że woda w Manzelbrunnen była zmieniana raz na 8 do 10 dni. Dawna prasa bardzo przejęła się zdrowiem dzieci, które mogłyby wypić w trakcie zabaw i kąpieli taką wodę, którą jak wiemy wtedy nie chlorowano.
Prasa apelowała do rodziców, by z uwagi na możliwość chorób skóry rodzice nie pozwalali dzieciom używać Manzelbrunnen jak basenu.  Ciekawe czy wtedy też były “madki” kłócące się ze “strażą miejską”, że dziecko jest “zrobione” do tego, by się kąpało w fontannie. Oczywiście zaznaczam – to żartobliwość – nie ma nic złego w zmoczeniu nóg w fontannie, gorzej jak dziecko wchodzi na “dziób” fontanny i wisi 4 metry nad dnem basenu! 🙂

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla Ciebie.

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Zaznaczone pola są wymagane *

Historyczny Szczecin