Zapomniane Karty / Vergessene Karten

Försterei Günnitz, leśniczówka Gunice 

Kto tam pracował? Kto to zbudował? Skąd są cegły?

Dziś jadąc w stronę Węgornika od Tanowa po świeżo wyremontowanej drodze dojazdowej zrobionej z betonowych płyt mijamy gruzowisko. W tym miejscu stała kiedyś Forsterei Günnitz, czyli leśniczówka w nieistniejących dziś Gunicach. Każde takie miejsce ma za sobą jakąś nieodkrytą historię...

Na tle innych leśniczówek w okolicy ta chyba jest jedną z bardziej zapomnianych. O innych zachowały się wzmianki, znaleźć można kilka artykułów w sieci, a także na naszej stronie – w kategorii pod tytułem, “Zapomniane Karty”. Porównując stan zachowania, nie licząc tych leśniczówek które są zamieszkałe do dziś, do tych w ruinie to właśnie Försterei Günnitz zdaje się wyglądać “nie najgorzej”. Po innych pozostały tylko porozrzucane cegły, a czasami tylko resztki fundamentów. Tutaj widać jeszcze mury piwniczne, sklepienia łukowe okien lub wejść do piwnicy. Można odnieść wrażenie, jakby leśniczówka została albo zniszczona albo bardzo niedbale rozebrana – do dziś znajduje się tam masa dobrej jakości cegieł. Kiedy budynek rozebrano? Takie informacje niestety nie są mi znane – chociaż sama wieś Gunice była jeszcze przez dekady zamieszkana po wojnie, niestety pałac znajdujący się niedaleko przestał istnieć prawdopodobnie w latach sześćdziesiątych.

 

By dotrzeć w pobliże dawnej Försterei Günnitz, czyli leśniczówki Gunice musimy udać się do wsi Węgornik, niedaleko Tanowa, blisko jeziora Świdwie – na drodze w kierunku rzeki Gunica, w stronę Dobieszczyna, jeszcze w Tanowie musimy skręcić w lewo, do wsi Węgornik prowadzi drogowskaz. Niech nas nie zmyli fakt, że jedziemy leśnym dojazdem do osady – to prawidłowa droga, a co może niektórych zszokować, została niedawno wyremontowana z funduszu i przy wsparciu Nadleśnictwa Trzebież. Miejsce, w którym stała leśniczówka znajduje się po lewej stronie za pierwszym ostrym łukiem w lewo, za dziurawym mostkiem nad rzeczką Gunica. Pozostałości leśniczówki znajdą się wtedy po naszej lewej stronie drogi na zakręcie.

Łąki wokół leśniczówki Gunice, dawnej Forsthaus Günnitz

Co ponownie może być szokujące dla niektórych społeczności mówiących, że lasów jest wokół nas coraz mniej – dawna Forsterei Günnitz znajdowała się… na łące. Dzisiaj obszar ten jest zalesiony. Wokół leśniczówki od południowo-zachodniej strony do dziś widać kanały nawadniające pola, a od północnej strony, obok drogi widać zarysy nieco innego zadrzewienia – znajdowała się tu szkółka leśna. Do końca XIX wieku jeszcze można było dostrzec z pobliskiego dworku leśniczówkę – dziś jest to niemożliwe z uwagi na otaczający las. Zarosły kanały nawadniające niewielkie jeziorka w okolicy, Węgornik dawniej leżący po środku łąk, dziś jest otoczony drzewami, podobnie niewielkie jezioro obok Świdwia (Neuersee) dawniej na łące, dziś w lesie! Skąd zatem leśniczówka wśród łąk? Nie cały teren wokół dawnej Forsthaus Günnitz stanowiły łąki – lasy znajdowały się na północ od majątku oraz na wschód od leśniczówki.

Kim byli leśnicy w Forsterei Günnitz?

Niestety, nie mam danych kto był leśniczym w dawnej Forsthaus Günnitz, ale tematem pałacu i osady zajmiemy się wkrótce, w kilku ciekawych “znajdźkach”. Można podejrzewać, że leśniczówka powstawała w podobnych czasach, jak inne obiekty tego typu w okolicy – około XVIII wieku. Warto przypomnieć, że w trakcie poszukiwań prowadzonych zgodnie z pozwoleniami Nadleśnictwa Trzebież oraz Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na obszarach innych leśniczówek okolicy odnaleziono zapinki pasów, butów, monety oraz guziki wskazujące na XVIII wiek. Jednak w przeciwieństwie do okolicznych tzw. “forsterei” osada Günnitz była starsza, wspomina się o jej średniowiecznym rodowodzie. Z drugiej strony pruskie decyzje o podziale lasów oraz ustanawianiu lokalnych leśniczówek są dużo młodsze. Miejsce postanowiłem przynajmniej trochę ofotografować – za lat kilkanaście może nie pozostać po nim ślad na powierzchni, gdy miejsce te zakryje trawa, drzewa i ziemia, już całkowicie…

Do wątku detale dopisał Pan Michał, wspominając że dawna Forsterei Günnitz, a późniejsza Leśniczówka Gunice stała do lat dziewięćdziesiątych po przymiarkach do tego, by stare budynki przejęło koło łowieckie. Według Pana Michała w leśniczówce pracowali bracia o nazwisku Kott.

 Jeżeli ktoś ma więcej informacji o leśniczówce, źródła ukazujące pracowników lub leśniczych – zapraszam do komentarzy.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin