Stare budynki noszą ze sobą wiele historii. Przechodzimy obok nich bez zainteresowania. Są jednak takie osoby, które zastanawiają się - cóż ciekawego kryło się w starym domu sto lat temu? Jeden z bardzo klasycznie "zbudowanych" obiektów przy ulicy Arkońskiej to willa dawnego mieszkańca, który zajmował się lodem!
Bezwiednie przechodzimy koło niejednego startego domu nie zdając sobie sprawy, że jest w nim i wokół niego ukryta tajemnica. Niczym nie rzucający się w oczy budynek przy Arkońskiej 43 ( Eckerbergstrasse 43) wciśnięty między dwa współczesne obiekty, nieco schowany za bujną zielenią pamięta czasy jeszcze wsi Nemitz. Początek całej dzisiejszej historii z tym miejscem datuje się na 1877 rok, kiedy Pan Fredrich Schütze zakupuje cały teren, sięgający od późniejszej Eckerbergstrasse (Arkońska) do Nemitzer Talgrund (Słowiańska), z zabudowaniami – dwoma stodołami, budynkiem gospodarczym, willą i niewielkim domem mieszkalnym na tyłach posesji po starej mleczarni. I rozpoczyna przebudowę wszystkich obiektów dostosowując je do swojej działalności związanej z lodem.
Właściciel działki nr 15 we wsi Nemitz, Pan Schütze w 1894 roku przy ulicy Gdańskiej 21 (dawniej Altdammerstraße 21a) wznosi zabudowania fabryki wytwórni i handlu lodem Central Eiswerke i w tym samym czasie na swojej działce w Nemitz przekształca stodołę w 'lodownie’ , kolejną dostosowuje do hali z maszynami i do pojazdów do rozwożenia lodu. Około 1909 roku Fredrich Schütze zostawia całą firmę w Nemitz w rękach swojego syna – był nim Adolf Schütze oraz jego żony, Albertine Schütze. Wkrótce Adolf zostaje właścicielem posesji i zarządzającym przedsiębiorstwa „Frühezez Eiswerk”. Firma rozwija się w handlowaniu lodem, zatrudniając kilkunastu pracowników, posiadając dwa pojazdy do rozwożenia lodu oraz maszyny do jego cięcia. Lód pozyskuje z pobliskich stawów i jezior, których wokół jest nie mało. W specjalne stworzonym pomieszczeniu po starym magazynie w piwnicy przetrzymywany jest przez cały rok lód.
Około 1924 roku do budynku magazynu zostaje dobudowane pomieszczenia Lodziarni „Frühezez” prowadzone przez Albertine Schütze, a w kadziach na zapleczu tworzono i magazynowano lód oraz mleko. Oprócz lodów można było w 1936 roku zakupić mleko i wyroby mleczne . Miejsce to z lodem związane było do 1943 roku, jednak do dziś z całego przedsiębiorstwa zachowała się jedynie willa .
Pasjonatka historii lokalnej z okolic dawnego Nemitz / Niemierzyna, administratorka strony oraz grupy Fb o dawnym Niemierzynie. Członkini Stowarzyszenia Denkmal Pomorze oraz Szczecińskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Miłośniczka detali, dawnej estetyki i ulotności…
Zajrzyj w okolicę!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku!