Arkońska / Eckerbergstraße

„Frühezez Eiswerk”, czyli lody od pana Adolfa Schütze 

Przedwojenne Arkońskie to nawet... lodziarnie! 🙂

Stare budynki noszą ze sobą wiele historii. Przechodzimy obok nich bez zainteresowania. Są jednak takie osoby, które zastanawiają się - cóż ciekawego kryło się w starym domu sto lat temu? Jeden z bardzo klasycznie "zbudowanych" obiektów przy ulicy Arkońskiej to willa dawnego mieszkańca, który zajmował się lodem!

Bezwiednie przechodzimy koło niejednego startego domu nie zdając sobie sprawy, że jest w nim i wokół niego ukryta tajemnica.  Niczym nie rzucający się w oczy budynek przy Arkońskiej 43 ( Eckerbergstrasse 43) wciśnięty między dwa współczesne obiekty, nieco schowany za bujną zielenią pamięta czasy jeszcze wsi Nemitz. Początek całej dzisiejszej historii z tym miejscem datuje się na 1877 rok, kiedy Pan Fredrich Schütze zakupuje cały teren, sięgający od późniejszej Eckerbergstrasse (Arkońska) do Nemitzer Talgrund (Słowiańska), z zabudowaniami – dwoma stodołami, budynkiem gospodarczym, willą i niewielkim domem mieszkalnym na tyłach posesji po starej mleczarni. I rozpoczyna przebudowę wszystkich obiektów dostosowując je do swojej działalności związanej z lodem.

Właściciel działki nr 15 we wsi Nemitz, Pan Schütze w 1894 roku przy ulicy Gdańskiej 21 (dawniej Altdammerstraße 21a) wznosi zabudowania fabryki wytwórni i handlu lodem Central Eiswerke i w tym samym czasie na swojej działce w Nemitz przekształca stodołę w 'lodownie’ , kolejną dostosowuje do hali z maszynami i do pojazdów do rozwożenia lodu. Około 1909 roku Fredrich Schütze zostawia całą firmę w Nemitz w rękach swojego syna – był nim Adolf Schütze oraz jego żony, Albertine Schütze. Wkrótce Adolf zostaje właścicielem posesji i zarządzającym przedsiębiorstwa „Frühezez Eiswerk”. Firma rozwija się w handlowaniu lodem, zatrudniając kilkunastu pracowników, posiadając dwa pojazdy do rozwożenia lodu oraz maszyny do jego cięcia. Lód pozyskuje z pobliskich stawów i jezior, których wokół jest nie mało. W specjalne stworzonym pomieszczeniu po starym magazynie w piwnicy przetrzymywany jest przez cały rok lód.

Około 1924 roku do budynku magazynu zostaje dobudowane pomieszczenia Lodziarni „Frühezez” prowadzone przez Albertine Schütze, a w kadziach na zapleczu tworzono i magazynowano lód oraz mleko. Oprócz lodów można było w 1936 roku zakupić mleko i wyroby mleczne . Miejsce to z lodem związane było do 1943 roku, jednak do dziś z całego przedsiębiorstwa zachowała się jedynie willa .

W domu tym , wzniesionym w 1873 roku mieszkał początkowo Fredrich Schütze ze swoją żoną Beathe Schütze, z domu Fischer, później z synem Adolfem, zajmując parter, zaś na piętrze i poddaszu umiejscowiono mieszkania dla pracowników. Około 1909 roku senior rodu wyprowadza się do centrum Stettina, zaś na miejscu pozostaje Adolf ze swoją żoną Albertine. Po śmierci ojca, Fredricha, do niewielkiego domku na tyłach posesji wprowadza się matka Adolfa, Beathe. Do dziś na tej ’Willi Schütz’ możemy doszukać się oryginalnych drzwi i pięknych nad nimi witrażami oraz ogrodzenia. Sam kształt budynku praktycznie nie zmienił się od 1877 roku 😉

Ach, naszła mnie ochota na porcje lodów 😉

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin