Można napisać, że szczecińskej. Tu jednak mowa o czasach przedwojennych - Szczecin był już przed wojną tłumaczony z Stettin na Szczecin w prasie, w dokumentach, w podręcznikach geograficznych i innych. Jednak, by zaznaczyć, że chodzi o polonię w przedwojennym Szczecinie czasami warto użyć określenia "stettińskiej".
Kliknij i rozwiń spis treści
W tematach historii Szczecina fascynuje mnie dawna polonia. Sporo o niej jest w książce „Dzieje Szczecina, tom III” pod redakcją Bogdana Wachowiaka, jednak poza wspomnianymi tam tematami warto zrobić „poof” z historii mniej znanych – te wcześniej opisane znajdują się w dodatkowym bloczku poniżej. Wśród mieszkańców dawnego Stettina, jacy byli Polakami rzuciło mi się w oczy nazwisko księdza. Był wspominany przez jednego z czołowych działaczy polonii przedwojennej w spisie osób najmocniej zaangażowanych. Ksiądz Czernik. Kim był? Opracowanie jego działalności w Szczecinie jest o tyle trudne, że pracował tutaj dość krótko, ale przeszukując stare archiwa i dokumenty udało mi się znaleźć kilka informacji na jego temat. I klasycznie! Jeżeli ktokolwiek wpadnie na ten tekst, a posiada o nim więcej zweryfikowanych informacji niech da znać – wystarczy rejestracja i dodanie swojego komentarza do tematu na forum lub zwykły mail kontaktowy.
Polska działalność kościelna w przedwojennym Szczecinie była przez tutejszych protestanckich działaczy i kapłanów traktowana wrogo. Z krótkiego opracowania historii polskiego towarzystwa działającego w czasie I Wojny Światowej oraz krótko po niej wspominane jest, że jeżeli ci księża trafili do Szczecina byli trzymani ciężką ręką przez lokalnego duchownego o nazwisku Steinmann, jaki miał traktować Polaków źle. Możemy wymienić jego nazwisko dokładnie dzięki księgom i potwierdzić – był nim doktor Paul Steinmann, mieszkający przy dawnej Greifenstraße 3 na I piętrze, dzisiejszej Bogurodzicy. Bohater tego krótkiego opracowania i wspomnienia o polonijnym wątku w dawnym Szczecinie – ksiądz Fryc Czernik – zapisany został w księgach niemieckich w 1925 roku jako Fritz Czernik, a służyć w szczecinie mógł od pierwszej połowy lat dwudziestych. Tu warto zauważyć, że spisana przez Antoniego Szumana krótka publikacja wspominająca o polonii nie wymienia jego nazwiska. Ta jednak opisuje czasy chwilę wcześniej, czyli ksiądz Czernik pojawia się w Szczecinie krótko po tym, jak Szuman spisał swoją listę.
Według ksiąg służył w mieście tylko kilka lat, ale usługiwał w danym Altdamm (Dąbie) żyjąc pod tamtejszą Plönestraße 11, na parterze. Okazuje się, że ksiądz nie był byle kim. Budynek z kościołem katolickim o numerze 11 znajdowałaby się przy ówczesnej Mierniczej, ale tuż przy brzegu Płoni. Droga ta przechodziła jeszcze dalej na wylot (na południowy wschód) przez dzisiejszy park, w formie szerokiej ścieżki, a jej dawny zarys można dostrzec na skrzyżowaniu Miernicza–Koszarowa idąc w stronę Racławickiej. Właścicielem obiektu był podmiot Fürstbischöflichen Stuhl zu Breslau, czyli w luźnym tłumaczeniu biskupstwo książęce z Wrocławia. Po drugiej stronie brzegu Płoni, obok Racławickiej znajdowałaby się też katolicka kaplica. Pozwala nam to sugerować, że ksiądz Fryc Czernik nie tylko został tu wysłany, ale później stąd „odesłany” z powrotem na Śląsk.
Z gazety „Posłaniec Niedzielny”, jaką wydawano dla diecezji wrocławskiej przed wojną – z 10 marca 1929 roku – dowiadujemy się, że ksiądz kuratus Fryc Czernik został przeniesiony z dawnego Altdamm (Dąbie) do wsi Deszowice. Tu pojawia się bardzo ciekawy wątek, który niestety ciężko zweryfikować. W publikacji „Ze Śląskiem na ty, tom 5” pojawia się wzmianka o księdzu nazwiskiem Czernik, którego określa się „naszym starym proboszczem”. Może być to całkowity przypadek, jednak jeżeli o księdzu z Altdamm nazwiskiem Fryc Czernik wspomina się w kwestii tygodnika śląskiego, możliwe że tam pozostał również po wojnie. Wspomina się też, że Deszowice miały być w trakcie wojny zbombardowane, wieś miała być bardzo mocno zniszczona. Najprawdopodobniej teoria jest słuszna i chodzi o dawna wieś, a dziś miasto, w województwie opolskim – Zdzieszowice W lokalizacji tej znajdowała się osada „Deschowitz”, o jaką może właśnie chodzić. Kolejna publikacja – Katolik Polski – z 1929 roku wspomina w wiadomościach ze Śląska Opolskiego, że proboszcz w Zdzieszowicach został przeniesiony do Klucza (powiat strzelecki), a jego miejsce zajął duszpasterz ksiądz Czernik z Altdamm. Daje nam to prawo podejrzewać, że jego imię oraz losy są tu właściwym źródłem. Fakt, że to stale może być ten sam ksiądz, a wzmianki są słuszne mówi nam szczecińska księga adresowa z 1930 roku, w jakiej księdza Czernika już nie znajdziemy.
Wszystkie informacje oraz detale znajdziesz na stronie Galerii Wspierających.
W imieniu redakcyjnego kiciucha dzięki za rozważenie wsparcia 💝
Wirtualna karma
Redakcyjny kiciuch i jego pełna miska- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Mini Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Wirtualna piona! Dzięki takim ludziom jak Ty możemy opłacać licencje, serwer oraz domenę.
Na serwer
Koszty, licencje... 💝- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Średni Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem
Zdecyduję samemu
Dzięki za 5 zł lub nawet 500 zł!- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym zależna od kwoty (Mini 50+, Średni 100+, Wielki 200 +)
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem przy wsparciu od 100 zł
Jest połączenie z innym tematem!
Ciekawa sprawa, prawda?! 😉 Wątek, który czytasz posiada połączenie z innym, który był opisywany wcześniej lub później.
Tu poznasz wątek Towarzystwa Polskiego w innym miejscu!
Jakie były jego losy?
Niestety niezwykle trudne są poszukiwania ludzi, których losy zapisały się na kartach tylko w małych detalach. W prasie 1932 roku pojawia się wzmianka, że ksiądz o tym nazwisku służący na Śląsku zmarł – tu jednak odnajduje się wzmianka, że chodzi o księdza Józefa Czernika, a nie księdza Fryca. Nazwisko proboszcza Fryca pojawia się w śląskiej wsi Ruptawa, jednak chodzi tu raczej o księdza Józefa, jaki urodził się 6 maja 1879 roku w Miedźnej w powiecie pszczyńskim. Ksiądz Józef został wyświęcony 23 czerwca 1905 roku we Wrocławiu i z racji podobieństwa nazwiska jego wątek też starałem się przeszukać – jednak jest teoria, jaka wyklucza księdza Józefa. Ten miał służyć w Berlinie, następnie w 1926 roku był proboszczem w Jastrzębiu Górnym, w czasie, kiedy ksiądz Fryc Czernik służył w Szczecinie.
Katolicki kościół w dawnym Altdamm (Dąbie) nie przetrwał wojny i późniejszych czasów – aktualnie w miejscu, w jakim stał znajduje się część parku, alejka i ławki. Niestety, więcej śladów o księdzu Czerniku nie posiadam, ale to temat na dalsze prace lub ulepszenie go przez kogoś z czytelników. Z ksiąg wynika, że ksiądz Fryc Czernik był zarządcą w imieniu wrocławskiego biskupstwa, ale nie był jedynym mieszkańcem budynku o dawnym adresie Plönestraße 11 (nieistniejący numer przy Mierniczej) – prócz niego żyła tam wdowa Spillert, bednarz Stürtzbecher oraz pracownik poczty na emeryturze pan Volkmann. Po wzmiance z publikacji w języku śląskim (podana wyżej) można sądzić, że przeżył II Wojnę Światową w okolicy w jakiej służył, skoro mowa tam o tym, że ksiądz miał wstawić się za kimś, kogo oskarżano o przynależność do NSDAP oraz poświadczyć, że takie zarzuty są nieprawdziwe.
Gdzie się urodził? Kiedy zmarł? Może kiedyś historia odsłoni nam więcej kart.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 miesiąc temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.