I Wojna Światowa

George Carr Wallis, żołnierz Wielkiej Wojny zmarły w Altdamm 

Żyjemy tak długo, jak żyje pamięć o nas!

Prócz historycznych miejsc w Szczecinie, są też historie szarych ludzi - mieszkańców, żołnierzy różnych frontów różnych konfliktów. Przez Szczecin przewijali się żołnierze nie tylko rosyjscy w trakcie II Wojny Światowej, ale również Francuzi, Kanadyjczycy, a nawet żołnierze z Nowej Zelandii!

Do dzisiejszego Dąbia (dawnego Altdamm) trafiali nawet powstańcy wielkopolscy, brytyjscy i amerykańscy lotnicy, a również żołnierze walczący na zachodnich frontach II Wojny Światowej. Od ponad 200 lat w dawnym Altdamm „słynęło” z obozów dla żołnierzy drugiej strony konfliktu. Prawdopodobnie najbardziej znany jest okres I Wojny Światowej oraz chwilę po niej, gdy według różnych dokumentów mogło tu żyć wiele tysięcy ludzi. Nie wszyscy przeżyli, wielu trafiało tu z ranami odniesionymi w trakcie wojen. Najbardziej chyba „nietypowym” przykładem jest rajd bombowy na Szczecin z udziałem… Nowozelandczyka. Tym razem historia zza mgły. O żołnierzach walczących w I Wojnie Światowej niewiele wiemy, tym bardziej jeżeli na froncie polegli. Od ich śmierci minęło już ponad 100 lat, a jedyne, co zostało to krótkie historie oraz… ich domy… Anglia to kraj ze starą zabudową, gdzie wiele osiedli i domów ma ponad 120 lat, a bywają domy pamiętające początek XIX wieku lub wcześniejsze.

Kilka kolejnych postów w temacie obozu pod Dąbiem w kafelku bocznym poniżej.

George Carr Wallis, zmarły w obozie w Dąbiu

Urodził się w 1887 roku. Krótko przed wybuchem I Wojny Światowej ożenił się z Winifred May Wallis, która przyjęła jego nazwisko. Jego ojcem był senior George Wallis, matką pani Ellen. Zarówno on z żoną, jak i rodzice mieszkali w momencie wybuchu I Wojny Światowej w Londynie. Dane te zapisano w karcie z listą osób pochowanych w Berlinie. George Wallis walczył w trakcie wielkiej wojny po stronie państw Ententy w 1st/4th Bn. Oxfordshire & Buckinghamshire – lekkiej piechocie, otrzymując numer 203552, był standardowym szeregowcem. Jego formację nazywano „The Light Bobs”. George Wallis był nieco starszy niż przeciętny żołnierz Ententy, można więc podejrzewać, że brał udział w jednym z największych piekieł I Wojny Światowej – jego formacja 1st/4th Oxford & Buck brała udział w słynnej Bitwie pod Sommą. Do postu dołączam kilka fotek tej formacji. Pisał listy do żony w 1916 roku, więc można być pewnym, że już wtedy był żołnierzem.

Jego dawny dom stoi do dziś

Dokładną datę, kiedy schwytano Wallisa ciężko ustalić. Jednak do dziś zachowały się niezwykle dokładne dokumenty całej formacji dostępne tutaj:
http://www.oxfordandbucks.co.uk/

Jego formacja toczyła potyczki w sierpniu 1917 roku pod: Langemarck, Polygon Wood, Broodseinde, oraz Poelcapelle. Możliwe, że wpadł w ręce wroga gdzieś w tych miejscach. W kolejnych dniach było „cicho”. Dołączam mapę starcia pod Poelcappelle – o nich z sierpnia 1917 roku możemy poczytać w dokumentach z dokładnością, co do godziny oraz z najmniejszymi detalami walki. Wśród tych informacji znajdziemy detale mówiące o wielu rannych. Możliwe, że wśród nich był George Wallis. Jedna z informacji mówi o około 25 żołnierzach, którzy przedarli się do wioski obok pola bitwy około 9:30 rano, jednak żaden z nich nie powrócił, a przynajmniej 4 dostało się do niewoli.

W 1917 roku został ciężko ranny i trafił do obozu w Altdamm (dzisiejsze Dąbie). Jego formacja została następnie przeniesiona do Włoch, 23 listopada. Niestety, George Wallis zmarł w wyniku poniesionych ran 19 września 1917 roku. Miał 30 lat.
Dom pod który listonosz przyniósł jego żonie informacje o śmierci stoi do dziś przy 59 Denman Road, w Londynie. To mały szeregowiec. Osiedle powstało około 1901 roku.
Spoczął wraz z 1173 innymi żołnierzami na Cmentarzu Południowo-Zachodnim pod Berlinem. Jego grób istnieje do dziś – rząd 5, sekcja B, grób 2.

Źródła i odnośniki

Tutaj możecie wymienić linki do źródeł lub ich nazwy. Niestety trzeba je edytować w formie HTML. Jak nie wiecie jak, zostawcie same linki, dodam przy publikowaniu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczecin

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 11 miesięcy temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin