Mścięcino / Messenthin

Głaz pamiątkowy Pommerscher Forst-Verein w Mścięcinie 

Stale powtarzam – #ruszdupę! Spacer po okolicach Szczecina nie musi być nudny – wystarczy rozrysować plan, wziąć dobre buty, wsiąść na rower i zobaczyć ciekawostki znajdujące się w lasach. Jednym z takich miejsc, w które warto się udać może być odnaleziony na przełomie 2020 i 2021 roku głaz pamiątkowy – dzisiejsze Mścięcino (południowa część Polic) kryło kilka takich miejsc, przetrwało do dziś nieco mniej. By udać się na miejsce, w którym stoi głaz pamiątkowy z inskrypcją Pommerscher Forst-Verein 1884 (Pomorskie Stowarzyszenie Leśne 1884) najlepiej udać się pod osiedle rzemieślnicze przy ulicy Ofiar Stutthofu. Tuż przed wjazdem do osiedla znajdują się pomniki pamięci ofiar fili obozu, który znajdował się przed nami (o nich w kafelku poniżej), w tym miejscu skręcamy ścieżką leśną na południowy zachód. Idąc nią kierujemy się obok wejścia do osiedla z prawej strony. Głaz z inskrypcja pomorskiego stowarzyszenia leśnego odnajdziemy około 300 metrów dalej po prawej stronie skrzyżowania ścieżek – warto skorzystać z załączonej niżej mapy historycznej.

Możesz skorzystać z wpłaty poprzez zrzutka.pl przyciskiem poniżej, otrzymując personalne podziękowania na naszej grupie Facebook!
DZIĘKUJEMY!
Utrzymanie strony WWW i licencji 54%

Skąd taki głaz w lesie pod Mścięcinem?

Wśród stowarzyszeń, które działały dla dobra okolicznych lasów w XIX wieku było wspomniane Pommersche Forst-Verein, czyli Pomorskie Stowarzyszenie Leśne, zarejestrowane w 1870 roku w Szczecinie. Co ciekawe, reaktywowane w 1995 roku, w dzisiejszym niemieckim mieście Greifswald. Na ślad głazu pamiątkowego wpadł 👤Jan Saladra, a 👤Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego zebrał wymienionych niżej pasjonatów, by móc głaz postawić „na nogi”. Rok widoczny na monumencie sugeruje też rok jego postawienia – 1884. Co ciekawe, głaz znika z map w latach trzydziestych. Według opisu Marka stowarzyszenie te w 1935 roku zostało rozwiązane, w wyniku konfliktu z ówczesną władzą, a głaz prawdopodobnie został przewrócony. Pamiątkowy monument nie jest lekki – waży kilka ton i do jego uniesienia przydał się ciągnik, który sprowadził leśnik 👤Jan Saladra. Pozwoliło to na uniesienie go i ustawienie w oryginalnej pozycji.

W okolicy dawnych monumentów trochę jest!

Lokalne stowarzyszenia dbały nie tylko o to, by w lasach pojawiały się miejsca turystyczne i pamiątkowe w formie głazów. Późniejsza grupa – Mścięcińskie Stowarzyszenie Leśne – zasadziła między innymi Dąb Hindenburga (w Mścięcinie) oraz drzewo pamięci poległych w I Wojnie Światowej członków stowarzyszenia. Można napisać, że wśród działań stowarzyszeń były też „żywe pomniki”. W kafelku obok można przeczytać posty o innych obiektach, które stawiały dawne stowarzyszenia – w tym o istniejącym do dziś głazie pamiątkowym w Leśnie Górnym.

W podnoszeniu głazu Pommerscher Forst-Verein brał udział między innymi 👤Jerzy👤Bartosz Witkowski👤Wiesław👤Marek oraz pracownicy Lasów Miejskich. Monument upamiętniający założone jeszcze w XIX wieku stowarzyszenie dbające o lasy posiada odmalowaną inskrypcję oraz pojawia się na mapach turystycznych – zarówno tych tworzonych w Internecie, jak i drukowanych papierowych folderach. Film przedstawiający wyciąganie głazu oraz fotografie przedstawiające postawienie go w połowie stycznia 2021 roku można zobaczyć pod tym adresem.

Nie przetrwały wszystkie monumenty w opisywanej okolicy – w Mścięcinie istniał również kościół, przed którym stał kolejny głaz pamiątkowy. Dzisiaj nie ma śladu ani po nim, ani po stojącej tu niegdyś świątyni.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 12 miesięcy temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin