Wojska Polskiego / Falkenwalderstraße

Gmach 12 Dywizji Zmechanizowanej… w budowie! 

Dzisiejszy budynek 12 DZ, dawny Wehrkreisverwaltung II

Wśród drzew na rogu Zaleskiego i Wojska Polskiego kryje się wojskowy budynek. Niewielu jednak wie, że jest to obiekt przedwojenny, a jeszcze mniej wie jaką funkcję pełnił przed wojną. Za to prawie nikt nie wie, jak wyglądały wydarzenia związane z jego budową i zawieszeniem wiechy! 🙂

Wędrując różnymi zaułkami Łękna i Pogodna możemy zobaczyć wiele przedwojennych domków, w tym istniejących do dziś willi oraz mieszkań majętnych przedwojennych mieszkańców. Jednak prócz nich jest jeszcze ciekawy duży gmach, niby przy głównej ulicy miasta – Wojska Polskiego – ale jakoś tak trochę z boku. Skryty pośród drzew nieco “straszy” nas drutem kolczastym i napisem “TEREN WOJSKOWY WSTĘP WZBRONIONY”. Z jednej strony stacja paliw, z drugiej Rajski Ogród, skwer Telesfora Badetki oraz linia kolejowa.
 
Jesteśmy na ulicy Zaleskiego, gdzie na rogu z Wojska Polskiego swój gmach ma 12 Dywizja Zmechanizowana. Szczecińska wizytówka! Gdyby zapytać przeciętnego mieszkańca Szczecina kiedy ten budynek powstał, byłoby takie… zamyślenie… i… e… no… od zawsze był! 😉
Budynek w ręcznie kolorowanej pocztówce przedwojennej można zobaczyć tutaj: https://www.facebook.com/groups/SzczecinZnany/posts/823738758262479/
Dziś zajrzymy do starej prasy i zobaczymy, kiedy budynek był wznoszony oraz jakie ciekawostki za tym stoją. Z zewnątrz warto zauważyć, że gmach ma ciekawą konstrukcję – poza długim prostokątem, wieńczą go okrągłe zdobione klatki schodowe, a także zdobienia nad głównym wejściem. Trzeba jednak pamiętać, że to obiekt wojskowy – nie ma służyć podziwianiu detali.
 
Załączoną fotografię prasową mogliśmy zobaczyć obok artykułu z grudnia 1937 roku. Budynek powstawał od lipca 1937 roku dla dawnego Wehrkreisverwaltung II, czyli II Okręgu Wojskowego. Powodem budowy zdaniem niektórych mogłaby być zbliżająca się wojna, ale prasa podaje inny powód – dawny gmach przy Beethovenstraße (Szymanowskiego) był po prostu za mały. Gmach przeznaczony był dla 150 pracowników, dla których przeznaczono również pokój rozrywki sportowej, małą drukarnię, pokoje socjalne i sypialnie. Budynek zdaniem prasy wkomponowywał się w otoczenie, a jego bryłę zdobić miały tylko elementy nad wejściem.
 
Budowa na początku grudnia 1937 była na tyle ukończona, że zaproszono media, pracowników i budowlańców na zawieszenie wiechy. Wszystkim za ciężką pracę podziękował radny budowlany Hans Körber, a zabawa odbyła z tej okazji w nieodległej Eckerberger Molkerei – to restauracja na miejscu dzisiejszego liceum z oddziałami integracyjnymi przy Wojska Polskiego. Jednym z przemawiających był też dowódca korpusu, był nim Wilhelm Weber. Świętowanie zawieszenia wiechy uświetniała kapela 5 Regimentu Piechoty, a jej przewodził Heinrich Möller. W artykule podane były tylko nazwiska bohaterów – odnajdując ich w księgach adresowych dodałem również imiona.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin