Jadąc Goleniowską w Dąbiu w stronę cmentarza - na północny wschód - mijamy uroczy mały domek, w jakim w 2024 rozgościło się przedszkole. Zróbmy małe "poof" z jego historii, sprawdźmy kiedy mógł powstać oraz kto tam żył.
Kliknij i rozwiń spis treści
Niemal wszystkie stare budynki w Szczecinie są mocno „anonimowe historycznie” – co to znaczy? Niewiele jest opracowań na temat innych budynków niż najbardziej reprezentacyjne wille typu Willa Lentza. Zaś poza znanym z willi Pogodnem są też inne regiony Szczecina, w jakich stoją stare i bardzo ładne domy. Niestety w prawobrzeżnym Dąbiu takich budynków pozostało niewiele – obszar ten był terenem ciężkich walk, ostrzałów artyleryjskich i starć w trakcie II Wojny Światowej. Dawniej podszczecińskie miasteczko Altdamm, a dzisiejsze Dąbie utraciło w wyniku walk dużą część zabudowy oraz masę domów wokół ścisłego i starego centrum. Wciąż stoją tu stare i ładne domy, tylko trzeba je znaleźć i dostrzec 😉 Oraz opisać, bo niewielu wie, że wokół jednego ocalałego starego domku stały też inne, jakie do dzisiaj nie przetrwały – zmienia się wtedy kontekst historyczny i spojrzenie na okolicę. Zaglądamy pod adres Goleniowska 94, zarówno powojennie, jak i przedwojennie. Dziś budynek lśni, chociaż mógłby lśnić bardziej poprzez odmalowanie drewnianej stolarki i detali. Adres przeszedł remont po 2019 roku, kiedy wcześniej wyglądał nieco słabiej. Wyczyszczono wtedy cegły, odmalowano elewację oraz wymieniono okna, według zdjęć z zewnątrz naprawiono też dach. Dzisiaj zajrzymy jednak do czasów dawnych i zobaczymy, kto posiadał dom przy adresie Goleniowska 94 wiele dekad temu.
Karl Martin
W Szczecinie pojawia się w 1925 roku, od kolejnej księgi adresowej i zajmował się szlifierstwem kamieni, by później przejść w bardziej rozbudowany biznes – prowadził firmę budowlaną, a także był właścicielem kilku nieruchomości. Był bardzo majętnym człowiekiem. Skąd taki wniosek? Kiedy tylko pojawia się w Dąbiu od razu jest właścicielem kamienicy pod dawną Breitestraße 7 (Otwocka), a mieszkania wynajmuje od niego całe grono ludzi. Dzięki temu możemy ustalić o nim więcej danych. Gdzie stała ta kamienica? Był to narożnik z dawną dąbską Karlstraße, czyli Ustki. Kamienica stała od strony północno wschodniej (patrz galeria). Krótko współwłaścicielką jest pani o imieniu rozpoczynającym się na M, prawdopodobnie żona. Niestety z racji, że Carl Martin / Karl Martin nie pojawia się wcześniej, a nazwisko jest bardzo popularne nie udało mi się ustalić o nim wielu detali. Dodatkowo, w czasie II Wojny Światowej mieszkało w Dąbiu aż trzech panów o tym samym imieniu i nazwisku. Z początku możemy wpaść w małą pułapkę. Pojawia się dom o numerze Gollnowerstraße 177 (według wcześniejszej numeracji), jaki widnieje od około 1928 – wokół pojawia się wiele innych domów, następuje dynamiczny rozrost okolic Dąbia. Jednak numer 177 najpewniej nie jest aktualnym adresem Goleniowska 94. Dlaczego?
Pierwszy dom pana Martin
Pierwotnie pierwszy dom pana Martin przy Goleniowskiej nosił nazwę zwyczajową od nazwiska właściciela, czyli był to Martin’sches Haus. Dzisiaj ten domek nie istnieje i był sąsiadem opisywanego. Od razu po budowie zajął go na parterze emerytowany nauczyciel o nazwisku Heimke, a piętro zajął doktor i asesor Hans Paulick, z dość sporej zdaje się rodziny w Dąbiu, patrząc na liczbę przypisanych nazwisk do tego ówczesnego miasteczka. Początkowo jego pierwszy dom przypisany był do po prostu Gollnowerstraße (Goleniowska), by później otrzymać numer Gollnowerstraße 177, po zmianie numeracji Gollnowerstraße 93. A my mówimy przecież o numerze 94 😉 Do tego zaraz wrócimy.
Posiadający biznes budowlany pan Carl Martin wynajmował domek. W latach trzydziestych żył tam poza wspominanymi również mistrz obsługujący pługi parowe Gustav Thielke oraz wdowa Friederike Mann z domu Jahnke. W połowie lat trzydziestych zmieni się numeracja – numer 177 stanie się dzisiejszym 93, a pan Carl Martin wykupi sąsiednie budynki posiadając łącznie trzy numery oraz wspomnianą kamienicę. Opiszmy dokładniej! Spoglądamy na ulicę – po lewej (południowy-zachód) stronie mamy ulicę o nazwie Miłosławska (Danzigerstraße), a po prawej mamy ulicę o nazwie Wrzesińska (Posenerstraße), mowa o ulicach w Dąbiu. Pomiędzy nimi były 3 adresy – 92, 93 oraz ocalały właśnie 94. Sam Karl Martin żył w domku północnym, czyli 92, jaki dziś nie istnieje. Liczba mieszkańców zmieniała się szybko, co kilka lat. Ale odkrywamy wątek – żył tu najpierw emerytowany nauczyciel Heimke, a później wdowa Auguste Heimke, jego żona. I dopiero teraz odkryjemy kto żył w domku Goleniowska 94, bo ten powstał jako ostatni z trójki.
Wszystkie informacje oraz detale znajdziesz na stronie Galerii Wspierających.
W imieniu redakcyjnego kiciucha dzięki za rozważenie wsparcia 💝
Wirtualna karma
Redakcyjny kiciuch i jego pełna miska- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Mini Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Wirtualna piona! Dzięki takim ludziom jak Ty możemy opłacać licencje, serwer oraz domenę.
Na serwer
Koszty, licencje... 💝- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Średni Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem
Zdecyduję samemu
Dzięki za 5 zł lub nawet 500 zł!- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym zależna od kwoty (Mini 50+, Średni 100+, Wielki 200 +)
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem przy wsparciu od 100 zł
Powstanie numeru 94
Najpewniej w roku 1934 do sąsiednich już dwóch istniejących domów, które postawił budowlaniec Carl Martin – w tym istniejącego już kilka lat numeru 177/93 – dobudowuje się nowa parcela i nowy dom. Właśnie opisywany Gollnowerstraße 94 / Goleniowska 94. Możemy to rozpoznać po przypisaniu mieszkańców. Opisani powyżej ludzie żyli pod nieistniejącym dziś adresem 93, a ludzie przypisani do 94 pojawiają się dopiero od około 1935 roku, w nowym Martin’sches Haus, jaki dostał numer 94. Przeniesie się tam pan Fritz Paulich. Numerację poznamy dzięki załączonej fotografii – od strony Miłosławskiej mieliśmy 94, następnie 93, a bliżej Wrzesińskiej mieliśmy nieistniejący 92. Tę numerację potwierdza wielkość budynków, zdjęcia lotnicze oraz wielkość domów w stosunku do przypisanych mieszkańców. Z trzech domów, jakie posiadał przy Goleniowskiej budowlaniec Carl Martin ostał się jeden, którego historia jest najmniejsza i dotyczy głównie pana Paulich, jaki tam mieszkał pewnie do 1945 roku.
Przedszkole Kraina Odkrywców
Według zdjęć z 2011 roku budynek wtedy był w dość średnim stanie – ogród nieco zarośnięty, elewacja szara, dach z uszkodzeniami i wymagający remontu. W 2019 roku widać fotografie z napisem „Na Sprzedaż” po usunięciu zarośli i gęsto pokrywających wokół budynek niewielkich krzaków. W drugiej połowie 2024 roku otworzyło się przy adresie Goleniowska 94 niepubliczne przedszkole z oddziałami integracyjnymi Kraina Odkrywców. Według baz danych i przedsiębiorców prowadzi je pani Agnieszka Rus.
Podziel się historią!
Historia tego miejsca może być powiększona dzięki Tobie oraz innym czytelnikom. Jeżeli posiadasz dodatkowe fotografie, źródłowe informacje lub szczegóły możesz skorzystać z formularza kontaktowego.
Kliknij tu i podziel się historią, by przesłać swoje wątki do tego opracowania! 🙂
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 2 dni temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.