Gdzie w dawnym Szczecinie mogliśmy udać się po świetne firanki, gobeliny, tapety? Najlepiej było wybrać jakąś firmę z długoletnim stażem – na przykład Tapisserie-Manufaktur Gustav Klein, której losy dzisiaj opiszemy.
Swój biznes Gustav Klein otwiera w 1878 roku, a mieszka w nowej kamienicy na dawnej Deutschestraße 5, na II pietrze. Dzisiaj to ulica Wielkopolska. Jego firma zajmująca się powyższymi znajduje się początkowo na dzisiejszej Energetyków, a dawnej Große Lastadie 50. W 1885 roku występuje pod adresem Löewestraße 9 (13), na I piętrze. Dzisiaj to nieistniejąca ulica znajdująca się w kompleksie Galaxy. Biznes, który prowadził pan Gustav Klein nabiera rozpędu pod koniec XIX wieku, gdy staje się dość majętnym człowiekiem. Ilość jego adresów rośnie – to Schulzenstraße 31 (Sołtysia), Giesebrechstraße 4 (nieistniejąca Borysza) oraz Falkenwalderstraße 9 (Wojska Polskiego). Swoje prywatne mieszkanie miał na Schuhstraße 31 na II piętrze (chwilę później III), to dzisiejsza uliczka, a raczej precyzyjnie pisząc, chodnik – Szewska na Starym mieście.
Gustav Klein, senior i junior
Pod adres widoczny na załączonej fotografii przeprowadza się w 1894/1895 roku – to dawna Mönchenstraße 7, dzisiejsza ulica Grodzka, na odcinku znajdującym się od przeciwnej strony straży pożarnej. W kolejnych latach znikają jego poprzednie adresy, a pozostaje tylko adres na tej ulicy. Warto wspomnieć, że w Szczecinie działa w pierwszych latach jeszcze kilku innych ludzi z tego samego zawodu – inny Gustav oraz August, było to jednak nazwisko dość popularne. Jednak w księgach na początku XX wieku faktycznie pojawia się Gustav Klein Junior, adresowany również pod Mönchenstraße 7 (Grodzka).
W kolejnych latach i okresie I Wojny Światowej manufaktura przechodzi pod zarządzanie Gustava juniora, zaś senior przenosi się na Augustaplatz 1, czyli na dzisiejszy Plac Lotników. Ten adres to ciąg frontowy kamienic z Karczmą Polską po lewej stronie, mieszkanie gdzie żył Gustav Klein Senior było w istniejącej do dziś części po prawej stronie ciągu, na rogu. Możliwe, że senior umiera w 1919 roku – z ksiąg możemy wykluczyć innych Gustavów o tym samym nazwisku, którzy pojawiają się również wtedy, gdy senior jeszcze żył.
W połowie lat dwudziestych XX wieku firma Tapisserie-Manufaktur Gustav Klein przechodzi pod zarządzanie spółki z Berlina, którą reprezentuje inżynier Hans Klein (możliwe, że syn lub brat juniora) oraz Rudolf Reichelt. Firmę reprezentowała po stronie szczecińskiej wdowa po panu Gustavie, była nią Antonie Klein (z domy Wyzga). I faktycznie w 1926 roku w księgach również pojawia się pani Antonie, jako wdowa. Firma nosząca markę Gustav Klein nie znika z mapy Szczecina – pod starym adresem, 7, na dawnej Mönchenstraße, a dzisiejszej Grodzkiej mieszka dalej pani Antonie, ale biznes przenosi się obok.
Hans Klein i jego chwilowa kontynuacja
Można jako ciekawostkę dopisać, że Hans Klein posiadał tytuł inżyniera dyplomowanego. Jego kolega Rudolf Reichelt prowadzi z nim biznes pod adresem Mönchenstraße 4 (Grodzka), trzy numery wcześniej od dawnego i jednocześnie mieszkania wdowy. Warto przypomnieć, że mowa o ciągu kamienic, który znajdował się na przeciwko dzisiejszej straży pożarnej. Inżynier Hans Klein mieszkał w 1930 roku przy Friedrich Karl Straße 19, na I piętrze, dzisiaj to ulica Piłsudskiego – numer 19 stoi do dziś, to ciąg między Placem Odrodzenia, a Placem Grunwaldzkim. Dziś numer 19 jest ładnie odremontowany z zewnątrz. Możemy podejrzewać, że pani Antonie przejmuje markę ponownie i prowadzi sklep z pończochami oraz robótkami ręcznymi – taki biznes pojawia się jeszcze w 1935 roku, zaś Hans przeprowadza się pod numer 20, na II piętro.
Przed II Wojną Światową Hans Klein nie pojawia się już w księgach, występują zaś dwie panie Antonie Klein, obie są wdowami. Możliwe, że biznes Hansa i Rudolfa rozpadł się lub ich drogi się rozeszły – Rudolf mieszka dalej w Szczecinie, ale nie pojawia się już ich wspólna marka lub powiązania. Obie wspomniane panie Antonie żyją w Szczecinie do ostatniej księgi z 1943 roku, nie mam jednak pewności czy którąś z nich jest wdową po Gustavie Juniorze. Biznes pod marką Gustav Klein również jest wymieniony w księgach do 1943 roku.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla Ciebie.
Post na FB
Skomentuj na Facebooku!