Jakuba Apostoła / Jakobikirchplatz

Hans Weddo von Glümer i pomnik Carla Loewe 

Małe "poof" z detali o monumencie...

Carl Loewe był jedną z najbardziej barwnych postaci dawnego Szczecina - w XIX wieku jego nazwisko w mieście znaczyło bardzo wiele i kojarzyło się przede wszystkim z muzyką oraz kościołem świętego Jakuba. Plac przed dzisiejszą katedrą zdobił jego pomnik. Kto był jego autorem?

O postaci Carla Loewe można napisać wiele opracowań – był kompozytorem, dyrygentem, organistą i barwną postacią dziewiętnastowiecznego Szczecina. Nie urodził się tutaj i również tutaj nie zmarł, ale istnieje duża szansa, że to właśnie jego serce spoczęło w urnie w ścianie dzisiejszej katedry. Po przeniesieniu się do Szczecina w 1820 roku był organistą w ówczesnym Jakobikirche, czyli kościele świętego Jakuba, taką nazwę ówcześnie nosiła świątynia. Mimo, że był Niemcem komponował też muzykę do dzieł Adama Mickiewicza oraz do polskich ballad. Pośmiertnie uhonorowano go monumentem, który stał do 1945 roku przed katedrą. Dzisiaj “okupuje go” postać Matki Boskiej, a ślady po literach Carl Loewe są do dziś widoczne na postumencie. Dlaczego określenie “okupacja”? Powód jest bardzo prosty – dawne pomniki bardzo często były po wojnie “przekształcane” na kościelne. Wymienić w Szczecinie i bliskiej okolicy można przynajmniej kilkanaście takich miejsc, gdzie przykładowo pomnik poległych w I Wojnie Światowej przekształcono na obiekt kościelny. Jakie były losy pomnika kompozytora i artysty? Do dziś pozostają one okryte tajemnicą – wiadome jest, że ozdobne kupidki lub inaczej putto (artystyczne przedstawienie małych chłopców najczęściej wspierających w czymś główną postać) zostały przetopione na potrzeby wojenne w 1942 roku wraz z innymi monumentami, między innymi Fontanną Manzla i pomnikiem cesarza Fryderyka III. Pomnik Carla Loewe mógł spotkać podobny los. Niestety fotografia lotnicza z 1943 roku nie ukazuje nam okolicy pomnika wyraźnie – katedra rzuca cień, a monument był też delikatnie przykryty pobliskim drzewem. W tym poście zajmiemy się inną ciekawostką. Wśród wielu publikacji o pomniku Carla Loewe pomija się wątek jego autora – w niektórych zakątkach szczecińskiego internetu podaje się, że był nieznany, kiedy dokładnie wiemy kto stworzył monument oraz “popierające go” w dolnej części muzykalne putto. Grafiki z podpisami oraz fotografię odsłonięcia monumentu przedstawiono w publikacji z 1898 roku, dając nam wgląd w to, kto był autorem pomnika, twarzy Carla Loewe oraz małych chłopców u podstawy.

Hans Weddo von Glümer

Urodził się 18 sierpnia 1867 roku w dawnym Pyritz, dziś to Pyrzyce. Kilka jego dzieł przetrwało do dziś – między innymi pomnik Ferdinanda von Schill w Stralsundzie, mieście które znajduje się niedaleko od Szczecina. Kształcił się w berlińskiej szkole sztuk stosowanych (KKunstgewerbeschule) oraz pod okiem Reinholda Begasa w berlińskiej szkole rzeźbiarskiej (Berliner Bildhauerschule) rozpoczynając tam pracę w 1884 roku. W Szczecinie istniało więcej jego dzieł, ostała się tablica upamiętniająca wizytę króla Fryderyka Wilhelma III z żoną, wizyta ta miała miejsce w 1806 roku, sam obiekt jest prawdopodobnie późniejszy. Dzieła Glümera pojawiają się, co kilka lat na aukcjach, a on sam zmarł według różnych źródeł w 1915 roku. Ciekawy jest wątek rodzinny tej postaci oraz szczeciński. Według dawnych ksiąg adresowych Weddo von Glümer (generalmajor na emeryturze) żył w Szczecinie w momencie odsłonięcia pomnika Carla Loewe, za tą postacią stoi jednak ktoś inny – pruski generalmajor (1848-1918), którego ojcem był Adolf von Glümer, a matką Karoline Herzog. Czy Carl Loewe jest gdzieś upamiętniony w Szczecinie skoro dawniej był znanym mieszkańcem, kompozytorem, artystą i aktywistą? Tak, nawet w kilku miejscach – jego popiersie z 1997 roku Stanisława Biżka znajduje się w Książnicy Pomorskiej, a tablica jemu poświęcona znajduje się w katedrze.

Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 12 miesięcy temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym. 

Zajrzyj w okolicę postu!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Dodaj komentarz

Zaznaczone pola są wymagane *

Historyczny Szczecin