Zapomniane Karty / Vergessene Karten

Heidekrug – nieistniejący zajazd obok Tanowa 

Są miejsca okryte łuną tajemnicy...

Wokół Szczecina są dziesiątki miejsc, które zanikają na kartach historii - dzisiaj? Nie! Zniknęły już w XIX wieku. Osady, wsie, folwarki lub zajazdy, gdzie strudzony podróżnik mógł odpocząć, napoić konia, zjeść lub przespać się. W wielu takich miejscach odpoczywali też pocztowcy - podróżujący z jednego miasta do drugiego. Jeden z takich zajazdów znajdował się tuż przy drodze kawałek za Tanowem.

Przeglądając stare mapy i opracowania podszczecińskich ziem, które pochodzą z początku XIX wieku zauważyć możemy sporo miejsc, jakie zanikają na kolejnych mapach. Jedną z takich lokalizacji jest zajazd, do którego mogliśmy “wpaść” po ciężkiej przejażdżce z Nowego Warpna lub dalej z zachodnich części zalewu, podążając do Szczecina, a przed Tanowem. Niewiele można opisać o tej lokalizacji, ale czasami popchnięcie śnieżki powoduje toczenie się kuli śniegowej. By znaleźć się w miejscu oznaczanym na mapach jako Heide Krug, czyli Zajazd Leśny musimy stanąć na łuku drogi, jaka prowadzi od Tanowa do Zalesia – ta trasa jest dość długa, a konkretnie chodzi o łuk po dłuuuugiej prostej jadąc od strony Tanowa. By dokładnie rozpoznać te miejsce można skorzystać z mapy znajdującej się pod postem. Trzeba też “dojaśnić” – lokalizacja Heidekrug bei Falkenwalde albo Heidekrug Kreis Randow to dokładny opis. W wielu innych regionach znajdowały się inne “heidekrugi” – to nazwa bardzo popularna. Długa prosta z Tanowa kończy się łukiem – zajazd znajdowałby się około 50 metrów dalej, po prawej stronie, na rozstaju traktów leśnych i dróg pożarowych.

Pewne jest, że Heidekrug bei Falkenwalde znika mniej-więcej około 1870-1886 roku, gdy na mapach z około 1888 roku już się nie pojawia. Miał również inne nazwy. Na jednej z map znajduje się lokalizacja o nazwie Haasenod Heide Krug. Kim lub czym był Haasenod? Niestety tego nie ustaliłem. Opracowania Berghausa z 1865 roku wymieniają jeszcze inne nazwy – Establissement Heide Krug oraz Hafenkrug. Te nazwy miały oznaczać ten sam zajazd w tym samym miejscu. Lokalizacja miała składać się z dwóch domów, w sercu lasów państwowych, połowę mili pruskiej od Falkenwalde (Tanowo) na północny zachód. Według dokumentacji Mayera w 1865 roku zajazd zamieszkiwało 7 osób. Wzmianki wcześniejsze znajdziemy w opracowaniach geograficznych z 1803 roku, gdzie pojawia się Heidekrug na północny zachód od dzisiejszego Tanowa, przy drodze w kierunku niemieckiego Ueckermünde. Kolejna wzmianka pojawia się w kwestii podziału przynależności terenów do okolicznych wsi, gdzie w okolicy 1828 roku ponownie wspomina się o istnieniu Heidekrug bei Falkenwalde. Spis z 1821 roku nie zmienia liczby mieszkańców w stosunku do lat późniejszych (1865) – było to również 7 mieszkańców.

Po czasach szwedzkich?

Przeglądając mapy szwedzkie lokalizacja lub jakiekolwiek oznaczenie zajazdu nie pojawia się. Wzmiankę z XVIII wieku znajdziemy w opracowaniach z 1779 roku Bruggemanna, gdzie “Der Heidekrug” podaje się niemal dokładnie tak, jak w kolejnych źródłach – około półtorej mili pruskiej na południe od Pölitz (Police), przy drodze w kierunku na Ueckermünde, w przynależności do Falkenwalde (Tanowo). W dziale poświęconym właśnie wsi Tanowo ponownie wspomina się, że zajazd należał do tej osady. Ponownie jest wspomniany w opisie granicy pomiędzy Kreis Randow, a Kreis Ueckermünde, pośród innych lokalizacji, smolarni i zajazdów okolicy. Potwierdzenie po 1779 mamy jeszcze w 1795 roku, w opracowaniu Wutstracka. Krug jest też na mapie z 1791 roku (patrz galeria).

Obok jest miejsce “zbrodni”

W kafelku obok z sugerowanymi postami w tej okolicy lub w tym temacie znaleźć można fotografie i opis krzyża Gerharda Linde. Dosłownie 10 metrów od lokalizacji, jaką zajmował niegdyś Heidekrug, Hafenkrug lub Haasenod Heide Krug mogło dojść do zbrodni. Według wielu opowieści w tym miejscu zginął z rąk kogoś z Tanowa Gerhard Linde. Rozmawiając z leśnikami dowiedziałem się, że krzyż w tym miejscu pojawił się “znikąd”. Jego postawienie nie było uzgadniane, a miejsce te regularnie ktoś odwiedza. Kim był Gerhard Linde? Do dziś nie jest to w stu procentach pewne – krzyż nosi jego rok urodzin oraz rok śmierci, 1946.

Widzę BŁĄD, mam sugestię!

Jeżeli chcesz zgłosić błąd albo rozwinąć? Użyj guzika poniżej, który prowadzi do formularza kontaktowego. Możesz też odnaleźć ten post na forum, w dziale Komentarzy do Artykułów.
Ostatnia aktualizacja 1 rok temu.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę. Albo skorzystaj z tagów:

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin