Zakole

Henriettenstiftes, fundacja instytutu diakonis przy Magdalenen-Stift 

Eckerberg i okolice słynęły z lecznictwa...

Mimo, że teren opisywany niżej leżał od "rdzennego" Eckerberg kawałek drogi, to zaliczał się do całej sieci najróżniejszych domów leczniczych, które znajdowały się w okolicach dzisiejszego Zakola, Broniewskiego i Syrenich Stawów. W pobliżu ulicy Łabędziej i Panoramicznej stał kiedyś dom leczniczy.

Ostatni wątek związany z działalnością Magdalenen-Stiftung na Wzgórzach Rolleberg, czyli w obrębie dzisiejszych ulic Zakole, Wszystkich Świętych, Łabędziej i Panoramicznej (do wcześniejszych zostawiam link w komentarzu). Niestety budynki, które dziś chce Was nieco przybliżyć trudno odszukać na współczesnych mapach… Zniknęły bezpowrotnie w czasach wojenno-powojennych. Jednak myślę, że same obiekty i związana z nimi działalność warta jest poświęcenia jej choć jednego wątku na łamach strony… Przenosimy  się w okolice bloków przy Zakole 59-61, Zakole 63 oraz terenu dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 68, to tu przy drodze będącej kiedyś granicą miasta (dziś mniej więcej ulica Wszystkich Świętych) wzdłuż ulicy prowadzącej w kierunku Rolleberg, w 1928 roku zostają wzniesione budynki należące do „Henriettenstiftes” – fundacji instytutu diakonis , które administracyjnie podlegało pod Magdalenen-Stift, a głównym pastorem był Bernhard Thimm. Henriettenstiftes” to fundacja, której korzenie sięgają 1859 roku, kiedy z inicjatywy królowej Marii Hanowerskiej, zaś nazwa została nadana na cześć babki Marii, księżnej Henriette von Nassau-Weilburg (1780-1857), z której majątku pochodził kapitał żelazny fundacji. Celem fundacji było zbudowanie instytutu diakonis z przyległym szpitalem oraz szkolenie pielęgniarek. I właśnie w okolicy dzisiejszego Zakola w grudniu 1928 roku wzniesiono budynek 🏡Henrietten Haus
oraz nieco wcześniej obiekty Tuberkulosen-Genesungs Heimes’ – Gruźliczy Dom Rekonwalescencyjny.
„Henrietten Haus” to nic innego jak dom pielęgniarek sióstr diakonis.
Dom jednopiętrowy z pięknie zdobionym wejściem głównym oraz ozdobna werandą wychodzącą na ogród. W piwnicy znajdowały się pomieszczenia gospodarcze, m.in. do przechowywania sprzętu inwalidzkiego, oraz kotłownia. Na piętrze 5 pokoi, z których trzy służy jako sale do nauki, kuchnią z niewielką jadalnią, salą ogólna z wyjściem na werandę i ogród, zaś na piętrze znajdowało się 8 pokoi mieszkalnych ze wspólną łazienką.
To w nim mieszkały, odpoczywały, uczyły się wymieniając doświadczeniami w zawodzie pielęgniarskim przyszłe i obecne siostry Gruźliczego Domu Rekonwalescencyjnego. Wcześniej siostry przychodziły z Magdalenen-Stiftung oraz z instytutu Kückenmühler Anstalten. Jednak z czasem zapotrzebowanie by zapewnić szpitalowi gruźliczemu stałą opieke socjalno- pielęgniarską, a potrzeby pozostałych dwóch instytucji wciąż rosło, pojawił się dom a z nim siostry diakonistki.
 
„Tuberkulosen-Genesungs Heimes’, czyli Gruźliczy Dom Rekonwalescencyjny, został otwarty ponad 10 lat wcześniej od Henrietten Haus. Na uboczu w otoczeniu ogrodów, stwarzał idealne warunki do powrotu do zdrowia. W jego miejscu dawniej znajdowała się budynki suszarni starej cegielni Pana Louisa Casper, które pozostawiono w momencie rozbudowy Magdalenen-Stiftung. To w nich, po rozbudowaniu i odpowiedniemu przygotowaniu utworzono oddział szpitalny dla pacjentów z tyfusem (około 1909 wybuchła  epidemia tej choroby w instytucje Kückenmühler), później w czasie I Wojny Światowej i nieco później, utworzono tu szpital wojskowy, zaś około 1918 roku Dom Rekonwalescencyjny, czyli miejcse powrotu do zdrowia po przebytej chorobie, z majątku wspólnego Kückenmühler Anstalten i Magdalenen-Stiftung.
Niestety, nie mogę Wam pokazać jak wyglądały budynki Gruźliczego Domu Rekonwalescencyjnego..
Jeszcze ich nie znalazłam, szukam, więc temat jeszcze wróci…

Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 rok temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym. 

Zajrzyj w okolicę postu!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin